Papūtė šaltojo karo vėjai

Amerikos sankcijos prieš Rusijos valstybines kompanijas reiškia, kad strateginė partnerystė tarp dviejų šalių baigėsi

Po to, kai JAV valstybės departamentas paskelbė ekonomines sankcijas Rusijos valstybinėms kompanijoms „Rosoboroneksport” ir „Suchoj”, šioje šalyje prabilta, kad tarp dviejų šalių didėja priešiškumas, primenantis šaltojo karo metus.

Maskvos laikraštis „Kommersant” pažymėjo, kad paskelbtos sankcijos reiškia, jog iki pastarojo meto deklaruota strateginė partnerystė tarp JAV ir Rusijos baigėsi.

Kaltinimai JAV įstatymų pažeidimais

Dvi Rusijos kompanijas JAV valstybės departamentas apkaltino tuo, kad jos pažeidė JAV įstatymus, draudžiančius Iranui pardavinėti įrenginius ir technologijas, kurios „gali būti panaudotos kuriant masinio naikinimo ginklus, sparnuotąsias ar balistines raketas”.

Į „juodąjį” JAV sąrašą taip pat pateko dvi Indijos, viena Kubos ir dvi Šiaurės Korėjos kompanijos. Amerikos sankcijos visoms septynioms bendrovėms galios mažiausiai dvejus metus.

Maskvos laikraščio „Nezavisimaja gazeta” nuomone, Rusijai dar prieš metus reikėjo numatyti sankcijų įvedimo galimybę, nes jau tada Vašingtonas pradėjo Kremliui reikšti pretenzijas dėl jo bendradarbiavimo su Iranu. „Šalies vadovybė tokių sankcijų laukė, nors tikėjosi, kad jos bus švelnesnės, o jų nuostoliai neviršys naudos, gautos iš bendradarbiavimo su iraniečiais”, – rašo laikraštis.

Pasak leidinio, JAV demaršas kompanijų „Rosoboroneksport” ir „Suchoj” atžvilgiu Rusijoje sukėlė ne tik protestus, bet ir nustebimą. Kai kurie ekspertai mano, kad Vašingtono žingsnis yra gerai neapgalvotas, nes sankcijos smogs ne tik Rusijos bendrovėms, bet ir Amerikos interesams. „Paskelbus sankcijas, kilo abejonių, ar bus tęsiamas „Boeing” bendradarbiavimas su kompanija „Suchoj” dėl lėktuvo „Suchoj-Super Jet” kūrimo”, – aiškina laikraštis.

Maskvos politika piktina

„Kommersant” nuomone, demonstratyvus Valstybės departamento gestas liudija, kad Vašingtonas yra labai nepatenkintas Rusijos politika, kuriai būdinga vis didėjanti konfrontacija su Amerika. „Baltieji rūmai nuo Kremliaus kritikos perėjo prie bausmių jam – sankcijos iš esmės reiškia, kad baigėsi iki pastarojo meto deklaruota strateginė partnerystė tarp Rusijos ir JAV”, – teigia laikraštis.

Amerikos sankcijos prieš Rusijos valstybines kompanijas, „Kommersant” nuomone, yra netiesioginis JAV smūgis Kremliui ir išreiškia požiūrį į jo vykdomą užsienio politiką. Amerikiečiai negalėjo nežinoti, kad kompanijai „Rosoboroneksport” vadovauja asmeninis Vladimiro Putino draugas Sergejus Čemezovas. „Taigi jo žinybos nubaudimas – sąmoningas dūris Rusijos prezidentui”, – rašo „Kommersant”.

Britų laikraštis „Financial Times” pažymėjo, kad S.Čemezovas, kalbėdamas per Rusijos televiziją, teigė, kad jo šalis, kaip ir kitos valstybės, prekiaudamos su Iranu, jokių tarptautinių sutarčių nepažeidė. „Ginkluotę ir karinę techniką Iranui tiekia daug Vakarų firmų, veikiančių NATO šalyse, amerikiečiai jų nebaudžia, kažkodėl užkliuvo Rusijos kompanijos”, – stebėjosi „Rosoboroneksport” vadovas.

Rusijos gynybos ministerija paskelbė pranešimą, kuriame ji amerikiečių veiksmus pavadino nepagrįstais ir padarė prielaidą, kad sankcijų paskelbimas yra JAV reakcija į vieno milijardo dolerių sandorį, kurį šį mėnesį Rusija sudarė su Venesuela.

Kremlius atsikirs

Pasak Rusijos žiniasklaidos, Kremlius turi ne vieną galimybę atsikirsti Vašingtonui. „Kommersant”, remdamasis savo šaltiniais, teigia, kad Libano parlamento spikeris, dalyvaujantis derybose dėl taikos ir kalbantis mirtinos Izraelio priešininkės – šiitų grupuotės „Hizbollah” – vardu, taip pat du Libano ministrai jau kelios dienos laukia, kada galės skristi į Maskvą, kad susitiktų su prezidentu V.Putinu. Maskva juos įspėjo, kad susitikimas turi būti rezultatyvus. Jie sutiko.

„Kommersant” rašo, kad „Hizbollah” negali sau leisti klausytis Džordžo V.Bušo, visomis išgalėmis ginančio Izraelį”, nurodymų. Bet ji galėtų paklausyti V.Putino pamokymų. „Rusijos prezidentas ilgai nedavė atsakymo, ar jis sutinka priimti Libano delegaciją. Dabar jis ją būtinai priims. „Šis susitikimas ir bus pirmasis Rusijos atkirtis į JAV sankcijas”, – pažymi „Kommersant”.

Laikraštis „Gazeta” irgi mano, kad JAV sankcijos neigiamai paveiks Amerikos ir Rusijos ekonominius santykius. Rusijos kompanija „Aeroflot” ketino pirkti lėktuvų „Boeing”, dabar ji tokio sandorio ketina atsisakyti.

Dž.V.Bušas Amerikoje pastaruoju metu smarkiai kritikuotas už tai, kad nuolaidžiauja Rusijai, plėtojančiai bendradarbiavimą su valstybėmis, kurias JAV prezidentas priskyrė „blogio ašiai”.

Smūgis į širdį

Maiklas Makfolas, Rusijos problemų ekspertas iš Stanfordo universiteto, „Financial Times” korespondentui sakė, kad „JAV nutarimas dėl sankcijų – drąsus žingsnis, smūgis į pačią Rusijos karo komplekso širdį”. „Man nuojauta sako, kad žmonės, kurie rengė sankcijų projektą, puikiai žino apie rusų kompanijų santykių su Iranu subtilybes. Sankcijos, paskelbtos būtent dabar, yra griežta Amerikos reakcija į įvykius Artimuosiuose Rytuose; laikas tam pasirinktas neatsitiktinai”, – kalbėjo ekspertas.

„Iranas kelia grėsmę Amerikos nacionaliniam saugumui. Vašingtono paskelbtos sankcijos didele dalimi susijusios su „Hizbollah”, kurią remia Teheranas, veiksmais, negu su kuo nors kitu, – teigia M.Makfolas. – Mums reikia suuosti, iš kur pučia vėjas. Visos technologijos, naudojamos Irane, – iš Rusijos; visos gijos veda būtent į šią šalį. Manau, kad JAV administracijos nutarimas dėl sankcijų reiškia, jog Vašingtonas tai gerai supranta”.

Pernai Rusija pardavė Iranui zenitinių raketų kompleksų ir įsipareigojo modernizuoti šios šalies turimus SSRS ir Rusijos gamybos karo lėktuvus ir sraigtasparnius.

Didžiausią rūpestį Vašingtonui kelia Irano ketinimai pasigaminti atominę bombą, kurią ši radikalų valdoma valstybė gali panaudoti prieš Izraelį.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.