Etnografinės monografijos medžiaga renkama Pilviškių krašte

Vienuolika mokslininkų iš Vilniaus universiteto, Liaudies kultūros centro, Istorijos instituto, kitų institucijų šią savaitę važinėjo po Vilkaviškio rajono Pilviškių seniūniją ir rinko medžiagą kraštotyros monografijai „Pilviškių valsčius“

Kaip LŽ pasakojo šiai ekspedicijai vadovaujantis Vilniaus universiteto dėstytojas, monografijų seriją apie Lietuvos valsčius leidžiančios leidyklos „Versmės“ vienas redaktorių, Jono Basanavičiaus premijos laureatas Venantas Mačiekus, ši Pilviškių krašto praeičiai skirta monografija turėtų būti išleista po 3-4 metų. Tai bus beveik tūkstančio lapų enciklopedinis leidinys, kuriam straipsnius rašys apie 70 autorių.

Monografija apims įvairias sritis – krašto gamtą, praeitį, etninę kultūrą, tautosaką, kulinarinį paveldą ir kita. „Prieš 25 metus su Vilniaus universiteto kraštotyros klubo „Romuva“ nariais jau buvome surengę ekspediciją į šį kraštą. Tada surinkta medžiaga iki šiol saugoma universitete ir kitose mokslo įstaigose. Tačiau tuomet nebuvo galima kalbėtis su žmonėmis kai kuriomis šiandien aktualiomis temomis – apie parapijų gyvenimą, pokario rezistenciją, priverstinę kolektyvizaciją. Taigi dabar anksčiau surinktą medžiagą turime papildyti“, – kalbėjo Mačiekus.

Pasak jo, be etnografų, kalbininkų, gamtininkų ir istorikų, šiemet į Pilviškius atvyko ir kitų sričių specialistų. Liaudies kultūros centro darbuotoja Nijolė Marcinkevičienė domisi iki šiol netyrinėtu kulinariniu paveldu, jos kolegė Rita Balkutė – liaudies medicina, veterinarija, o Vilniaus universiteto psichologas Vytautas Navickas ir jo dukra Istorijos instituto doktorantė Monika Balikienė – liaudies magija.

Ekspedicijos dalyviai LŽ pasakojo, kad važinėdami po kaimus aptiko tikrų „perliukų“. Ypač sėkminga buvo trečiadienio viešnagė Paprūdžių kaime. Čia iš vietos gyventojų Marcinkevičienė daug išgirdo apie senuosius šio krašto valgius ir jų gaminimo būdus, o ekspedicijos dalyvius lydintys Vilkaviškio krašto muziejaus darbuotojai prisirinko nemažai eksponatų – senoviškų buities rakandų.

„Kiek galėdami skubame rengti tokias ekspedicijas, nes mažėja žmonių, kurie galėtų papasakoti apie prieškarį. Kai lankydavome kaimus prieš 25 metus, daugiau rasdavome gyventojų, prisimenančių kraštiečių gyvenimą prieš karą, papročius. Dabar tokių jau beveik nėra – senoji karta išmirė, o jaunesni daug ką prisimena tik fragmentais, ir tai dažniausiai vien iš pasakojimų“, – apgailestavo Mačiekus.

Pilviškiai – pirmoji Vilkaviškio rajono seniūnija, apie kurią bus parašyta išsami monografija. Iš viso „Versmės“ leidykla yra numačiusi išleisti apie 300 tokių monografijų – mat tiek valsčių būta Lietuvoje. Deja, kol kas suspėta išspausdinti tik 15, dar kelios knygos rengiamos spaudai. „Tai didžiulis darbas, užteks jo ir kitoms kartoms“, – kalbėjo po Pilviškių kraštą pasklidusios ekspedicijos dalyviai.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.