Keli parlamentarai prašo šalies vadovo vetuoti Seimo priimtą Politikų elgesio kodeksą. Siekiama, kad bent jau savivaldos politikų nusižengimus vertintų ir visuomenės atstovai.
Kelerius metus kurto ir pagaliau Seimo palaiminto Politikų elgesio kodekso gali tekti dar palaukti. Pasak LŽ šaltinių, prezidentas Valdas Adamkus linksta vetuoti ilgai lauktą įstatymą. To šalies vadovo paprašė keli parlamentarai, pasigedę visuomenės atstovų dalyvavimo vertinant politikų poelgius.
Buvęs Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas socialliberalas Algirdas Monkevičius mano, kad svarbiau, jog dokumentas kuo greičiau įsigaliotų, o tobulinti jį galima ir vėliau.
Visuomenės balsas
Prezidentūrą pasiekė keturių parlamentarų prašymas vetuoti praėjusią savaitę Seimo priimtą Politikų elgesio kodeksą. Konservatoriai Arimantas Dumčius, Rytas Kupčinskas, socialdemokratas Algimantas Salamakinas ir Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Gintaras Šileikis kodekse pasigedo visuomenės vaidmens vertinant savivaldos politikų poelgius.
Siūlymas savivaldybių tarybų sprendimu sudarytose etikos komisijose skirti vietą visuomenės atstovams tarp parlamentarų nesulaukė pakankamo pritarimo. Rašte prezidentui veto šalininkai aiškina, kad savo pasiūlymu siekė įtvirtinti Konstitucijoje garantuotą piliečių teisę dalyvauti savivaldoje. Politikai nori įsiklausyti į visuomeninių organizacijų rekomendacijas.
Ant Adamkaus stalo gulinčiame kodekse institucijos įpareigojamos suburti etikos komisijas, kurios įvertintų šešėlin patekusius politikus. Seime šią funkciją turi atlikti Etikos ir procedūrų komisija, Vyriausybėje – ministrų kabineto sudaryta komisija, savivaldybių tarybose – iš savivaldos politikų suburta komisija.
Regi trūkumus
Praėjusios kadencijos Seime Etikos ir procedūrų komisijai vadovavęs socialdemokratas Salamakinas LŽ sakė siekiantis papildyti kodeksą nuostata dėl visuomenininkų dalyvavimo tik savivaldos lygmeniu. Jei tai pasiteisintų, politikas mano, kad visuomenininkai galėtų būti įtraukti į Seimo, Vyriausybės komisijas ir Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją. „Dabar dažnai sakoma, kad varnas varnui akies nekerta. Nereikia bijoti tų visuomenininkų”, – pareiškė jis.
Teigiama, kad Adamkus pritaria kelių politikų nuomonei ir ruošiasi vetuoti įstatymą. Prezidento patarėjas vidaus politikos klausimais Darius Gudelis pažymėjo, kad parlamentarų pastabos skamba logiškai, tačiau siūlė palaukti prezidento sprendimo, kuris turėtų būti skelbiamas pirmadienį. „Prezidentas taip pat yra pabrėžęs, kad negerai, kai patys politikai svarsto savo elgesį. Reikia nešališkų atstovų”, – aiškino Gudelis.
Gaila laiko
Monkevičius LŽ pripažino, kad kodekse esama trūkumų, bet pabrėžė nemanąs, kad jį reikia vetuoti. „Kiek teko domėtis, daugumoje organizacijų etikos komisijos veikia pagal savireguliacijos principus. Turi būti efektyvi vidaus kontrolė. Organizacija turi sugebėti principingai įvertinti savo narius”, – sakė socialliberalas. Monkevičius pergyvena, kad grąžinus kodeksą taisyti jo veikimas vėl atitolinamas. „Tobulumui ribų gal ir nėra, bet, manau, kur kas svarbiau, kad politikų elgesio kodeksas imtų kuo greičiau veikti. Jei bus vetuotas, vėl kils grėsmė, kad projektas strigs Seime”, – nuogąstavo politikas.
Tačiau Salamakinas ir Gudelis mano, kad šie priekaištai nėra asmeniniai, nes vasarą savivaldybėse atostogų metas. Pasak jų, jei bus nuspręsta taisyti įstatymą, racionaliau tai daryti rugsėjį, o ne leisti veikti „skylėtam” kodeksui, kurį taisyti Seimas galės tik po pusmečio.
Svarbiausia viešumas
Monkevičius mano, kad svarbiausia užtikrinti viešumą, o to pakanka ir kodekse įtvirtintomis priemonėmis. Įstatymas numato, kad etikos kodeksą pažeidusiam politiko nuodėmės bus skelbiamos „Valstybės žiniose” ir institucijos, kurioje politikas eina pareigas, interneto tinklalapyje. Komisija, konstatavusi elgesio pažeidimą, politikui galės rekomenduoti viešai atsiprašyti.
Pagal Seimo statutą, prezidento grąžintą įstatymą Seimas gali priimti be pataisų, jei už jį balsuoja daugiau kaip pusė – 71 iš 141 – parlamentarų. Jei balsuojama, ar priimti įstatymą su prezidento teiktomis pataisomis, pakanka paprastos balsavime dalyvaujančių parlamentarų balsų daugumos.
Politikų etikos kodekso projektą rengusiai darbo grupei vadovavo „darbietė” Zita Žvikienė.