Prieš penkiolika metų Latvijoje vasara buvo karšta kaip ir šiais metais. Ne kiek dėl saulės, kiek dėl degančių pasienio postų. Juos omonininkai pradėjo terorizuoti gegužę.
Dieną pasienio postų jie neužpuldinėjo, tik naktį. Pirmas antpuolis įvyko 1991-ųjų gegužės 23-iosios naktį apie 2 valandą 40 minučių Dobelės rajono Vytinių pasienio poste. Dideliu greičiu prie posto privažiavo mikroautobusas, ir iš jo iššoko apie dešimt ginkluotų vyrų su karine forma ir juodomis beretėmis ir įsibrovė į muitinės vagonėlį. Užpuolikai iš vagonėlio išvarė Latvijos muitininkus, suguldė ant žemės ir privertė pasirašyti dokumentą, adresuotą LSSR prokurorui, kuriame nurodyta, jog jie iš įstaigų ir gyventojų atiminėja daiktus. Po to muitinės vagonėlis buvo padegtas. Omonininkai palaukė iki vagonėlis įsiliepsnojo ir tik tada išvažiavo. Tą pačia naktį panašūs incidentai vyko ir kituose Latvijos muitinės punktuose. Sudeginti buvo Bauskės rajono pasienio postai Skaistkalnėje bei Grenctalėje, Kraslavos rajono Peterniekų postas ir Daugpilio rajono Medumų pasienio kontrolės postas.
Per 1991 metų vasarą iki rugpjūčio vidurio omonininkai 23 kartus buvo užpuolę ir nuniokojo įvairias Latvijos muitinės įstaigas. Tik Latvijoje, skirtingai nei Lietuvoje, nebuvo žmonių aukų.
Latvijos muitininkai jau žinojo, jeigu dieną kontroliniame punkte pasirodė mikroautobusas „Latvija” su omonininkais, artimiausiomis naktimis reikia laukti išpuolių.
Iš pradžių SSSR oficialiai nepripažino, kad OMON niokoja Latvijos muitinės postus. Per dienraštį „Izvestija” SSSR vidaus reikalų ministras, buvęs Latvijos komunistų partijos pirmasis sekretorius, Borisas Pugo pranešė, kad neturi informacijos apie atpuolius. Rygos OMON bazės vadovybė pareiškė, jog Latvijos teigimai yra tendencingi.
OMON smogikai buvo geriau fiziškai paruošti ir apmokyti nei atkurtos Latvijos valstybės muitininkai, bet jie nedrįsdavo niokoti tų pasienio muitinės postų, kuriuose galėdavo sulaukti pasipriešinimo.
Liepos pabaigoje beveik pasibaigė OMON smogikų išpuoliai prieš Latvijos muitinės postus. Bet liepos 31 dieną visus sukrėtė žinia, kad OMON smogikai Lietuvoje, Medininkų muitinės poste, nušovė septynis lietuvių muitininkus ir policininkus. Po šio įvykio Latvijos muitininkams buvo paskelbtas įsakymas, kad tuo atveju, jeigu žmonių gyvybei gresia pavojus, jie privalo palikti pavojingą darbo vietą.
Po 1991 metų nepavykusio rugpjūčio pučo OMON smogikai paliko Latviją. Epizodai apie užpuolimus Latvijos muitinės postams yra ištirti, juose figūruoja 74 omonininkai ir Rygos OMON viršininko pavaduotojas Sergejus Parfionovas. Pasak istorikų ir to meto liudininkų, tai tik ledkalnio viršūnė. Visa dokumentinė medžiaga šiuo metu yra Rusijoje ir Latvijai kol kas nepasiekiama.
Rygos apygardos teismas 2004 metų spalio mėnesį išnagrinėjo buvusių omonininkų baudžiamąją bylą. Ant kaltinamųjų suolo buvo du OMON būrio nariai – Igoris Gorbanis ir Konstantinas Nikulinas. Jie buvo kaltinami priešvalstybine veikla ir pasikėsinimu nuversti esančią santvarką. Tai tik vienas iš epizodų vadinamojoje OMON baudžiamojoje byloje. Daugelis kitų kaltinamųjų vargu ar kada nors stos prieš teismą, nes jų nėra Latvijos teritorijoje.
Nors kaltinimai Nikulinui ir Gorbaniui buvo sunkūs, tačiau teismas laisvės jiems neatėmė. Vienintelis išlikęs gyvas Medininkų įvykių liudytojas Tomas Šernas Gorbanį atpažino kaip vieną iš žudikų, bet prokurorai pristigo įrodymų.
Penkiolika OMON būrio narių yra nuteisti už 1991 metų įvykius. Visi jie gavo simbolines, lygtines bausmes. Kitų kriminalinėse bylose yra įsigaliojęs dešimties metų senaties terminas. Todėl manoma, kad nėra prasmės prieš juos rinkti įrodymus ir pateikti kaltinimus.
Tų OMON būrio narių, kuriems apkaltinti pakako surinktos medžiagos, yra paskelbta tarptautinė paieška, tačiau praktika parodė, kad ji neefektyvi.
Atsitiktinumas lemia daugiau nei paieška. Pavyzdžiui, Gorbanis buvo sulaikytas Lietuvos ir Rusijos pasienyje, kai pėsčiomis ketino iš Lietuvos sugrįžti į Kaliningrado sritį, kur tuo metu nuolat gyveno. Šiuo metu daugelis Rygos OMON būrio narių yra NVS šalių teritorijoje, Latvijai jie nepasiekiami.