Škotijos sostinėje Edinburge su Lietuvos prezidentu Valdu Adamkumi ir jo žmona Alma vakar susitikusi Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II sulaužė griežtas protokolo taisykles.
80-metės monarchės ir keliais mėnesiais jaunesnio V.Adamkaus pokalbis Holirudo rūmuose vietoj numatytų 20 minučių užtruko net 42 minutes.
Karalienės protokolo atstovai teigė, kad taip atsitinka nedažnai ir laikytina Elizabeth II simpatijos bei palankumo ženklu.
Beje, prieš tai vykęs monarchės pokalbis su Estijos prezidentu Arnoldu Ruuteliu užtruko lygiai 20 minučių.
„Lietuvos ryto” paklausti, kodėl planuojami tokie trumpi susitikimai, karalienės dvaro atstovai su tuo nesutiko. Anot jų, 20 minučių yra daug. Tai – tradicinė pokalbių bei susitikimų trukmė. Pasitaiko, kad jie vyksta tik 10 ar net 5 minutes.
Nustebino puikia atmintimi
Didžiosios Britanijos karalienė prezidentą ir jo žmoną nustebino puikia atmintimi. Elizabeth II prisiminė ir pirmąjį atsitiktinį jų susitikimą prieš septynerius metus Čikagoje.
Karalienė A.Adamkienei taip pat pareiškė užuojautą dėl neseniai mirusios jos motinos, 101 metų Onos Nutautienės. Elizabeth II užsiminė, kad ir jos, ir A.Adamkienės motinos mirė sulaukusios panašaus amžiaus.
Apie orus kalbėjo juokaudami
Karalienę Elizabeth II ir jos svečius iš Lietuvos Edinburgas pasitiko apniukęs.
Didžiosios Britanijos karalienė juokais pasiteiravo, ar spalį, kai ji atvyks su vizitu į Vilnių, mūsų šalyje oras bus toks pat kaip Edinburge, ar švies saulė.
„Lietuva – katalikiškas kraštas, todėl pasakiau, kad susisieksiu su kardinolu ir paprašysiu pasimelsti, kad būtų atsiųsta saulės bent dviem toms spalio dienoms.
Karalienė šypsodamasi atsakė tikinti, kad man pasiseks išprašyti giedros”, – po susitikimo su monarche „Lietuvos rytui” šmaikštaudamas kalbėjo V.Adamkus.
Vilnius – jau ne užkampis
– Britams pokalbiai apie orą yra gero tono ženklas.
Tačiau tikriausiai kalbėjote ne tik apie tai? – „Lietuvos rytas” paklausė V.Adamkaus.
– Kalbėjomės ir apie miestų architektūrą, ypač – apie Vilniaus senamiestį ir jo paveldą. Karalienė sakė norinti jį pamatyti, nes iš Lietuvą jau aplankiusių savo sūnų girdėjo apie Vilniaus grožį.
Kalbėjome ir apie kultūros išsaugojimą naujojoje Europos sistemoje, savo kalbos, tradicijų išlaikymą. Jos Didenybė ypač domėjosi Vilniaus universitetu. Taip pat kalbėjomės ir apie Lietuvos vietą Europos Sąjungoje. Žodžiu, temų spektras buvo labai platus.
– Susitikimas Edinburge įvyko rengiantis karalienės vizitui į Vilnių. Kuo yra svarbi Lietuvai spalį planuojama Elizabeth II viešnagė?
– Jeigu valstybė nėra tam tikros bendruomenės narė, nepripažįstama lygiaverte, karalienė niekuomet jos neaplankys su vizitu.
Elizabeth II vizitas – dar vienas ženklas, kuris parodys, jog Lietuva ne tik grąžinta į Europos žemėlapį, bet ir pripažįstama lygiaverte didžiųjų pasaulio valstybių partnere.
Rūmai buvo akylai saugomi
Didžiosios Britanijos karalienės ir Lietuvos prezidento susitikimą gaubė ir išskirtinio saugumo atmosfera.
Holirudo rūmų – karalienės oficialios rezidencijos Škotijoje – prieigos buvo saugomos taip akylai, kad spaudos atstovams net nepavyko sklandžiai užfiksuoti mūsų šalies vadovo ir karalienės susitikimo – fotografuoti teko per tvorą.
Dėmesio skyrė ir verslui
Vakar V.Adamkus taip pat lankėsi ir Škotijos parlamente, dalyvavo fotomenininko Antano Sutkaus parodos „Kasdienio gyvenimo archyvai” atidaryme.
Vakare prezidentas susitiko su vietos lietuvių bendruomenės nariais.
Škotijoje V.Adamkus daug dėmesio skyrė ir verslui. Šiandien prezidentas dalyvauja verslo forume „Bendradarbiavimas su Škotija”. Vakar prezidentas lankėsi Škotijos verslo centre „Alba”.
Tikėjosi pabendrauti daugiau
Lietuvos vadovą Škotijoje lydintys verslininkai turi savo atskirą programą.
Tačiau po vos kelias minutes trukusios galimybės pabendrauti su prezidentu „Albos” verslo centre verslininkai neslėpė nusivylimo. Jie tikėjosi daugiau laiko praleisti ir su šalies vadovu, ir su jį lydinčiais valdininkais, kurie keliavo kitais maršrutais.