Vakar JAV ambasados ir Lietuvos karinių jūrų pajėgų (KJP) atstovai Atminimo dienos proga pagerbė Macikuose palaidotus tris Antrojo pasaulinio karo belaisvius amerikiečius. Čia yra vienintelis, kiek žinoma, šios tautybės karių kapas Lietuvoje.
Pasak JAV gynybos atašė Lietuvoje Lario Beiselio, Macikų koncentracijos stovykloje vokiečiai laikė apie 2 tūkst. 500 antihitlerinės koalicijos karo belaisvių, tarp kurių buvo ir 26 amerikiečiai. Iš jų, kiek žinoma, žuvo ir Macikuose palaidoti yra trys bombonešio B17 įgulos nariai.
Pasak gynybos atašė asistento Pauliaus Markevičiaus, du amerikiečių kariai buvo sušaudyti po nepasisekusio bandymo pabėgti, o vienas žuvo atsitiktinai.
„Belaisvių barakai nakčiai būdavo užrakinami. Vienas amerikiečių karys ryte tiesiog per anksti išėjo iš barako ir buvo nušautas”, – pasakojo P. Markevičius.
Jungtinėse Valstijose Atminimo diena, skirta pagerbti visame pasaulyje palaidotiems amerikiečių kariams, yra paskelbta nacionaline švente. Anot L. Beiselio, šia proga nuo šiol kasmet bus pagerbiami ir palaidotieji Macikuose.
„Tai nėra pirmas kartas, kai prisimenamos Macikų koncentracijos stovyklos aukos. 1993 metais žuvusių amerikiečių garbei čia buvo atidengtas paminklas, tačiau vėliau jie buvo pamiršti. Aš apie Lietuvoje žuvusius amerikiečių karius sužinojau visai neseniai iš vieno lietuvio. Mes pradėjome tuo domėtis, sužinojome, kur yra kapas ir Atminimo dienos proga atvykome jų pagerbti”, – sakė L. Beiselis.
JAV ambasados atstovams bei Lietuvoje tarnaujantiems amerikiečių kariams žuvusiųjų kapą sutvarkyti padėjo KJP, tačiau rudenį ketinama jį dar labiau išgražinti. Tiesa, nors paminklas ir pastatytas Macikų kapinėse, tačiau tiksli belaisvių palaidojimo vieta nėra žinoma.
Anot P. Markevičiaus, paminklas amerikiečiams Macikuose buvo pastatytas vietos žurnalisto ir dabar Vakarų Virdžinijos valstijoje gyvenančio buvusio Macikų koncentracijos stovyklos karo belaisvio iniciatyva. Žurnalistas jam nusiuntė gabalą spygliuotos vielos, kuria buvo aptverta koncentracijos stovykla. Įvairių JAV vykusių renginių, minėjimų metu pardavus vielą buvo surinkta apie 300 JAV dolerių, ir šie pinigai skirti paminklui.
L. Beiselio teigimu, daug apie Antrojo pasaulinio karo aukas sužinoma iš įvairių buvusių kalinių organizacijų, kurios bendrauja tarpusavyje ir dalijasi žiniomis. JAV ambasados Lietuvoje atstovai internete aptiko ir jų tinklalapį, kuriame pasakojama tiek apie pačią Macikų koncentracijos stovyklą, tiek ir apie tai, kaip joje žuvo tam tikri žmonės.
Macikų koncentracijos stovyklą 1939 metais įkūrė vokiečiai ir iki pat 1944-ųjų laikė čia antihitlerinės koalicijos karo belaisvius, tarp kurių daugiausia buvo britų, bet būta ir belgų, prancūzų, amerikiečių bei sovietinės armijos karių, su kuriais elgtasi ypač žiauriai. Šioje stovykloje vienu metu kalinta net 7 tūkst. žmonių, ir niekada jų nebuvo mažiau nei 2 tūkst. Išvykus hitlerininkams karo belaisvius ir nenorinčiuosius susitaikyti su Sovietų valdžia čia laikė Raudonoji armija. Vėliau, iki 1954 metų į Macikus patekdavo žmonės iš kalėjimų, kurie čia mirdavo arba būdavo ištremiami į Sibirą.
Giedrė Norvilaitė