Seimui panaikinus Civilinio kodekso nuostatą, kuria gydytojams buvo uždrausta priimti dovanas iš pacientų, išskyrus simbolines, kurių vertė neviršijo vieno minimalaus gyvenimo dydžio sumos – 125 litų, dabar medikai nesibaimindami gali priimti kur kas didesnes dėkingų pacientų dovanas.
Nors panaikinus minėtąją nuostatą dabar dovanų teikimo gydytojams tvarkos nereglamentuos jokie teisės aktai, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Vidmantas Žiemelis įsitikinęs, jog tai kelio korupcijai medicinoje neatvers. Svarbiausia, pažymi jis, kad nebūtų priežastinio ryšio tarp dovanos ir gydymo.
Tačiau jeigu dovana bus siekiama paveikti gydytoją arba šis iš ligonio prašys atlygio, tarkim, už operaciją, tai jau bus traktuojama kaip kyšis.
Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) – viena iš iniciatorių, prisidėjusių prie to, jog būtų panaikintas Civilinio kodekso punktas, leidžiantis medikams teikti tik simbolines dovanas. „Ši nuostata privalėjo būti atšaukta, nes joje nebuvo logikos, – „Vakarų ekspresui” komentavo LGS prezidentas Liutauras Labanauskas. – Tokio absurdiško įstatymo punkto nėra turėjusi nė viena pasaulio šalis.”
Pasak LGS prezidento, tokia nuostata visuomenei piršo mintį, esą gydytojai yra kyšininikai, tik ir laukiantys iš ligonių atlygio. „Jos panaikinimas rodo, jog mūsų šalies gydytojai pagaliau pripažinti žmonėmis”, – pridūrė jis.
L. Labanauskas sykiu akcentavo, jog ne tik Lietuvoje, bet ir senbuvėse Europos Sąjungos šalyse yra tendencija teikti gydytojams dovanas: „Skirtumas tas, kad normaliose šalyse niekas tokio reiškinio nevadina kyšininkavimu. Pavyzdžiui, Danijoje pacientai medikams atsidėkoja pirkdami jiems bilietus į operą, baletą ar panašiai.”
L. Labanausko manymu, pinigai taip pat gali būti dovana: „Paciento valia spręsti, kaip jis nori atsidėkoti savo daktarui”.
Už paslaugas – sūris ir kiaušiniai
Grikštaičių, Pajuodupio, Vėžaičių, Gargždų (Klaipėdos r.) ir Didžiųjų Mustaičių (Plungės r.) gyventojų klausėme, ką jie mano apie medicininį aptarnavimą: ar gerai aptarnauja gydytojai, ar tenka duoti pinigų.
Povilas (Grikštaičių k.)
Gydytojų paslaugomis nesiskundžiu. Jei skubiai prireikia daktaro mūsų kaimo gyventojams, kviečiamės iš Gargždų, atvažiuoja per 15-20 minučių. Pinigų gydytojams niekada nėra tekę duoti, juk ir nebūtų iš ko. Be to, mano dukra irgi dirba vaikų gydytoja Gargžduose.
Povilas K. (Vėžaičiai)
Gydytojų aptarnavimu esu patenkintas, ypač patinka Klaipėdos jūrininkų ligoninė. Pinigų nesu davęs.
Arvydas (Pajuodupio k.)
Rimti negalavimų dar nebuvo, tačiau kartą teko kreiptis į medicininį punktą: elgesys normalus, juk nesikandžioja, nesibado, ir pinigų niekada nesiūliau.
Aldona (Gargždai)
Turiu problemų dėl sąnarių, todėl keletą kartų gulėjau ligoninėje. Palangoje, tiesa, vienas gydytojas elgėsi gana nemandagiai, tačiau Klaipėdos daktarais esu tikrai patenkinta. Gargžduose kartais eilėje tenka palaukti, nes chirurgas atvažiuoja iš Klaipėdos. Turime labai gerą gydytoją: atlieka visas savo pareigas, padeda. Nė vieno žmogaus Gargžduose nepažįstu, kuris būtų davęs kyšį gydytojui. Nebent kaip padėką jau po visko nunešu sūrį ar kiaušinį.
Adelė (Didžiųjų Mustaičių k.)
Esu antros grupės invalidė, daugiausia gydausi Klaipėdoje, nes Plungėje baigia mane „nugydyti”. Uostamiesčio gydytojams neturiu priekaištų. Pinigų niekada nedaviau, nebent gėlių nuperku, bet tai juk nėra kyšis.