Šašlykinės bei keptuvai mėsai, žuvims kepti ant grotelių stebina įvairove ir kainomis
Šilti savaitgalių vakarai miestiečius vilioja į gamtą, sodus ar paprasčiausiai praleisti laiką prie nuosavo namo, vaišinantis lauke išsikepta mėsa ar žuvimis. Įprastas šašlykines pradėjo išstumti iš užsienio atėjusi mada kepti mėsą ar žuvis ant grotelių keptuvuose (griliuose).
Tradicinės ir sulankstomos
Šašlykinės skiriasi savo dydžiu ir sienelių storiu. Patvaresnės yra tos, kurių lakštinio plieno sienelių storis siekia 2 mm, tačiau yra ir pigesnių, kurių sienelių storis – 1,5 mm. Vienų šašlykinių sienelių viršuje gali būti padarytos specialios įdubos iešmams, kitose tokių įdubų nėra. Kai kurie gamintojai siūlo kartu ir groteles mėsai kepti. Tad tokios šašlykinės turi dvigubą paskirtį: ir šašlykams, ir kepsniams ant grotelių. Beje, lietuviškos šašlykinės kainuoja nuo keturių dešimčių litų iki devyniasdešimties. Kaina priklauso nuo sienelių storio ir kepimo paviršiaus ploto.
Prekybos centro „Senukai” darbuotoja Vaida Pranarauskaitė dažnai važiuojantiems į gamtą pataria įsigyti ypač patogias sulankstomos nerūdijančio plieno šašlykines. Jos panašios į nedidelį metalinį lagaminėlį, užimantį labai nedaug vietos automobilio bagažinėje.
Restorano „Svarstyklės” gamybos vadovė Alma Stepušaitienė primena, kad kepant mėsą ant žarijų, atstumas tarp žarijų ir kepsnio neturėtų būti didesnis kaip 15 cm, o mėsa dedama ant grotelių (ar iešmai su šašlykais) tuomet, kai delną virš žarijų 10-15 cm atstumu galima išlaikyti maždaug 4 sekundes. Tuomet kepsnys nesudegs, bus sultingas.
Kepsniai… balkone
Jei keptuvas naudojamas tik kelis kartus per metus, tai neverta pirkti prašmatnaus ir brangaus – pakaks ir 22 Lt tekainuojančio. Šio keptuvo kojelės trumpos, tačiau jo kepimo paviršius visai nemažas. Tokį keptuvą galima naudoti net ir daugiabučio namo balkone.
Jei šeimai patinka savaitgaliais mėgautis mėsos kepsniu ar žuvimi, skiriant ypatingą dėmesį maisto paruošimo kultūrai, tai reiktų rinktis universalius keptuvus su daugybe medinių ar metalinių lentynėlių. Juose paprastai būna sumontuota ir dujinė virykle su dujų balionėliu – galima išsivirti ryžių ar bulvių, kol keptuve su lavos akmenimis keps mėsa. Beje, yra vienkartinių keptuvų, supakuotų kartu su medžio anglimis ir tekainuojančių beveik keturis litus. Tai puikus pasiūlymas tiems, kuriems netikėtai ir skubiai tenka išvažiuoti į gamtą.
Dar ne visi kepsnių ant grotelių mėgėjai žino, kad yra ne tik kieto kuro (lavos akmenys, medžio anglys) tipo keptuvų, bet ir elektrinių bei dujinių. Pastarieji keptuvai dažniausiai naudojami patalpose, todėl maistas ant grotelių gali būti ruošiamas ištisus metus.
Vien dujiniai keptuvai pas mus dar nėra populiarūs, nors jie patogūs: galima reguliuoti jų kepimo temperatūrą, o maistas paruošiamas greit. Pasak V.Pranarauskaitės, kol kas tik 1 procentas Lietuvos gyventojų naudoja dujinius keptuvus.
Kas „augina” kainą
Keptuvo (grilio) kaina priklauso nuo įvairių faktorių: keptuvo tipo, kepimo paviršiaus dydžio, metalo lakšto storio ir jo kiekio (kuo storesnis keptuvo plienas, tuo jis brangesnis), aukščio (brangesni su aukštesnėmis keptuvo kojomis), priedų (lentynėlių, dangčio), gamintojo vardo ir kokybės. Beje, geriausių firmų keptuvams suteikiama net 10 metų garantija.
Brangiau kainuoja tie, kuriuos galima lengvai pervežti iš vienos vietos į kitą (prie kojelių primontuoti ratukai). Dabar labai madingi keptuvai su medinėmis lentynėlėmis – jos taip pat „augina” kainą.
Nesivaikant firmų pavadinimų, galima už 65 Lt įsigyti patogų (su medinėmis lentynėlėmis ir ratukais) keptuvą. Panašus, bet žinomos firmos keptuvas gali kainuoti apie 250 Lt. Patys populiariausi yra keturkampiai ir apskritimo formos keptuvai.
Rinkdamiesi keptuvą, neužmirškime specialių suveriamų grotelių – futliarų įvairių dydžių žuvims ir kitiems kepsniams kepti. Itin patogūs futliarai – grotelės su medinėmis rankenomis. Beje, yra ir iešmų, šakučių ir žnyplių su medinėmis rankenomis. Taip pat reiktų pasirūpinti uždegimo skysčiu griliui bei skysčiu ir šepečiu keptuvui ir įvairiems jo priedams valyti.