Pirmasis troškulio jausmas rodo, kad organizmas lengvai dehidruotas – jam trūksta vandens. Todėl gerti reikėtų reiktų kuo dažniau ir gurkšnoti po truputį visą dieną.
Troškulį geriausiai malšina natūralus mineralinis, paprastas geriamasis vanduo, natūrali gira, sultys ir kt.
Mineralinis vanduo
Natūralus mineralinis vanduo gaivina, turi daug mineralinių medžiagų, mikroelementų.
O koks sveikesnis – su angliarūgšte ar be?
Sveikam žmogui angliarūgštė tonizuoja skrandžio ir žarnyno veiklą, sergančiajam skrandžio, dvylikapirštės žarnos ar kepenų ligomis virškinamąją sistemą ji gali dirginti.
Apskritai patartina gerti ne vienos, o kelių skirtingų rūšių mineralinį vandenį, kad organizmas gautų daugiau ir įvairesnių mineralinių medžiagų bei mikroelementų.
Karštą dieną sportuojant ar aktyviai dirbant, su prakaitu netenkama daug vandens, druskų, todėl reikėtų gerti natūralaus mineralinio vandens, turinčio daugiau mineralinių druskų, arba mineralizuoto vandens (tai geriamuoju vandeniu praskiestas natūralus mineralinis vanduo).
Kaip gaivusis gėrimas, gali būti vartojamas ir buteliuose parduodamas šaltinio vanduo.
Gira, sultys
Geriant sultis, organizmas aprūpinamas vitaminais, mineralinėmis medžiagomis, bioflavonoidais, o jei jos tirštos, ir maisto skaidulomis pektinu. Daug kas mėgsta girą. Reikėtų rinktis tik gaminamą iš natūralios žaliavos, saldintą natūraliu cukrumi ir su vieninteliu maisto priedu – natūralia citrinos rūgštimi.
Geriausi gėrimai – tik su natūraliais priedais
Pasak mitybos specialistų, gerti natūralią girą ir sultis – sveika, ypač, kai jie be konservantų ir saldiklių (beje, gėrimai su saldikliais visiškai netinkami kūdikiams ir mažiems vaikams). Su šiais gėrimais organizmas gauna ir įvairių vitaminų, todėl gira, sultys ne tik malšina troškulį, bet ir suteikia energijos.
Beje, labai vertingos tik išspaustos morkų, burokėlių, obuolių, serbentų sultys.
Jei vis dėlto retkarčiais norisi pasmaguriauti saldžiaisiais gėrimais, geriau rinktis tuos, kurių sudėtyje yra ne dirbtinių saldiklių, o cukraus, ne sintetinių dažų ir kvapiųjų medžiagų, o sulčių. Norint numalšinti troškulį ir gerai jaustis, nepatartina vaisvandenių gerti kasdien.
Patarimai
1. Negerkite saldžių gėrimų. Jie nenumalšina troškulio. Papildomas cukraus kiekis skatina vandens šalinimą iš organizmo. Galima gerti tik vidutiniškai saldžius aromatizuotus gėrimus, kuriuose gausu mineralų – bet jie neturi būti per daug aromatizuoti.
2. Gėrimai su ledu taip pat nemalšina troškulio. Gerdamas ledinį skystį sukaitęs žmogus gali rimtai peršalti. Be to, toks gėrimas tarytum užšaldo gerklę ir skrandį, tačiau tai trunka neilgai, troškulio pojūtis sugrįžta, o karštį ištverti tampa dar sunkiau. Todėl geriausia būtų įsipilti artimos aplinkai temperatūros arba vos vėsesnio gėrimo. Idealu malšinti troškulį drungnu vandeniu.
3. Angliarūgšte prisotintų gėrimų negalima gerti vienų. Jie stimuliuoja skrandžio sulčių išsiskyrimą ir skatina virškinimą, todėl dera tik prie valgio. Geriant vien limonadą, kokakolą ar toniką troškulį numalšinti sunku. Jie tik pripildo skrandį dujų.
4. Dar vienas populiarus gėrimas yra alus. Jį geriau gerti kambario temperatūros ar vos vėsesnį – jokiu būdu ne iš aprasojusio butelio, tik ką ištraukto iš šaldytuvo. Nedera užmiršti, kad aluje yra alkoholio ir jis turi būti geriamas su saiku. Nuo alaus galima apsvaigti, o apsvaigusiam karštą dieną bus dar karščiau.