Tikėjimas neįprastais reiškiniais stumiamas už įstatymo ribų

Nuo rytojaus, galimas daiktas, laikraščių skaitytojai ar televizijos žiūrovai gali pasigesti kai kurių jų pamėgtų laidų ar straipsnių. Maža to, iš jų gali būti atimta galimybė rytinį puodelį kavos išgerti skaitant dienos horoskopą.

Liepos 11 dieną Seimo priimtame naujos redakcijos Visuomenės informavimo įstatyme nurodoma, jog viešosios informacijos rengėjai „neturi propaguoti žmonių ar jų grupių antgamtinių, nerealių savybių, paranormalių reiškinių, išskyrus atvejus, kai tokia informacija pateikiama pramogai arba kaip tyrimo objektas. Neturi sudaryti įspūdžio, kad astrologai, chiromantai, ekstrasensai, bioenergetikai gali teikti patarimus dėl ateities, sveikatos, pinigų ir panašiai.“

Situacija normali, bet…

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto, kurio sudaryta darbo grupė rengė įstatymo pataisų komplektą, pirmininkė Audronė Pitrėnienė „Vakarų ekspresui“ teigė, jog įstatymo pataisa, jos supratimu, nėra jokia „astrologų medžioklė“ ir niekas iš esmės neturėtų pasikeisti. Pasak jos, pataisomis siekta neskatinti tikėjimo pranašystėmis ir neparemtomis tiesomis, kad tuo nebūtų pradėta piktnaudžiauti.

„Sutikite, tai būtų nenormalu, jei ištisai visur būtų teigiama tikėti kortomis, pranašystėmis“, – sakė ji, nors pripažino, jog šiandieninė situacija žiniasklaidoje neverčia dėl to baimintis ir jokios grėsmės nekelia.

Jeigu situacija normali, kam reikalingas ši nuostata? „Įstatymas nėra kuriamas vienai dienai, jis veiks ne vienus metus, – į ateitį žiūrėjo parlamentarė. – Įstatymas turi apsaugoti visuomenę, numatyti visus galimus atvejus. Pagaliau įstatymas yra dokumentas, kurį bet kada galima pakoreguoti“.

Ar neleidžiant tam tikrai visuomenės daliai teikti patarimus nebus pažeista jų teisė reikšti savo nuomonę? „Bandžiau ir tai aiškintis, – sakė parlamentarė, nedalyvavusi kuriant šią pataisą. – Kiekvienas žmogus gali išsakyti nuomonę, bet mes kalbam apie tai, kad visuomenė nebūtų vedama į nesveiką tikėjimą burtais ir pranašystėm, neparemtais faktais ir mokslu. Tai nėra sveika. Tai verslas, vieni tuo tiki, kiti – ne, bet tai laisvas pasirinkimas“.

„Patys turit atsakyti“

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas, paprašytas pakomentuoti įstatymo pataisą, neatsakė, ar žmonės neteks galimybės susipažinti su astrologinėmis prognozėmis.

„Kas yra tie horoskopai? Į gražių žodžių rūbą įvilktas niekalas“, – paklausė ir pats atsakė J. Sabatauskas.

Ar šis niekalas turės išnykti? „Jūs per daug norit atsakymų, – papriekaištavo parlamentaras. – Patys turit į tai atsakyti. Tuo labiau, tai ne mano sumanymas, o aš turiu sukti galvą, ką kiti autoriai turėjo omenyje“.

Visgi įstatymo pataisai iš esmės pritariantis seimūnas pasuko galvą. Jo supratimu, svarbiausia, kad straipsniai ar televizijos laidos neturi sudaryti visuomenei teigiamą nuomonę apie „verslininkų, save vadinančių astrologais, burtininkais, magais“, veiklą. „Rašydami, kad jie padėjo daugeliui žmonių, padarot reklamą, po kurios jie klesti“, – sakė jis.

Ar bažnyčia, besiremianti taip pat toli gražu ne moksliniu pasaulio suvokimu, taip pat negalės teikti patarimų žiniasklaidoje?

Šio klausimo jau laukęs J. Sabatauskas svarstė: „Kunigai patarimų dėl ateities ir neteikia. Nesako: „neinvestuok ar nekelk kojos iš namų“. Jie panašiai kaip psichologai – moko moralės dalykų, bet nereguliuoja gyvenimo.“ – „Bet patarimą gali duoti ir bioenergetikas, ir ekstrasensas, galbūt kai kuriems jis įdomesnis nei kunigo?..“ – „Jums vadžios į rankas, patys turit nuspręsti, kuriais atvejais tai skatinantis palankią nuomonę, kuriais – neskatinantis straipsnis. Kiekvieną kartą rašydami turėsit apmąstyti, kaip neperžengti ribų“.

O jei ribos bus peržengtos? „Tai spręs žurnalistų etikos inspektorius, valstybė specialiai į jūsų darbą nesikiša, nebent bus pažeistas konkretaus žmogaus orumas“.

Lazdą perlenkia

Astrologė Violeta Liaugminienė sakė sutinkanti daug žmonių, kurie stebisi ir piktinasi naujuoju įstatymu. Jos pačios nuomone, tai absurdiškas sprendimas, prieštaraująs Konstitucijai – atimąs teisę į tikėjimo laisvę. „Jei uždraudžiama skleisti astrologinę informaciją – kodėl neuždraudžiama krikščionybės propaganda? Juk krikščionybės dogmos taip pat šiuolaikinio mokslo nepagrįstos“, – sakė ji.

Be to, ji priminė, kad 2003 metais Vatikano Bažnyčia savo studijoje „Jėzus Kristus – gyvojo vandens šaltinis. Krikščioniškas požiūris į naują erą“ spaudos horoskopus pripažino kaip pozityvius dalykus, „turinčius ilgametes tradicijas ir teigiamą patirtį“.

Kita vertus, astrologė pripažino, jog Lietuvos žiniasklaida, ypač televizija, perlenkė lazdą viešindama kai kurių astrologų prognozes apie politikų ateitį. Tuo labai stebėjęsi Rusijos astrologai, su kuriais susitikusi seminare Maskvoje. Jie sakę, kad ezoterinių mokslų, prie kurių priskiriama astrologija, dalykai neturi būti aptarinėjami viešai.

Bažnyčia nebijo

Klaipėdos Juozapo Darbininko bažnyčios parapijos kunigo Sigito Žilio nuomone, naujosios įstatymo nuostatos laikymasis pirmiausia sumažintų laikraščių tiražus – mat kai kurie žmonės juos perka tik dėl horoskopų.

Kita vertus, laikraščių horoskopai ugdo žmogaus pasyvumą, daro jį neįdomų. „Kai žmogui pateikiamas koks nors sprendimas, jis pats nebeieško išeities ir įpratinamas būti pasyviu. Tai gana normalus pavojus“, – mano kunigas.

Kad įstatymo, draudžiančio antgamtinių, nerealių savybių, paranormalių reiškinių propagandą žiniasklaidoje, apribos ir bažnyčios galimybes, kunigas sakė nebijąs. „Mes turime savo žiniasklaidą, tas apribojimas nelabai pakenktų. Be to, tai daugiau kaip 2000 metų tradicija, laiko patikrinta, ir jau vien tas faktas duoda labai daug. Yra konkretūs aiškūs stebuklai, paliudyti ir įvardinti, kurie liudija, kad krikščioniška tiesa tikra, autentiška. Su paranormaliais reiškiniais nesu susidūręs, negaliu ką pasakyti, o Dievo veikimą jauti gyvenime ir daugelyje kitų lygmenų.“

Tik nekalti žaidimai

Kas atsitiktų, jei vieną dieną iš visų laikraščių išnyktų horoskopai, – klausėme psichiatro Aleksandro Slatvickio.

„Aš nepastebėčiau, bet pažįstu tokių, kuriems tai būtų didelis praradimas. Šie jaustųsi nuskriausti, skambintų į redakcijas ir piktintųsi“, – sakė gydytojas.

Horoskopų skaitymas jiems esąs savotiška pramoga, net priklausomybė, bet ji nėra liguisto pobūdžio, ir šis pomėgis žalos nedarąs, – mano psichiatras. Esą dalykų, kurie galį pakenkti daug daugiau – kad ir smurto scenos per televiziją. Lyginant su jomis horoskopai esą tik nekalti žaidimai ir sveiko žmogaus psichikai tokia informacija nekenkia.

Kita vertus, sakė jis, jei žiniasklaidoje reklamuojasi įvairaus plauko aferistai, žadantys stebuklus, – tai nėra gerai.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Įvairenybės su žyma , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

1 komentaras į "Tikėjimas neįprastais reiškiniais stumiamas už įstatymo ribų"

  1. l

    Na taip tik pinigas teisybę nustato, kam mums tas xlamas brukamas laikraščiuose? 👿

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.