Lobių ieškotojo radinys – minos

Senovinių monetų ir kitų vertybių miškuose tarp Pravieniškių miestelio ir Guronių kaimo (Kaišiadorių r.) ieškojęs juodasis archeologas užvakar iškapstė mirtiną radinį.

27 nesprogusios prieštankinės vokiškos minos „T-Mine 42“ nuo Antrojo pasaulinio karo dūlėjo negiliai įkastos po žeme.

Žmonės daugelį metų vaikščiojo po šį minų lauką nė neįtardami, kad juos bet kada gali sudraskyti sprogimo banga.

Grėsmingas radinys, kurio bendras sprogstamojo užtaiso svoris – apie 216 kilogramų, yra vos 30 metrų nuo kelio.

„Jei miško darbininkai šią vietą būtų pervažiavę traktoriumi ar kirtę medžius, sprogimo nebūtų išvengta.

Tragedija galėjo įvykti net nuo atsitiktinio smūgio kastuvu, ant minos stipriau užmynus koja“, – „Lietuvos rytui“ teigė Kaune įsikūrusio J.Vitkaus inžinerijos bataliono išminavimo kuopos vadas kapitonas Vaidotas Mockevičius.

Orą būtų sudrebinusios visos minos iš karto. Jos įkastos dviem eilėmis, jas skiria trijų metrų atstumas.

Atsargos pulkininko pomėgis

Ketvirtadienį apie 19 valandą sulaukę anoniminio pranešimo telefonu apie maždaug 8-10 centimetrų gylyje užkastus sprogmenis, kariškiai iš pradžių pamanė, kad nevykusiai juokauja Pravieniškių kolonijos kaliniai.

Tačiau tai buvo ne pokštas. Vakar rytą išminuotojai surado maždaug 150 kvadratinių metrų ploto minų lauką.

Neabejojama, kad apie radinį pranešė juodasis archeologas. Taip vadinami žmonės, neoficialiai kasinėjantys žemę ir ieškantys vertingų senovinių daiktų, kuriuos parduoda kolekcininkams.

Kalbama, kad žemėje prie Pravieniškių yra daug žuvusių hitlerinės Vokietijos karininkų palaikų.

Greta galima aptikti ginklų, spalvotųjų metalų, brangenybių, medalių, už kuriuos vokiečiai kolekcininkai moka didelius pinigus.

Žmogus, pranešęs apie minas, teigė esąs į atsargą išėjęs pulkininkas. Jis turėjo specialų prietaisą, kuriuo galima nustatyti, ar po žeme yra sprogmenų.

Vyras buvo pradėjęs kasti žemę, bet netikėtas radinys privertė jį nutraukti darbus. Kaip nuorodą pareigūnams juodasis archeologas tris minų vietas pažymėjo į žemę įbedęs medžių šakas.

Lauke suvešėjo miškas

Per Antrąjį pasaulinį karą vietoje, kur dabar guli minos, plytėjo laukas. Vėliau čia išaugę medžiai pridengė pavojingą vietą.

Viena mina yra susprogusi. Manoma, kad tai įvyko karo pabaigoje arba pirmaisiais pokario metais. Dabar ten žioji gili duobė.

Išminuotojai dirbo pamainomis

Minos yra puikiai išsilaikiusios – nuo sprogiklių dar nenusitrynę balti dažai. Tokių sprogmenų kraštinėje paprastai būdavo įmontuojamas antras sprogiklis.

Nuspręsta sunaikinti sprogmenis radimo vietoje visus iškart, nes gabenti juos į atvirą vietovę būtų labai pavojinga.

J.Vitkaus bataliono specialistai visą penktadienį pamažu atkasinėjo minas. Tai – ilgas ir pavojingas darbas, nes vienu metu pagal saugumo instrukcijas negali dirbti du žmonės.

Didysis sprogimas turėtų įvykti šiandien apie vidurdienį. Iki tol radinio vietoje budės pareigūnai bei greitosios pagalbos medikai.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

1 komentaras į "Lobių ieškotojo radinys – minos"

  1. Marija

    buvau gal už kokių 2 kilometrų, kai sprogo šitos bombos. jausmelis nekoks…net žemė sudrebėjo.tai galima tik įsivaizduoti, kaip viskas buvo karo metais…siaubas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.