Šio mėnesio pradžia – tinkamas metas sėti mongoldus, vasarinius ir ilgašaknius ridikėlius (pastarieji auga porą mėnesių). Kai orai pravės, bus galima pasėti salotų, špinatų, kurie itin tinka sergantiesiems piktybine mažakraujyste ir tuberkulioze, tačiau šių daržovių turėtų vengti sergantieji kepenų, inkstų ligomis ir podagra.
Nebetręškime daržovių, išskyrus agurkus, pomidorus ir skurdžiai atrodančius porus, salierus, vėlyvuosius kopūstus. Agrarinių mokslų daktarė Genovaitė Visockienė pataria tręšti tuos agurkus, kurių vaisiai deformuoti. Jei agurkų vaisių viršūnė suplonėjusi, reiktų tręšti amonio salietros tirpalu (15-20 g/10 l vandens), o jei viršūnė sustorėjusi, o vaisiai prie pagrindo ploni – kalio sulfato tirpalu (30-40 g/10 l vandens).
Kai pomidorams trūksta magnio
Neperlaistykime pomidorų, nes tuomet pradės trūkinėti vaisiai. Juk pastebėjome, kad nokstantys pomidorų vaisiai sutrūksta po gausaus lietaus. Nuskinti sutrūkę pomidorai nepelys ir ilgiau laikysis, jei jų žaizdas pabarstysime rupia druska. Iki rugpjūčio vidurio pomidorus dar verta tręšti. G.Visockienė pataria tręšti per lapus kartą per savaitę kompleksinių trąšų tirpalais.
Jei daug metų šiltnamyje pomidorai auga vis toje pačioje vietoje, jų lapai tampa dėmėti, mozaikiški, pradeda gelsti, nors lapų gyslos lieka žalios. Tai požymis, kad augalams trūksta magnio. Pagelbėsime jiems, nupurškę augalus tokiu tirpalu: 100 g magnio sulfato, 50 g „Kemira Ferticare”/10 l vandens. Dėmės turėtų išnykti maždaug po savaitės.
Pasiruoškime pomidorų sėklų
Jei rugpjūčio naktys bus šaltos, dažnai lis, tai pradės plisti pomidorų maras. Teks juos nupurkšti 1 proc. bordo skysčiu. Prieš purškimą būtina nuskinti vos pradedančius gelsti vaisius ir baigti juos nokinti patalpoje, nes po purškimo negalima vaisių valgyti mažiausiai 8 dienas.
„Jei auginome ne heterozinį hibridą – F1, bet ir nuo seno žinomas pomidorų veisles, tai galime patys pasiruošti jų sėklų. Tam tikslui itin tinka po purškimo artimiausiu laiku sunokę, bet nepernokę vaisiai. Parinkti sėkloms pomidorai perpjaunami skersai ir šaukštelio kotu ar pirštu iš sėklalizdžių išbraukiamos sėklos. Jos kartu su pomidorų sultimis supilamos į stiklainį ir laikomos šiltoje vietoje, kol išrūgs ir gleivėta masė atsiskirs nuo sėklų”, – aiškino G.Visockienė. Ji pabrėžė, kad negalima į stiklainį su sėklomis ir sultimis pilti vandens, nes berūgdamos sėklos sudygs. Beje, rūgstančias sėklas reikia kasdien pamaišyti, kad neatsirastų pelėsis.
Sėklos, rauginamos 20-25 laipsnių šilumoje, išrūgsta (sėklos nusėda ant dugno) per dvi paras. Tik tuomet reikia įpilti vandens, gerai išmaišyti. Sėkloms nusėdus ant dugno, vandenį nupilti. Tokiu būdu sėklos plaunamos kelis kartus. Kai jos bus švarios, nukošti per marlę ir paskleisti plonu sluoksniu ant kokios nors medžiagos. Neužmirškime sėklų pamaišyti.
Neraukime žirnių ir pupelių
Šio mėnesio viduryje nuskinkime lauke augančių pomidorų viršūnes, nes tokiu metu pražydę pomidorai nespės užauginti vaisių. Esančių vaisių nokimą paspartinsime aplink pomidorus kastuvu nukirtę dalį šaknų – augalai nenuvys, o lapai ir pažastiniai ūgliai nustos augę.
Jei žiedinių kopūstų galvutės dar mažos, dirva sausoka, palaistykime kopūstus daugiau azoto turinčiomis trąšomis. Anot G.Visockienės, saulėtomis ir šiltomis rugpjūčio dienomis žiedinių kopūstų galvutės greit patamsėja ir išretėja. Tad verta jas pridengti užlaužtais į vidų išoriniais lapais.
Šį mėnesį labai sparčiai auga šakniavaisinės daržovės. Tad pasirūpinkime, kad joms nestigtų drėgmės ir dirva būtų puri. Nuėmę pupelių ir žirnių derlių, augalus ne išraukime, o nupjaukime prie žemės. Likusios žemėje šaknys su azotą gaminančiomis bakterijomis pagerins dirvos kokybę.
Pradėjusius gelsti ir gulti svogūnus reikia išrauti ir sausu oru džiovinti. Reiktų atskirti storakaklius svogūnus, nes jie ne visai subrendę. Tokius svogūnus reikia pirmiausiai vartoti. Pašalinkime sunokusių svogūnų laiškus. G.Visockienė pataria palikti 4-5 cm ilgio kaklelį. Pageltus ir nuvytus česnakų laiškams, nedelskime juos nuimti, nes sutrūkinės jų viršutinis lukštas, atsiskirs skiltelės.