Natūralaus pluošto kilimas ilsina pavargusį kūną

Visi esame girdėję XVIII amžiaus prancūzų švietėjo Jeano-Jacqueso Rousseau raginimą: „Atgal į gamtą”. Šiandien tai padaryti būtų sunkoka, vis dėlto moderniųjų technologijų ir urbanizacijos amžiuje natūralumas nepastebimai užkariauja mūsų namus ir širdis. Tai netgi tapo madinga: vis daugiau laiko praleidžiame gamtoje, dėvime lininius rūbus, namus ir pavėsines puošiame taikydami augalų ir gyvūnų motyvus, interjerui paįvairinti perkame odinius baldus ir natūralaus pluošto kilimus.

„Namų pasaulyje” jau rašėme apie bambukinius kilimus. Šįkart kalbėsime apie kitus natūralaus augalinio pluošto kilimus – iš sizalio, jūros žolės ir kokoso. Tai prieš keletą metų į Lietuvą iš Azijos ir šiltųjų kraštų atkeliavusi egzotiška naujovė.

Širdžiai artima egzotika

Azijiečiams sizalis, jūržolė, kokosas ir bambukas seniai tapo neatskiriama namų dalimi. Iš jų pagamintą kiliminę dangą jie tiesia ne tik namuose, bet ir terasose, kiemuose, ant žolės.

Lietuviai taip pat drąsėja. Vieni natūralaus pluošto egzotiškus kilimus kloja ant grindų, kiti – ant sienų ir lubų, treti jais dekoruoja interjerą, kolonas, baldų atlošus. Visi sutaria, kad jie daro teigiamą poveikį gyvenamajai aplinkai, žmonių sveikatai, teikia atgaivą sielai ir kūnui.

Lietuvoje dar egzotiška preke laikomi natūralaus augalinio pluošto kilimai vizualiai atrodo vėsesni ir primena natūralią gamtą. Todėl jais vaikščioti ypač malonu šiltuoju metų laiku. Karščio nuvargintoms kojoms tai tikra atgaiva, o pėdoms – malonus masažas.

Kokosas – kantri stiliui

Baldų ir interjero salono „Dubingiai” vedėja Irena Petrauskienė tvirtina, kad kiliminė danga ir kilimai iš kokoso dėl grubaus ir šiurkštaus paviršiaus dera ne kiekviename interjere. Labiausiai jie tinka kantri stiliaus interjeruose, kurie dvelkia natūralumu.

Be to, kilimus iš kokoso klientai drąsiai tiesia ir labiausiai vaikštomose vietose – virtuvėje, terasoje, koridoriuje, neretai jais iškloja ir laiptus. Iš natūralaus palmių pluošto pagamintų kilimų vienas didžiausių pranašumų – atsparumas smūgiams. Jie retai lūžinėja, skilinėja.

Petrauskienė sako pastebinti, jog kasmet daugėja klientų, perkančių kokosinius kilimus nameliams prie jūros, kaimo turizmo sodyboms.

Biuruose naudojamas sizalis

Kiliminei grindų dangai iš kokoso giminiški sizalio kilimai taip pat išsiskiria atsparumu smūgiams, pluoštai yra tvirtai supinti, paviršius nebijo nuolatinės trinties, ant jo be baimės galima statyti kėdę ar stalą su ratukais. Todėl dažniausiai sizalio kilimus ir kiliminę dangą grindims renkasi biurų savininkai, o namuose žmonės ją naudoja interjerui paįvairinti.

Klaipėdos baldų ir interjero salono „Aklota” vadybininkė Rūta Šmitaitė-Gedminienė perspėja, kad sizalio, kaip ir bambuko, kilimai, ilgainiui dėl intensyvaus naudojimo gali pradėti eižėti, trupėti. Todėl juos reikia tinkamai prižiūrėti, saugoti.

Nepaisant neigiamų sizalio savybių, iš šio natūralaus pluošto pagaminti kilimai turi daug pranašumų. Jie yra natūralūs bei ekologiški gaminiai, naudingi tiek žmonių sveikatai, tiek aplinkai. „Sizalio kiliminė danga, kaip ir kokoso ar jūržolės, yra hidroskopiška, palaiko aplinkos drėgmę ir temperatūrą. Dėl akytos pluošto struktūros dangos yra elastingos, išlieka ilgai nepakitusios net daugiausia vaikštomose vietose”, – aiškina Petrauskienė.

Jūržole dekoruojami baldai

Kilimai ir kiliminė danga iš jūros žolės Lietuvos rinkoje, palyginti su kitomis natūralaus pluošto kiliminėmis dangomis, pasirodė vėliau – maždaug prieš 2-3 metus. Dažniausiai ji klojama ant grindų. Tačiau išradingi dizaineriai sugalvoja ir daugiau originalių būdų, kaip netradicinius kilimus pritaikyti interjere.

Petrauskienės teigimu, dizaineriai jūržolės ir kokoso kilimine danga dekoruoja sofų, kėdžių atlošus bei kitas atramines baldų dalis. Galbūt dėl to, kad natūralus pluoštas leidžia odai kvėpuoti, gerai izoliuoja šilumą, todėl mažiau prakaituojama. Be to, jie neišskiria į aplinką žalingų medžiagų ir yra atsparūs kandims.

Valyti visą paviršių

Pagal populiarumą pirmauja natūralaus pluošto kilimai iš sizalio, antrą vietą užima kokoso, trečią – jūržolės, o ketvirtą – bambuko kiliminės dangos. Visos jos padengtos lateksu, kuris suteikia elastingumo, o grindis apsaugo nuo braižymo.

Nors šios kiliminės dangos sulaukia vis daugiau gyventojų dėmesio, didėja paklausa ir pasiūla, prieš perkant patariama gerai pagalvoti. Bene vienas didžiausių tokių kilimų trūkumų – sudėtinga priežiūra. Pavyzdžiui, užtiškus vyno ar atsiradus kitokiai dėmei būtina kuo skubiau ją nusausinti skudurėliu, o paskui išvalyti. Purvas per ilgesnį laiką gali giliai įsiskverbti, ir jį bus sunkiau pašalinti nei iš sintetinio kilimo. Geriausia purvą valyti vandeniu, tačiau šalinant dėmę patartina valyti visą kilimą, kitaip jis susitrauks. Sunkiau išvalomas dėmes prekybininkai rekomenduoja šalinti specialiais kiliminės dangos valikliais.

Didėja spalvų poreikis

Specialistai tvirtina, kad išrankūs lietuviai šias netradicines kilimines dangas pastaruoju metu labai pamėgo, ypač jaunimas ir keliauti mėgstantys žmonės. Didėja ir klientų poreikiai. Todėl planuojama importuoti ne tik daugiau tokios kiliminės grindų dangos, bet ir įvairesnių atspalvių. Pavyzdžiui, dabar jau galima rasti oranžinės, mėlynos ir kitų ryškių spalvų sizalio kilimų.

Pasidomėjus kainomis paaiškėjo, kad kvadratinis metras kiliminės dangos iš jūržolės vidutiniškai kainuoja 50 litų, iš sizalio – 60, o iš kokoso – apie 60 litų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Interjeras su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.