Ikiteisminį tyrimą dėl oreivio nesėkmės pradėję teisėsaugininkai teigia norintys dar daug ką išsiaiškinti
Vakar Vilniaus apygardos prokuratūroje apklaustas trisdešimtmetis pilotas Tadas Blaževičius, beveik prieš dvi savaites lėktuvu nuklydęs į Baltarusiją ir tik po savaitės deportuotas atgal į Lietuvą. Lietuvos teisėsaugininkai, skirtingai nei teigta anksčiau, įtarimų, pažeidus tarptautinių skrydžių taisykles, oreiviui nepateikė.
Laukia ilgas ir išsamus tyrimas
„Šio incidento tyrimas užtruks ne vieną savaitę ir netgi ne mėnesį, kadangi reikia surinkti daug įvairios medžiagos, o tyrimo spektras yra labai platus”, – po lakūno apklausos vakar žiniasklaidai kalbėjo Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius.
„Kauno dienos” kalbintas prokuratūros atstovas spaudai Aleksandras Juozapaitis pripažino, kad neatmetama galimybė, jog įtarimai gali būti pareikšti ateityje, tačiau nuo konkretesnių komentarų susilaikė: „Pilotas labai geranoriškai sutinka su mumis bendrauti. Kol kas viskas dar tik pradinėje tyrimo stadijoje. Pirmoji apklausa tikrai nepaskatino imtis jokių griežtesnių žingsnių, todėl prokurorai įtarimų nereiškė ir nesiėmė spręsti kardomosios priemonės klausimų”.
Vilniaus apygardos prokuratūros vadovas paaiškino, kad teisėsaugininkai tiria ne tik piloto pažeidimus kertant Lietuvos ir Baltarusijos sieną, tačiau aiškinasi ir atitinkamų Lietuvos žinybų veiksmus, saugant išorinę Europos Sąjungos oro erdvę: „Lietuvoje pakilus lėktuvui lyg niekur nieko nepastebėtam perskridus valstybės sieną, iškart kyla klausimas, ar galima jį buvo pastebėti. Jei tokia galimybė buvo, tuomet reikia aiškintis, kodėl to niekas nepadarė – ar tai techninės priežastys – neefektyviai veikianti radarų sistema, ar vis tik kitokios aplinkybės”.
Sesers planų nenori trukdyti
R.Jancevičius patvirtino, kad, nepaisant oreivio sukelto incidento, ne mažesnis dėmesys bus skiriamas ir aviacijos tarnybų veiksmams. Jei specialistai nustatys, kad dviviečio lėktuvo skrydį per sieną buvo įmanoma užfiksuoti, neabejotinai teks spręsti jų atsakomybės klausimą, o jei tokia galimybė vis dėlto nebus aptikta, teisėsaugininkai savo ruožtu rekomenduos imtis priemonių, kad tokie atvejai nebepasikartotų.
Nepaisydamas jam gresiančios atsakomybės, T.Blaževičius kur kas labiau jaudinasi dėl tąkart kartu skridusios savo 22-ejų metų sesers Indrės. Lakūnas vos tik grįžęs į Lietuvą sakė nerimaująs, kad prokurorų pradėtas ikiteisminis tyrimas nesutrukdytų seseriai sugrįžti į Taliną ir toliau ten sėkmingai tęsti magistrantūros studijas, mat į Lietuvą I.Blaževičiūtė buvo sugrįžusi vos porai savaičių.
A.Juozapaitis patikino, kad pagrindinis prokurorų dėmesys šio įvykio tyrime bus skiriamas būtent lakūnui, o jo sesuo tėra laikoma kartu skridusia keleive, neturėjusia įtakos skrydžio baigčiai. Šiuo teiginiu prokuratūros atstovas spaudai lyg ir paneigė tikimybę, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas galėtų sutrukdyti merginos planams.
Lėktuvo likimas vis dar neaiškus
Priminsime, kad birželio 6-osios vakarą oreivis su Vokietijoje pagamintu dviviečiu lėktuvu CS-TW, priklausančiu Kauno D.Liekio pilotų klubui „Alfa”, treniruočių skrydžiui pakilo iš Aleksoto aerodromo. Pilotas drauge su seserimi ketino įveikti maršrutą Kaunas-Trakai-Kernavė-Kaunas be navigacinių sistemų pagalbos, naudodamasis tik žemėlapiu ir kompasu, tačiau maždaug ties Elektrėnais netikėtai nuklydo nuo numatyto maršruto ir netrukus kirto Baltarusijos oro erdvę.
Kirtus kaimyninės šalies sieną, lietuvio pilotuojamą lėktuvą „sugavo” vietos karinis lėktuvas „Su-25” ir priverstinai nutupdė Lydos aerodrome.
Voronovo miesto, kurio rajone jų lėktuvėlis pažeidė Baltarusijos oro erdvę, teismas praėjusią savaitę paskyrė pinigines baudas – daugiau nei po puspenkto milijono Baltarusijos rublių (maždaug po 5 tūkst. litų). Teismas tokiu sprendimu pripažino T. ir I.Blaževičius kaltais dėl neteisėto sienos kirtimo.
Praėjusį trečiadienį, po savaitės nuo patirtos nesėkmės, piloto mėgėjo licenciją turintis T.Blaževičius kartu su seserimi buvo deportuoti į Lietuvą. Kol kas oreiviui ramybės neduoda ir lėktuvo likimo klausimas, mat tai vėliau turėtų nuspręsti vietos teismas.