Piknikui ant žolės

Kad ir kokią šaltą vasarą prognozuotų meteorologai ar gamtos reiškinių žinovai, vis vien stengsimės kuo daugiau savaitgalių ir dalį atostogų praleisti gamtoje, kur visuomet malonu iškepti šašlyką ar kitą mažiau tradicinį patiekalą. Vieni perka prekybos centruose paruoštus pusfabrikačius, kiti gamina patys. Pastariesiems pravers kepsnių ant grotelių žinovės patarimai.

Sausai marinuotas šašlykas

Nuo sovietmečio šašlykas – populiariausias kepsnys ant žarijų. Tai patvirtina ir restorano „Svarstyklės” gamybos vadovė Alma Stepušaitienė. Ji pataria šašlykus marinuoti sausu būdu, nes tai sveikiau. „Ne visų skrandžiams priimtina su actu marinuota mėsa. Be to, jis kelia skrandžio rūgštingumą, apsunkina virškinimą”, – sakė A.Stepušaitienė.

Specialistė pataria nusipirkti šašlykui kiaulienos sprandinės, supjaustyti maždaug 50 g svorio gabaliukais. Tuomet pasiruošti prieskonių mišinį su druska, juodaisiais maltais pipirais, saldžiosios paprikos milteliais (parduotuvėse jie vadinami „Delikatesine paprika”) ir aitriosios paprikos (ne čili!) milteliais. Nepagailėti stambiai pjaustytų svogūnų. Prieskonius, svogūnus sumaišyti su mėsa, viską smarkiai sugniaužyti ir padėti indą su tokiu būdu marinuota mėsa į šaldytuvą nakčiai (dar geriau – visai parai).

„Kepant labai svarbu, kokio kaitrumo bus žarijos ir kokiu atstumu nuo jų laikysime iešmus su marinuota mėsa, – sako A.Stepušaitienė. – Atstumas nuo žarijų iki kepamos mėsos neturėtų būti didesnis nei 10 cm. Ar tinkama žarijų kaitra, galima patikrinti delnu – jei ištveriate jį laikyti 3-4 sekundes 10 cm atstumu nuo žarijų, vadinasi, galima dėti iešmus su mėsa. Labai svarbu neperkepinti, nes mėsa nebus sultinga”.

Jei nupirkta sprandinė jums pasirodys pernelyg sausa, kepant ją reiktų apipurkšti lengvai pasigaminamu marinatu. Jo sudėtis: baltojo vyno actas, vanduo, druska, cukrus. Vandens pilti daugiau nei acto. Šio mišinio skonis turi būti švelnus ir saldžiarūgštis. Purkšti šašlyką, prieš verčiant iešmą.

Jautienos kepsnys

Jautienos mėgėjams tektų paišlaidauti, nes kepti ant grotelių labiausiai tinka jautienos išpjova – pati minkščiausia, bet ne pigiausia šios rūšies mėsa. Važiuojant kepti į gamtą, nereikia išpjovos „vaduoti” iš plėvių, kurios nuimamos tik prieš pat ruošiant kepsnį. Po to jautiena supjaustoma maždaug pustrečio centimetro storio gabalais, kurie delnu stipriai prispaudžiami prie stalo paviršiaus.

Taip paruošta mėsa suvilgoma prieskoniniu aliejumi (vadinamas grilio aptepu), kurį lengva pasigaminti: į aliejų pridedama grilio prieskonių, juodųjų pipirų, druskos (paruoštas aptepas turi bėgti nuo pirštų). Tokiu prieskoniniu aliejumi sutepame (teptuku) abi kepsnio puses. Jokiu būdu negalima jo perkepinti. Gatavo kepsnio (steiko) vidus turi būti rausvas (atrodo, tarsi nebūtų iškepęs), o ne šviesus, pabalęs. Stengtis kuo mažiau vartyti kepamą mėsą. Idealu – vieną kartą. Kepti reiktų maždaug 7 minutes, jei tinkamos žarijos ir kepsnio atstumas iki jų.

Vištos krūtinėlė, kepta ant grotelių

Prieš kepant vištos krūtinėlę, ji apibarstoma ir įtrinama vištienos prieskoniais, aptepama jau minėtu grilio aptepu. Kepama tik 5 minutes, nes vištiena iškepa greičiausiai.

Keptos daržovės

Prie visų kepsnių tinka ir keptos daržovės: į keturias dalis perpjauta svogūno ropelė bei pomidoras, dideliais trikampiais ar kitaip supjaustyta paprika, cukinijos, baklažanų maždaug cm storio griežinėliai. Supjaustytas daržoves taip pat galima patepti grilio padažu. Ant grotelių pirmiausiai dedama svogūnas, pomidoras, paprika, o vėliau, nes labai greitai apkepa, – baklažano, cukinijos griežinėliai. Būtina kepamas daržoves kartą apversti. Iškepusias tinka suverti ant medinio iešmuko, kurie labai gražiai atrodys dideliame metaliniame padėkle su kepsniais. Visa tai galima papuošti įvairiais žalumynais.

Ruošiant kepsnius ir daržoves prie namų, nedideliame inde virtuvėje galima paruošti gražiai padėkle su kepsniais atrodančių bulvių kroketų (jų pusfabrikačių galima nusipirkti parduotuvėje). Kroketai trumpai verdami palmių aliejuje, kuris yra tirštas, mažai dega, sveikesnis nei kiti aliejai ir visai nebrangus.

A.Stepušaitienė sakė, kad į gamtą dažniausiai vežasi kepti kiaulienos sprandinę, kurią paruošia ir kepa kaip jautienos steiką. „Pasiimčiau ir produktų užkandžiams paruošti: ne tik rūkyto ar balto ir mėlyno pelėsinio sūrio, bet ir sausoko fermentinio sūrio (pavyzdžiui, žementalio), žalių vynuogių ir konservuotų alyvuogių, įdarytų ančiuviais. Sūrius supjaustyčiau tokiais gabaliukais, kad tiktų vėrinukui ant medinio iešmuko. Tik nereiktų į tą patį vėrinuką verti ir alyvuogių, ir vynuogių”, – patarė A.Stepušaitienė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Šeima ir namai su žyma , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Piknikui ant žolės"

  1. Lina

    ačiū už naudingus patarimus 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.