Rusija įspėja Ukrainą, kad jeigu ji įstos į NATO, dvišaliai santykiai labai pablogės
Aukščiausioji Rada, turėjusi vakar svarstyti NATO pajėgų laikino dislokavimo klausimą ir padėtį Kryme, savo posėdį nukėlė dar vienai savaitei.
Tuo tarpu Rusijos Valstybės Dūma vakar priėmė kreipimąsi į Ukrainos vadovybę, kuriame perspėjo apie krizę dvišaliuose santykiuose, jeigu ši slavų šalis galutinai nuspręstų prisijungti prie Aljanso.
Savo ruožtu Ukrainos valdžia uždraudė įvažiuoti į šalį kai kuriems Rusijos politikams, įskaitant skandalingąjį Vladimirą Žirinovskį.
„Oranžinė” koalicija suvienijo jėgas
Naujosios kadencijos Aukščiausioji Rada turėjo pradėti darbą dar gegužės 25-ąją, bet sesijos pradžia buvo atidėta iki birželio 7-osios. Vakar parlamentarai ketino svarstyti NATO pajėgų laikino dislokavimo klausimą ir padėtį Kryme.
Tačiau „oranžinei” koalicijai suvienijus jėgas, pavyko pasiekti, kad sesijos pradžia vėl būtų nukelta dar savaitei, pranešė britų BBC. Opozicija – prorusiška Regionų partija ir Komunistų partija – siekė, kad minėti du klausimai būti svarstomi kuo skubiau.
Ukrainos kariškiai sakė nusivylę, kad parlamentas neįteisino NATO kariškių buvimo Ukrainos teritorijoje. Gynybos ministro pirmasis pavaduotojas Anatolijus Poliakovas perspėjo, kad karinės pratybos „Sea Breeze 2006” gali būti perkeltos į kitos valstybės teritoriją.
Veikia beveik sinchroniškai
Valstybės Dūmos kreipimasis buvo priimtas kitą dieną po to, kai Krymo Aukščiausioji Rada, kurioje kaip ir pačiame pusiasalyje, dominuoja rusakalbiai, autonominę respubliką paskelbė „teritorija be NATO”. Rusijos parlamento žemųjų rūmų priimtame dokumente nurodoma, kad Rusijos deputatai „labai nepalankiai” vertina Ukrainos vadovybės siekius artimiausiais metais prisijungti prie Aljanso.
Tai, įspėja Valstybės Dūma, „labai paveiks visą dviejų broliškų tautų santykių kompleksą”. Paminėję „milijonus tėvynainių rusų”, kurie gyvena arba poilsiauja Kryme, Rusijos deputatai vis dėlto pažymėjo, kad jie gerbia Ukrainos teritorinį vientisumą, kitaip sakant, nepretenduoja į pusiasalį, kurį dauguma rusų laiko savo tėvynės dalimi.
Valstybės Dūmos posėdyje kalbėjęs užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas kalbėjo atsargiau, bet pažymėjo, jog prisijungimas prie NATO tokių šalių, kaip Ukraina ir Gruzija, reikš „milžinišką geopolitinį poslinkį”, į kurį Rusija bus priversta atitinkamai reaguoti.
Pareiškimus vadina nekorektiškais
Ukrainos užsienio reikalų ministerijos spaudos tarnybos vadovas Vasylis Filipčukas kritikavo kai kurių Rusijos atstovų pasisakymus dėl Kijevo santykių su NATO. „Manome, kad Rusijos komentarai nekorektiški”, – pareiškė V.Filipčukas spaudos konferencijoje Kijeve.
„Rusija pati vykdo aktyvią politiką, stiprindama tarpusavio sąveiką su Aljansu, – sakė Ukrainos URM atstovas. – Ryškiausiu įrodymu gali būti Rusijos dalyvavimas NATO karinėje jūrų operacijoje „Active Endeavour”, kuri vyksta Viduržemio jūroje”.
„Rusijoje esantiems tarpusavio sąveikos su NATO priešininkams tokiu atveju reikėjo ne kurstyti Ukrainos piliečius pažeisti Ukrainos tvarką ir įstatymus, ne stengtis destabilizuoti padėtį Kryme, bet rengti prieš NATO nukreiptas demonstracijas savo teritorijoje, tarkim, Novorosijske ar kitame Rusijos uoste, bet taip kažkodėl nedaroma”, – pažymėjo V.Filipčukas.
Ukrainos URM vardu jis rekomendavo Rusijai „susikoncentruoti į savo pačios svarbiausius klausimus”.
Kai kurie Ukrainos ir Rusijos laikraščiai teigia, kad prieš tarptautines pratybas nukreiptas demonstracijas ir mitingus inspiruoja Maskva. Kalbėdamas apie tai, V.Filipčukas pabrėžė, kad pratybos „Sea Breeze 2006” nėra NATO pratybos.
Pasak jo, mokymuose, be JAV dalinių, turi dalyvauti ir Prancūzijos bei Turkijos kariškiai, taip pat planuojama pakviesti Gruzijos ir Makedonijos ginkluotųjų pajėgų atstovus, o stebėtojais – Rusijos, Azerbaidžano ir Moldovos kariškius.
Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka Krymo parlamentarų nutarimą paskelbti pusiasalį „teritorija be NATO” pavadino „dar viena politine spekuliacija” ir pareiškė, kad tas nutarimas nepadarys įtakos santykiams tarp jo šalies ir Aljanso.
Uždrausta atvykti
Įvykių Kryme fone Ukrainos valdžia uždraudė įvažiuoti į šios šalies teritoriją dviem Valstybės Dūmos deputatams – Vladimirui Žirinovskiui ir Konstantinui Zatulinui. Komentuodamas V.Žirinovskio atvejį, V.Filipčukas sakė, kad „skandalingasis politikas ne kartą kėsinosi į Ukrainos teritorinį vientisumą”.
K.Zatulinas į juodąjį sąrašą įtrauktas todėl, kad asmeniškai dalyvavo Kryme rengiamose demonstracijose ir mitinguose, kurių dalyviai protestuoja prieš NATO kariškių buvimą Kryme ir apskritai prieš pratybas „See Breeze 2006”.
Tarptautinė žiniasklaida pateikė daug faktų, kad dalis protestuotojų atvyko iš gretimų Rusijos regionų.