Be tėvų priežiūros palikti mažamečiai nusipliko karštu vandeniu, prisiryja vaistų, susilaužo kojas, o žaisdami su peiliais – susipjausto rankas.
Pasidomėti vaikų traumomis „Vakarų ekspresą” paskatino pirmadienį tik per plauką neįvykusi nelaimė, kai namie viena palikta 6-erių metų mergaitė pamėgino į kiemą išlipti per antrojo aukšto langą ir, laimei, buvo laiku nukelta į Medžiotojų gatvę atskubėjusių gelbėtojų.
Anot Vaikų ligoninės neurochirurgo Antano Janušonio, vasarą į traumatologinį punktą patenka daugybė traumuotų vaikų: kasdien pagalbos prireikia iki šešiasdešimties mažųjų klaipėdiečių.
Mediko teigimu, iš maždaug 1200 į Traumatologijos skyrių praėjusiais metais paguldytų vaikų daugiau nei pusei buvo gydomos galvos smegenų traumos.
Tiesa, tokie atvejai, kai vaikai nukenčia dėl akivaizdžios tėvų nepriežiūros, pasak A. Janušonio, nėra labai dažni. „Vaikai yra judrūs ir prie kiekvieno 24 valandas nepastovėsi, tuo labiau jei vaikas žaidžia kieme”, – sako gydytojas. A. Janušonis pridūrė, kad dažniausiai vaikai susižaloja žaisdami lauke.
Vis dėlto medikas tėvams pataria labiau saugoti savo atžalas. A. Janušonis pastebi, kad daugelis vaikų dviračiais ar mopedais lekioja be šalmo bei galūnių apsaugų, nes tėvai to nereikalauja. Tokių traumų pastaruoju metu yra itin daug.
„Tėvai dažnai sako, kad vaikas turi šalmą, bet nenešioja. Tačiau tokiu atveju reikia būti griežtiems ir priversti vaiką jį užsidėti, nes galvos smegenų trauma – tai ne juokas. Kojos sumušimas jokių pasekmių gali neturėti, o štai po galvos traumos jau nesi tikras, ar tai kada nors vėliau gyvenime neatsilieps, – perspėja gydytojas. – Beje, man teko būti Švedijoje, tai ten net triratuku važiuojantys maži vaikai visi su šalmais ir apsaugomis.”
Taip pat nelaimėmis pasibaigia vaikų kabarojimasis į medžius ir ant karstyklių. Į ligoninę vaikai patenka ir tiesiai iš kūno kultūros pamokų mokyklose.
„Gana nemažai pasitaiko traumų mokyklose. Pavyzdžiui, žaidžia su krepšinio kamuoliu ir pataiko į galvą, žinoma, dažniausiai netyčia. Diagnozė – smegenų sukrėtimas. Būna ir gana rimtų traumų, net nebūtinai kietas daiktas turi būti”, – pasakojo A. Janušonis.
Paaugliai ligoninėje atsiduria ir po muštynių su bendraamžiais. Vis dažniau konfliktus tarp paauglių bei muštynes įžiebia alkoholis.
Vasarą greitosios medicinos pagalbos ekipažai sulaukia iškvietimų į paplūdimius, nes medikų perspėjimų, kad mažiems vaikams užsibūti saulėje pavojinga, paiso ne visi tėvai. Tiesa, atvejai, kai pagalbos prireikia saulės smūgio ištiktiems vaikams, yra pavieniai.