Kontrolierių išvados pakvipo drama

Rusų dramos teatre valstybės pinigai skaičiuojami pagal savas taisykles. Teatrui pinigų skolinusi jo vadovė kaltę dėl visų pažeidimų verčia nepatyrusiai buhalterei.

Vastybės kontrolės (VK) specialistus, atlikusius finansinį auditą Kultūros ministerijai pavaldžiame Lietuvos rusų dramos teatre, pribloškė ten esanti netvarka. Auditoriai konstatavo, kad finansai teatre buvo tvarkomi nesilaikant biudžetinėms įstaigoms privalomų įstatymų.

„Tokių dalykų per ilgus darbo metus beveik neteko matyti, nė viename teatre šito tikrai nėra“, – LŽ sakė VK Finansinio audito 5-ojo departamento vadovė Daiva Bakutienė.

Auditoriai savo ataskaitoje atsisakė patvirtinti, kad valstybės biudžeto asignavimai – per 2 mln. litų, pernai skirti Rusų dramos teatrui, buvo panaudoti įstatymų nustatytiems tikslams.

Ne tik į kasą

Auditoriai atkreipė dėmesį į netinkamai tvarkomą pajamų apskaitą. Analitinės apskaitos registro duomenys rodo, kad teatras pernai už suteiktas paslaugas (pajamos už parduotus bilietus, transporto bei kostiumų nuoma ir kt.) gavo 328 tūkst. litų. Tačiau minėtame registre nėra įrašyta pajamų (11,6 tūkst. litų), gautų iš teatre veikiančios moksleivių studijos „Po kauke“. Studijos nuostatai nepatvirtinti, nenustatytas mokesčio dydis, nevedama vaikų apskaita, o mokesčio dydis kiekvieną mėnesį vis skirtingas. Todėl, pasak kontrolierių, yra didelė tikimybė, kad ne visos gautos pajamos pateko į kasą.

2004-ųjų spalį teatras sudarė sutartį su viešąja įstaiga „Nacos“ dėl gastrolių organizavimo. Viešoji įstaiga už kiekvieną gastrolių spektaklį įsipareigojo teatrui sumokėti 500 litų, taip pat pardavinėti bilietus. Tikrintojai nepatvirtino, kad už „Nacos“ surengtus gastrolių spektaklius gauta tik 500 litų pajamų ir kad visos lėšos už bilietus buvo apskaitytos ir pateko į biudžetą.

Neįmanoma suskaičiuoti

Didelių abejonių kilo ir dėl paramos (labdaros) apskaitos. Pernai bendrovė „Dujotekana“ teatro vieno spektaklio pastatymą parėmė 40 tūkst. litų. Tačiau teatras šias lėšas panaudojo ne spektakliui, kaip buvo numatyta paramos sutartyje, o padengė jomis savo skolas.

Paramos sutartį teatras pasirašė ir su bendrove „Respublikos investicija“. Sutartyje kalbama apie 30 tūkst. litų paramą, tačiau teatro buhalterijoje ši suma neapskaityta. Nėra ir dokumentų, įrodančių, kad parama nebuvo gauta.

2005 metų sausio 27 dieną minėta bendrovė teatrui suteikė dar 80 tūkst. litų paramą. Pagal tą pačią dieną sudarytą kitą sutartį teatras už 80 tūkst. litų užsisakė reklamos spausdinimą „Respublikos“ leidiniuose. Įdomu tai, kad už šią reklamą teatras „Respublikos“ leidiniams sumokėjo 80 tūkst. litų, kurie, kaip parama, buvo gauti iš „Respublikos investicijos“.

Su šia bendrove pernai gegužę buvo pasirašyta ir trečia sutartis, pagal kurią teatrui vėl numatyta 30 tūkst. litų paramą. Scenarijus pasikartojo – už šią sumą teatras užsisakė reklamos „Respublikos“ lediniuose. Rusų dramos teatro buhalterijoje ši suma nėra apskaityta, todėl, kontrolierių teigimu, nustatyti, kaip parama buvo naudojama, negalima. Šioje istorijoje auditoriai rado Pelno mokesčio įstatymo pažeidimų. Paramos tvarkymo reikalus teatre jie apskundė Valstybinei mokesčių inspekcijai.

Neįprasti sandoriai

Rusų dramos teatre kontrolieriai išaiškino ir nepaprastų operacijų bei neįprastų sandorių, kurie biudžetinėje įstaigoje negali būti vykdomi. 2004 metų gruodžio 12 dieną teatras su savo vadove Tatjana Rinkevičiene sudarė sutartį, pagal kurią ši suteikė teatrui 30 tūkst. litų paskolą (Rinkevičienė pinigus pasiskolino iš Vilniaus banko, o teatrui perskolino – aut). Po dviejų mėnesių teatras vadovei visus pinigus grąžino. Taip ir liko neaišku, kas padengė kreditavimo išlaidas.

Pernai lapkritį teatras sudarė negyvenamųjų patalpų nuomos sutartį su Maskvos teatru „Music hall“. Sutartimi įsipareigojo suteikti patalpas koncertui, taip pat platinti bilietus ir prižiūrėti koncertą. Teatras sau pasiliko 5 proc. gautų pajamų, o 95 proc. įsipareigojo pervesti nuomininkui (išskaitant 3 tūkst. litų nuomos mokestį). Ataskaitos rodo, kad už koncertą buvo gauta 25 170 litų. Už parduotus bilietus Rinkevičienė į teatro kasą įmokėjo 21 tūkst. litų. Praėjus dviem savaitėms, teatras į asmeninę Rinkevičienės sąskaitą pervedė lygiai tokią pačią sumą. Auditorių teigimu, tai padaryta be jokio pagrindo.

Gelbėjo teatrą

Rusų dramos teatrui Rinkevičienė vadovauja nuo 2002-ųjų spalio. LŽ paklausta, ką mano apie auditorių išvadas, ji sakė, kad dėl finansinės netvarkos kalta nepatyrusi buhalterė. „Dirbti į teatrą ji atėjo iš uždarosios akcinės bendrovės, todėl nesiorientavo ir buhalterinėse ataskaitose įvėlė klaidų“, – teigė teatro vadovė. Pasak jos, dabar padėtis esą turėtų pagerėti, nes teatre pradėjo dirbti nauja patyrusi buhalterė.

Pasiteiravus, kodėl ji teatrui skolino 30 tūkst. litų, Rinkevičienė paaiškino, kad 2004-ųjų gruodį kasoje visai nebuvo pinigų darbuotojų atlyginimams mokėti. Rinkevičienė ką tik buvo pardavusi namą, todėl ir nusprendė paskolinti. „Ką daryti vadovui, kai reikia gelbėti teatrą?“, – klausė Rinkevičienė. Ji prisipažino skolinusi teatrui pinigų ir antrą kartą – 21 tūkst. litų. Teatro vadovės teigimu, apie visas šias operacijas žinojo Kultūros ministerija, kuri esą leido šias operacijas vykdyti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.