Prasideda nauji mokslo metai – pravartu prisiminti mokyklinius autobusus
Kokiu maksimaliu greičiu leidžiama važiuoti mokykliniam autobusui, ar gali vaikus nuvežęs ir atgal grįžtantis geltonojo autobuso vairuotojas važiuoti greičiau, negu veždamas vaikus? – tokie klausimai kyla ne vienam vairuotojui.
Keturios sąlygos
Norėdami atsakyti į šį klausimą pirmiausia turime prisiminti, kas yra tas mokyklinis autobusas. Skaitome KET 25 punktą:
„Mokyklinis autobusas – geltonai dažytas, skiriamaisiais ženklais paženklintas autobusas, vežantis vaikus (mokinius) specialiais reisais”.
Vadinasi, vaikų vežimo transporto priemonė, kad galėtų būti laikoma mokykliniu autobusu, turi atitikti keturias sąlygas:
1. Transporto priemonė turi būti ne bet kokia, o autobusas.
2. Šis autobusas turi būti nudažytas geltonai.
3. Paženklintas skiriamaisiais ženklais.
4. Turi vežti vaikus (mokinius) specialiais reisais.
Detalės
Pirmasis reikalavimas yra lyg ir aiškus, bet teoriškai KET nėra paaiškinta, kokia transporto priemonė yra laikoma autobusu. Tokiu atveju turėtume vadovautis Susisiekimo ministro įsakymu patvirtintu transporto priemonių klasifikavimu, pagal kurį autobusams priskiriamos transporto priemonės, skirtos keleiviams vežti ir turinčios daugiau kaip 8 sėdimas vietas keleiviams ir 1 sėdimą vietą vairuotojui (vadinamosios M2 ir M3 klasės). Taigi mokykliniu autobusu negali būti laikomi minivenai ir visokie mažesni autobusiukai, turintys mažiau sėdimų vietų.
Antras ir trečias reikalavimai yra bemaž aiškūs. Neteko girdėti, kad būtų standartas, nustatantis, kokia turėtų būti ta geltona spalva (šviesi, tamsesnė). Tačiau aišku, kad autobusas turi būti nudažytas geltona spalva visas, taisyklėse nenurodoma, kad pakaktų nudažyti tik pavienes jo dalis, uždažyti ant jo kokias nors juostas ir panašiai. Kokiais skiriamaisiais ženklais turi būti paženklintas skiriamasis autobusas, KET nurodyta gana konkrečiai:
Mokyklinis autobusas priekyje ir užpakalyje turi būti pažymėti kvadratiniais geltonais skiriamaisiais ženklais su raudonu apvadu ir juodu kelio ženklo „Vaikai” simboliu (…). Ant abiejų autobuso šonų turi būti užrašas MOKYKLINIS iš šviesą atspindinčios medžiagos (…).
Kaip matome, skiriamaisiais ženklais su raudonu apvadu ir juodu kelio ženklo „Vaikai” simboliu autobusas turi būti pažymėtas priekyje, ir gale, ant abiejų šonų turi būti užrašas MOKYKLINIS ir iš visų pusių turi būti linijinis gabaritų žymėjimas.
„Specialūs reisai”
Ką reiškia ketvirtasis reikalavimas, kad autobusas turi vežti vaikus (mokinius) specialiais reisais, ko gero, yra pats migločiausias. Pirmiausia nelabai aišku, kas yra specialūs reisai? Matyt, tai maršrutai nuo kokios nors sutartos vietos iki mokyklos ir atgal, matyt, turėtų būti nustatytas ir tų reisų laikas. Prie specialiųjų reisų turėtume priskirti ir kitas organizuotas keliones ( ekskursijas, išvykas ir pan.).
Jei autobusas važiuoja tuščias, nors ir atitinka visus kitus reikalavimus, nėra mokyklinis, nes vaikų neveža. Kyla neaiškumų ir dėl vežamų vaikų skaičiaus. KET nurodoma daugiskaita: „vežantis vaikus (mokinius)”. Ar tai reiškia, kad autobusas turi vežti bent du vaikus? Ar bus laikomas mokykliniu autobusas, vežantis tik vieną vaiką? Manyčiau, būtų logiška mokykliniu laikyti ir autobusą, vežantį tik vieną vaiką, žinoma, tada, kai išlaikomi visi kiti čia išnagrinėti reikalavimai.
Reikėtų atkreipti dėmesį ir į žodžius „vaikai (mokiniai)”. Tai reiškia, kad kalbama, jog autobuse asmenys yra arba vaikai, arba mokiniai. Kadangi vaikų amžius nenurodytas, būtų logiška vaikais laikyti asmenis iki jų pilnametystės, t. y. iki 18 metų amžiaus. Mokiniai yra, be abejo, tie asmenys, kurie mokosi kažkuriose mokyklose. Todėl plačiąja prasme studentai taip pat yra mokiniai. Veikiausiai eismo taisyklių kūrėjai studentų prie mokinių priskirti nenorėjo, tačiau sutikime, kad parašyta nelabai aiškiai.
Greitis
Atsakydami į skaitytojo klausimą apie važiavimo greitį turime pasiremti KET 175.6. punktu, kuriame važiuoti leidžiama:
„Mokykliniais autobusais, krovininiais automobiliais vežant žmones, velkant motorines transporto priemones – ne didesniu kaip 70 km/h greičiu (velkant lanksčia vilktimi – ne didesniu kaip 50 km/h greičiu)”.
Greitis
Taigi maksimalus mokyklinio autobuso greitis – 70 km per valandą (taip pat ir automagistralėse). Ar gali vaikus nuvežęs ir grįžtantis atgal toks autobusas važiuoti greičiau? Gali. Pagal dabar galiojančias KET formuluotes, vaikų arba mokinių nevežantis autobusas nelaikomas mokykliniu, todėl jam tokiu atveju galioja bendrieji KET reikalavimai.