Nacionaliniai vairavimo ypatumai: Ispanija

„Galiu pasakyti vienareikšmiškai – nepaisant vietos vairuotojų temperamento, Ispanijoje vairuoti yra gerokai saugiau ne pas mus“, – „Autosalonui“ pasakojo keletą savaičių šioje šalyje gyvenęs ir kasdien vairavęs automobilį klaipėdietis Vilius.

Žinoma, eismo saugumui įtakos turi ne tik charakterio bruožai. „Eismas Ispanijoje organizuotas taip, kad vairuoti yra patogu. Kelio paženklinimas, šviesoforai ir visa kita čia tarnauja žmogui“, – teigė Vilius.

Greitį mažina šviesoforai

Anot beveik mėnesį Ispanijoje, Valensijoje bei jos priemiesčiuose, praleidusio klaipėdiečio, vienas labiausiai nustebinusių dalykų buvo vadinamieji saugūs šviesoforai.

„Prie geltonai mirksinčių šviesoforų kabo užrašas „Saugus šviesoforas“. Jie gatvėje įrengti kas kelis šimtus metrų. Jei prie vieno jų artiniesi didesniu nei leistinas greičiu, įsižiebia raudona šviesa. Sulėtini – vėl geltona. Štai tau ir greičio kontrolė – paprasta ir efektyvi“, – pasakojo vyriškis.

Greičio viršyti neleidžia ir sankryžose įrengiami žiedai. Beje, jie iš pradžių padaromi iš plastiko ar plastmasės, ir tik vėliau pakeičiami betoniniais. Viliaus spėjimu, taip daroma norint įsitikinti, ar žiedinės sankryža toje gatvės atkarpoje bus naudinga – plastiką nuo kelio pašalinti lengviau nei betono įrangą.

Vairuotojų saugumui čia tarnauja ir kelkraštį žyminčios horizontaliojo ženklinimo linijos – jos yra su iškilimais, todėl netyčia į prietaisų skydelį ar šoną užsižiopsojęs ar net snūstelėjęs vairuotojas pažadinamas ratų bildesiu. Taip išvengiama nuvažiavimo nuo kelio.

Policija – galinga ir atlaidi

Pasak Viliaus, policija Ispanijoje taip pat daugiau nei pas mus rūpinasi eismo saugumu, pavyzdžiui, visada budi piko valandomis ir sprendimus priima vadovaudamasi mašinų srautais.

„Jų funkcija labiau prevencinė, mašinos stabdomos tik esant taisyklių pažeidimui. Nustebino tai, kaip greitai jie reaguoja į pokyčius gatvėse. Pavyzdžiui, vienoje vietoje įvykus avarijai, eismas tuoj pat nukreipiamas kitais maršrutais – šis darbas pradedamas daryti vos gavus informaciją apie nelaimę“.

Klaipėdiečio teigimu, pareigūnai niekada nesislepia nuo vairuotojų. Atvirkščiai – stovėdami tamsoje visada įsijungia žiburėlius. „Gabaritinės žiburėlių šviesos įjungiamos ir dieną, pavyzdžiui, vairuotojui artėjant prie policijos automobilio. Taip vairuotojai perspėjami nepažeisti eismo taisyklių“, – sako pas artimuosius viešėjęs Vilius.

Tiesa, čia pareigūnai turi daugiau galių. Pavyzdžiui, pažeidėjui nubausti nereikia nei vaizdo įrašo, nei kitokio įrodymo – pakanka vien policininko žodžių.

Štai vienas Viliaus pažįstamas, gyvenantis Ispanijoje, kartą registruotu laišku sulaukė maždaug 100 eurų baudos kvito už tai, kad prieš mėnesį motoroleriu važiavo be šalmo.

Paaiškėjo, jog kažkoks policininkas jį prieš mėnesį matė važiuojant be šalmo. „O jei tai ne aš važiavau, o draugas?“ – paklausė Viliaus pažįstamas policijos. „Tada imk ir atvesk jį pas mus“, – buvo atsakyta jam.

Klaipėdiečio teigimu, Ispanijos policininkai į nepiktybinius pažeidėjus žiūri gana atlaidžiai – jis sakė nematęs, kad jie matuotų greitį, nors karšti ispanai neretai įsigudrina važinėti net dvigubai viršydami leistiną greitį.

Vis dėlto nubausti užsienietį pareigūnams yra beveik garbės reikalas. Vilius sakė pajutęs nepalankų ispanų policininkų požiūrį į lietuviškus vairuotojo pažymėjimus.

Beje, tai „Autosalonui“ patvirtino ir klaipėdietis Šarūnas, taip pat beveik mėnesį praleidęs Ispanijoje. Almerijos provincijoje atostogavęs vyriškis norėjo išsinuomoti automobilį, tačiau nuomos bendrovės darbuotojai, pamatę lietuviškas teises, pareiškė mašinos jam neduosiantys.

Ir išgėrę – mandagūs

Bet kokiu atveju, vairuoti Ispanijoje yra gerokai saugiau nei Lietuvoje. „Gal ir nerodo jie posūkių nardydami po eismo juostas, tačiau yra mandagūs. Kamščiuose praleis be problemų. Ten, skirtingai nuo Lietuvos, vyrauja pagarba kitam eismo dalyviui“, teigė Vilius.

Anot jo, net išgėrę ispanai yra kitokie: „Leistina alkoholio kraujyje norma Ispanijoje yra 0,2 promilės. Neabejoju, kad vartodami vyną ispanai šią ribą gerokai viršija, tačiau jie, skirtingai nuo mūsų, net iškaušę nenutrūksta nuo grandinės ir važinėja ramiai“.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Transportas su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.