Įtarimus sukėlusios sultys jau išgertos

Latviai tikina, kad nepriklausomi tyrimai nepatvirtino Lietuvoje gautų rezultatų

Rausvųjų greipfrutų sultyse „Cido” aptiktas 4 kartus leistiną normą viršijantis patulino (mikrogrybų išskiriama medžiaga) kiekis.

Taip buvo teigiama ištyrus vienintelį sulčių pakelį. Vakar gauta Latvijoje atlikto nepriklausomo tyrimo išvada, kuri to nepatvirtino.

„Cido” atstovai, remdamiesi Latvijos visuomenės sveikatos agentūros patvirtintais duomenimis, teigia, kad įmonės produkcija vartotojams yra visiškai saugi.

Pareikalavo surinkti

„Aptikus kancerogeninių medžiagų, duotas nurodymas iš parduotuvių surinkti latvių gamybos sultis. Tai privalo atlikti „Sanitex”, importuojanti „Cido” sultis. Tačiau kol kas nėra žinoma, kiek pakelių sulčių surinkta, nes parduotuvių, kuriose galėtų jų būti, Lietuvoje labai daug”, – sakė Kauno maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos ir rinkos priežiūros skyriaus vedėjas Petras Tarvydas.

„Gal iš Telšių ir grįš kokia dėžutė, nors tikimybė mažėja, nes renkame nuo liepos 4-osios. Kauno parduotuvėse šių sulčių neradome, jos jau seniai išgertos. Ta partija apskritai buvo maža, gal tūkstantis pakelių. Sulčių galiojimo laikas baigiasi šio mėnesio pabaigoje, parduotuvės jas gavo pernai spalio – lapkričio mėnesiais. Po to buvo dar 18-19 naujų siuntų, kurių kokybė nekelia jokių abejonių”, – sakė „Sanitex” direktoriaus padėjėjas kokybei Rytis Butkus.

Jo teigimu, „Cido” yra rinkos lyderis, o daug eksportuojantis gamintojas negali rizikuoti savo vardu. Sulčių kokybė sertifikuotose laboratorijose Latvijoje tikrinama pagal griežtesnius reikalavimus, nei yra reikalaujama Lietuvoje.

„Manyčiau, kad įvyko nesusipratimas. Gal tas sulčių pakelis buvo pradurtas ir prarūgo ar panašiai?” – svarstė R.Butkus.

Aptiko Telšiuose

Telšių apskrities valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) mėginį iš importuotų sulčių ėmė vykdydama Maisto taršos stebėsenos programą.

„Patulinas yra mikotoksinas, pasižymintis kancerogeninėmis savybėmis. Jis dažniausiai aptinkamas pūvančiuose obuoliuose, apipelijusiuose vaisiuose, duonoje. Patulino gali būti ir obuolių bei kitų vaisių sultyse, jei jos išspaustos iš sugedusių, apipuvusių vaisių”, – teigė VMVT Rizikos ir kokybės valdymo skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja Inga Shahin.

Pagal reglamentą patulino sultyse gali būti ne daugiau kaip 50 mikrogramų litre, o rausvųjų greipfrutų sultyse „Cido” buvo rastas 201 šios medžiagos mikrogramas litre.

Kauno miesto VMVT uždraudė tiekti nesaugias raudonųjų greipfrutų sultis (tinkamumo vartoti terminas iki 2005 07 27) į rinką ir įpareigojo „Sanitex” surinkti sultis iš prekybos bei užtikrinti, kad jos nepatektų vartotojams.

Apie šį atvejį informuota Europos Komisija Skubiųjų pranešimų sistema RASFF.

Gamintojai sureagavo iškart

„Cido Partika grupa”, gavusi informaciją iš Lietuvos, iškart užsakė papildomus sulčių ir jų koncentrato tyrimus.

Antonina Gudlevska, „Cido” gamybos direktorė, praneša: „Nepriklausomų tyrimų duomenimis, patvirtinta, kad patulino kiekis raudonųjų greipfrutų sultyse neviršija leistinos normos.

Norime užtikrinti, kad bendrovė „Cido” gamino ir toliau gamins kokybišką saugią produkciją iš aukštos kokybės produktų, kuriuos tiekia geriausi užsienio gamintojai.

Valstybinė Lietuvos maisto ir veterinarijos tarnyba ištyrė vieną pakuotę. Pabrėžtina, kad padidėjusi patulino koncentracija yra visiškai nebūdinga citrusinių vaisių sultims.

Tačiau kadangi patulinas yra mikotoksinas, kurio didelis kiekis gali būti kenksmingas sveikatai, nedelsdami ėmėmės priemonių šiam atvejui išsiaiškinti.

Liepos 6-ąją dieną Latvijos Maisto ir veterinarijos kontrolės tarnyba ištyrė kitus tos pačios raudonųjų greipfrutų sulčių siuntos pavyzdžius.

Nustatyta, kad patulino kiekis buvo gerokai mažesnis nei leistina norma. Šiuos rezultatus liepos 7 dieną patvirtino ir Latvijos Sveikatos apsaugos agentūra”.

Daiva Valevičienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.