Vyriausybės krizė nesudarys teisinių kliūčių pasirašyti sutartis su Lenkijos koncernu „PKN Orlen”, siekiančiu perimti „Mažeikių naftos” valdymą, tačiau sutarties pasirašymą gali nutolinti Seimas.
Ketvirtadienį Seimas svarstys, ar pritarti Vyriausybės siūlymui ypatingos skubos tvarka svarstyti nutarimo projektą dėl pritarimo sutartims su „PKN Orlen”. Pritarus skubai, turėtų būti balsuojama ir dėl paties projekto.
Parlamentaras socialdemokratas Algirdas Butkevičius dienraščiui „Verslo žinios” teigė, kad nutarimas turi būti priimtas ne skubos tvarka, ir „realiai jis turėtų būti priimtas kitą ketvirtadienį”.
Parlamentaras sakė nemanąs, kad griuvusi Vyriausybė turės įtakos sutarčių pasirašymui.
Savo ruožtu opozicijos lyderis, konservatorius Andrius Kubilius kėlė versiją, kad dabartinę Vyriausybės krizę lėmė tai, kad ketvirtadienį turi būti balsuojama dėl sutarčių.
„Darbo partija (DP) liko laisva nuo atsakomybės už sutarčių patvirtinimą, ir tai gal viena iš priežasčių, kodėl jie ėmėsi tokių veiksmų”, – apie koalicijos partnerių pasitraukimą kalbėjo A. Kubilius.
Žlugus vyriausybei pasigirdo nuomonių, kad politinė suirutė gali nukelti sutarčių pasirašymą, o tai nepalanku nei valstybei, nei smulkiems akcininkams.
Atsistatydinantis premjeras Algirdas Brazauskas trečiadienį neigė, kad krizė sutrukdys pasirašyti sutartis.
„Krizė neturėtų paveikti, nes Lietuvoje nesusidarys tokia situacija, kad šalis liks visiškai be Vyriausybės. Laikinieji ministrai turi visas tas pačias teises”, – komentavo advokatų profesinės bendrijos „Jurevičius, Balčiūnas ir Bartkus” partneris Gytis Kaminskas.
Tiesa vis dar išlieka grėsmė, kad „Jukos” laikinasis stebėtojas gali nuspręsti, jog sandoriai vyksta ne taip, kaip žadėta.
Maskvos teismo paskirtas stebėtojas Eduardas Rebgunas dienraščiui teigė, kad jis ginčys lenkų sandorius, jei šie vyks ne taip, kaip žadėta.
Stebėtojas taip pat užsiminė, kad jis turi sugrąžinti pinigus ir pačiai „Mažeikių naftai”, kuri taip pati yra „Jukos” kreditorė. Mažeikių bendrovė turi atgauti apie 2 mln. JAV dolerių skolą už naudojimąsi Būtingės terminalu.
Seimo nutarimo projekto dėl sutarčių su lenkų koncernu aiškinamajame rašte rašoma, kad „vis dar yra galimybė”, jog Lietuvos sandorį su „PKN Orlen” gali užginčyti „Jukos” kreditoriai „ar kiti asmenys”.
„Manau, kad yra visos galimybės ginčyti teisme. Kontrolinio akcijų paketo kaina gali vienam ar kitam kreditoriui pasirodyti nepriimtina”, – aiškino G. Kaminskas.
Lietuvos derybininkai ūkio viceministras Nerijus Eidukevičius ir premjero patarėjas Saulius Spėčius teigė, kad dabar pagrindo ginčyti sandorius nėra, o užginčijimo galimybės daugiau susijusios su „Jukos” bankroto procedūromis, bet ne su sandorio detalėmis.