Gegužės mėnuo investiciniams fondams buvo nepalankus laikotarpis. Metalo ir naftos kainoms pasiekus rekordines aukštumas buvo sulaukta korekcijos, kuri paskatino kristi nuo žaliavų priklausomų kapitalo rinkų vertybinių popierių kainą. Susvyravusios akcijų kainos kone visame pasaulyje pastūmėjo dalį fondų dalyvių trauktis iš šių investicinių priemonių, o fondų valdytojus tai privertė išgryninti dalį investicijų.
Prasidėjo grandininė reakcija: investuotojai atitraukė lėšas, o valdytojai jas grynindami didino nuosmukį biržose. Investuotojus trauktis iš vertybinių popierių rinkų paskatino ir nuolat didinamos bazinės palūkanos Jungtinėse Amerikos Valstijose. Be to, baimintasi ir sparčiai kylančios infliacijos bei galimo ekonomikos stabtelėjimo.
Pastaruoju metu investavimas į Rusiją, tapęs netgi madingas, taip pat patyrė didelių sukrėtimų – per trumpą laikotarpį nuo gegužės 6 iki 24 dienos RTS indeksas krito 22,5 proc. – iki 1368,5 punktų. Natūralu, kad esant tokiems biržos nuosmukiams daugiausia nuostolių patyrė „grynakraujai” vienos rinkos fondai. Dabar, kai metalų ir naftos kaina, lūkuriuojanti ties 70 JAV dolerių už barelį riba, neranda krypties, tikrumo akcijų rinkose nėra, nes investuotojai tebesitraukia ir apie kursų dugną dar anksti kalbėti.
Kai pagrindinėse biržose vyrauja blogos nuotaikos ir esama tikimybės sulaukti didesnių nuosmukių, patrauklesnės darosi mažesnio likvidumo Rytų ir Vidurio Europos rinkos. Jose nedaug dalyvauja didelių pasaulinių investicinių fondų, savo veiksmais galinčių smarkiai paveikti akcijų kursą. Tarp patrauklių rinkų reikėtų įvardyti ir Baltijos regioną – jis korekcijas patyrė anksčiau ir šiuo metu čia jau nėra didelių užsienio fondų.
Palyginkime indeksų pokyčius: kai Rusijos akcijų indeksas minėtu laikotarpiu krito 22,5 proc., Lietuvos kapitalo rinkos indeksas OMX Vilnius sumenko vos 3,78 procento. Kiek didesnės korekcijos buvo užfiksuotos Latvijoje ir Estijoje. Tai ir atsiliepė Baltijos šalių indeksui „Baltix” – per 28 dienas jis smuko 8,55 procento. Verta paminėti, kad nuo metų pradžios vyraujant neigiamoms nuotaikoms Vilniaus biržoje kotiruojamų bendrovių akcijos smuktelėjo kiek daugiau nei 10 procentų.
Rusija, nepaisant didelio, dar nesibaigusio sukrėtimo, išlieka patraukli rinka, tačiau investavimo joje laikotarpį reikėtų apdairiai pasirinkti vasarai baigiantis arba dar vėliau, kai rinkoje vėl atsiras teigiama kursų tendencija. Artimiausiu metu galime sulaukti ir teigiamų kainų poslinkių, tačiau jie greičiausiai bus trumpalaikiai. Koncentruotos investicijos į rizikingas rinkas parodė savo blogąją pusę, todėl ateityje investuotojai turėtų rinktis geografiniu požiūriu plačiai galinčius investuoti fondus.