Sėjamąsias kanapes galės auginti tik turintys licencijas

Prognozuojama, kad keičiantis žmonių gyvenimo būdui ir mitybos tradicijoms, keisis ir žemės ūkio gamybos pobūdis, bus auginama vis daugiau naujų, neįprastų augalų. Manoma, kad tradiciniais augalais gali tapti sėjamosios kanapės, natūralių dažų gamybai naudojami augalai, plėsis vaistinių ir prieskoninių augalų plotai. Šiandien Lietuvoje besidominčių kanapių auginimu vos vienas kitas, tačiau, kaip teigia Upytės bandymų stoties direktorius dr. Algimantas Endriukaitis, tai gali būti alternatyva linų auginimui.

ES leidžiama auginti sėjamųjų kanapių veisles, turinčias 0,2 proc. narkotinės medžiagos tetrahidrokanabinolio. Siekiant, kad ir Lietuvoje būtų parengta sėjamųjų kanapių auginimo licencijavimo tvarka bei sukurtas kontrolės sistemos teisinis reglamentavimas, žemės ūkio ministrės Kazimieros Prunskienės įsakymu patvirtinta tarpžinybinė darbo grupė.

Šiuo metu Žemės ūkio, Sveikatos apsaugos, Vidaus, Teisingumo ministerijų, Lietuvos žemdirbystės instituto, Narkotikų kontrolės departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo vyriausiosios valdybos specialistai, vadovaudamiesi ES reglamentais, rengia Kanapių auginimo licencijavimo bei Kanapių auginimo ir kontrolės taisyklių projektą.

Kanapių auginimo ir kontrolės taisyklės reglamentuos kanapių auginimą, jo kontrolę, leidžiamas auginti kanapių veisles, narkotinės medžiagos tetrahidrokanabinolio kiekio (jis neturi viršyti 0,2 proc.) kanapėse nustatymą ir kt. Kanapes bus leidžiama auginti tik sėklai arba pluoštui gauti.

Kanapių pasėliai, apie kuriuos augintojas neinformuos atsakingų institucijų, arba kurie bus pasėti pažeidžiant teisės aktų nuostatas dėl kanapių auginimo, gali būti sunaikinti, o sunaikinimo išlaidas turės padengti pats augintojas.

Verstis sėjamųjų kanapių auginimu bus leidžiama tik ūkininkams ir įmonėms, turintiems licenciją, kurią išduos, sustabdys ar panaikins jos galiojimą Valstybinė sėklų ir grūdų tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.

Augintojų, turinčių licenciją verstis kanapių auginimu, veiklą kontroliuos ir prižiūrės atsakingos institucijos. „Kanapių augintojams bus keliami tikrai griežti reikalavimai“, – teigė Žemės ūkio ministerijos Bendrosios rinkos organizavimo departamento direktoriaus pavaduotojas Petras Zablockis.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.