Po bemiegių naktų, praleistų prie knygų gurkšnojant kavą, jie išlaikė abitūros egzaminus. Ilgai svarstę ir galiausiai supratę, ko nori iš tolesnio gyvenimo, jie pasirinko studijas seniausiame Lietuvos universitete. Jie – tai Vilniaus universiteto (VU) pirmakursiai. Dabar jų laukia naujas gyvenimo etapas ir… fuksų stovykla.
Vilniaus universiteto studentų atstovybė (VUSA) pirmoji surengė tokią stovyklą. „Sukūrėme kuratorių projektą, kuriuo siekiame palengvinti pirmakursių įsiliejimą į Vilniaus universiteto akademinę bendruomenę, – kalbėjo VUSA prezidentė Nora Žukauskaitė. – Fuksų stovykla – viena šio projekto dalių. Be jos, pirmakursiai turi savo kuratorius, tai yra žmones, į kuriuos visuomet gali kreiptis, taip pat gauna studentiško gyvenimo vadovą. Fuksų stovykla suteikia
galimybę ne tik linksmai praleisti laiką su naujais pažįstamais, bet ir ugdo jaunimą, skatina jį įsitraukti į aktyvią veiklą”.
Tarp žinių ir linksmybių
Norinčiųjų dalyvauti stovykloje vis daugėja. Turbūt reikėtų išsinuomoti Vingio parką, kad visiems būtų galima surengti bendrą Vilniaus universiteto stovyklą. Deja, apie tokią galimybę net galvoti neverta. Todėl kiekvieno fakulteto studentų atstovybė (FSA) organizuoja atskirą, tik to fakulteto pirmakursių stovyklą. Jos vyko pamainomis visą rugpjūčio mėnesį Švenčionių rajone, Pailgio poilsio bazėje arba poilsiavietėje „Sarių Sala”, ir truko 3-4 dienas.
Registruoti į stovyklas būsimi studentai buvo pradėti jau nuo pirmos priėmimo į universitetą dienos. Per jas pirmakursiai klausėsi paskaitų gyvybiškai svarbiomis temomis apie Vilniaus universitetą, studentų atstovybes, studentiško gyvenimo ypatumus, dalyvavo įvairiose rungtyse, žaidimuose, maudėsi ežere, kaitinosi pirtyje, mėgavosi neužmirštamais socialiniais vakarais.
Stovykloje užmezgamos pažintys
Fuksų stovyklų sezoną šiais metais atidarė Chemijos fakultetas, o baigė Fizikos. Iš viso VUSA šiais metais organizavo 16 stovyklų. Keletas jų dalyvių mielai pasidalijo savo įspūdžiais.
Filologijos fakulteto stovyklos vadovas Rimantas pasakojo, kad staiga reikėjo keisti programą, ir tai sukėlė mažytį sąmyšį, tačiau nesutrukdė surengti neužmirštamos stovyklos naujiems Filologijos fakulteto studentams. Štai ką kalbėjo pirmakursė Emilija: „Fuksų stovykla – geriausias būdas susipažinti ir susibendrauti su būsimais kurso ir grupės draugais. Rugsėjo 1-ąją visi, buvę stovykloje, į universitetą eisime drąsiau, nes matysime pažįstamus veidus. Nelengva žodžiais nupasakoti, ką reiškia ten būti – reikia patiems tai pajusti”.
Prisiminimais iš Gamtos mokslų fakulteto (GMF) stovyklos dalijosi ir jos pirmininkas Arnas: „Mūsų fakulteto fuksams nepamirštamą įspūdį paliko orientacinis žaidimas – jiems teko lakstyti po miškus ir ieškoti paslėptų nuorodų. Savo pasirodymu mus labai pradžiugino studentus mylintis ir palaikantis GMF dekanas. Jis daug bendravo su pirmakursiais ir ragavo studentiškų pietų. Šeštadienio vakarą visus atgaivino viktorina, kurios laimėtojai turėjo progą susikauti su vadovų komanda ir net nugalėti ją”.
Savo stovykla labai patenkinti buvo ir Medicinos fakulteto studentai. Pasak mediko Igno, šių metų fuksai itin aktyvūs, meniški, geranoriški, žodžiu, nerealūs. „Mūsų komanda taip pat labai gerai dirbo. Didesnių nesklandumų išvengėme. Puikiai pavyko orientacinės žaidynės. Jau ne pirmus metus per jas visi ieškojo paslėpto Hipokrato kaulo, kuris neva padeda išlaikyti egzaminus”, – pasakojo jis. Tiesa, tas Hipokrato kaulas, kaip koks Joninių nakties paparčio žiedas, neegzistuoja, bet vis tiek yra ieškomas.
Keptos dešrelės ir makaronai
Istorikų stovykloje lankėsi punk roko grupė „Va Taip Vat”. Kalbėdamas apie šią fuksų stovyklą Istorijos fakulteto studentų atstovybės pirmininkas Ervinas net keletą kartų pakartojo, jog tai vieta, kurioje žmonės virsta žmonėmis iš didžiosios raidės. „Didžiuojuosi savo stovyklos sėkme, produktyviu darbu ir tuo, kad į pasaulį išleidome 50 individų. Deja, tik tiek galėjome paimti, nors norinčiųjų buvo net 130”, – pridūrė Ervinas.
Kauno humanitarinio fakulteto (KHF) pirmakursių stovykla vyko Kačerginėje, Kauno rajone. KHF studentų atstovybės vicepirmininkė teigė, jog paskaitos fuksams neprailgo, buvo žaidžiamas įspūdingas strateginis, taip pat orientacinis žaidimas, vakarais visi linksminosi prie laužo, kepė dešreles, šoko. Stovyklautojai net įkūrė naktinį „Rekamaronų klubą” – jo nariai naktimis tuo pat metu valgė makaronus.
Taigi visi, dalyvavę Vilniaus universiteto fuksų stovyklose, tikrai dar ilgai nepamirš tų kelių dienų, praleistų draugiškoje kompanijoje, linksmų žaidimų, informatyvių paskaitų, o svarbiausia – drąsiai žengs į Vilniaus universiteto gyvenimą.