Ligoniams už gydytojo iškvietimą gali tekti mokėti

Eilės poliklinikose sunegalavusiuosius verčia šeimos gydytoją kviestis į namus. Tačiau valdininkų dėka žmonėms sveikatos problemos gali būti papildytos ir piniginėmis – prabilta apie mokamus iškvietimus.

Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) šį mėnesį kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) ir paprašė, kad šeimos gydytojams būtų leista patiems spręsti, kada vykti pas pacientą.

Medikai teigia, kad dalis iškvietimų į paciento namus būna nepagrįsti. Dėl to neva ne tik gaišinamas gydytojo laikas, bet ir jo laukti yra priversti tie ligoniai, kuriems išties reikalinga skubi mediko pagalba.

Ministerija nepaiso Darbo kodekso?

Tačiau pagrindinė problema, dėl kurios LGS ėmė purtyti SAM, yra ta, jog šiandien deklaruojamos šeimos gydytojų funkcijos prasilenkia su Darbo kodeksu bei Europos Sąjungos direktyvomis.

Pasak LGS atstovų, siekdami apginti be atokvėpio dirbančių šeimos gydytojų teises, jie dar pernai kreipėsi į SAM bei Seimą.

„Pagal medicinos srityje galiojančius įstatymus, poliklinikose, t.y. priminės sveikatos priežiūros centruose (PSPC), dirbantys vidaus ligų specialistai, persikvalifikavę į bendrosios praktikos gydytojus, ligonius namie lanko už dyką”, – situaciją komentavo Lietuvos gydytojų sąjungos pirmininkas Liutauras Labanauskas.

Maža to, aiškino jis, Bendrosios praktikos gydytojų normoje yra punktas, teigiantis, kad šeimos gydytojas už savo pacientus atsakingas visą parą. Tai reiškia, jog gydytojai netiesiogiai yra verčiami dirbti ne tik dienomis, bet ir naktimis.

Išimtis – sunkūs ligoniai

Kadangi už pirminę sveikatos priežiūrą atsakingos savivaldybės, LGS išsiuntė atitinkamus kreipimosi raštus visų Lietuvos miestų merijoms.

„Vakarų ekspreso” kalbinta Klaipėdos savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Janina Asadauskienė sutiko su nuomone, kad Bendrosios praktikos gydytojų norma ne tik prasilenkia su Darbo kodeksu – esą minėtas dokumentas net netinkamai parengtas.

„Gavusi iš LGS raštą paprašiau visų uostamiesčio PSPC vadovų išdėstyti pas juos dirbančių šeimos gydytojų problemas ir pateikti siūlymus joms spręsti, – sakė valdininkė. – Tačiau jau dabar galiu pasakyti, kad pacientai labai dažnai be reikalo kviečiasi gydytoją į namus.

Su šiuo reiškiniu kovoti galima tik vienu būdu – dalį iškvietimų padaryti mokamais.”

J. Asadauskienė patikino, kad sunkiems ligoniams, negalintiems patiems ateiti į polikliniką, tikrai nereikės mokėti.

Puse etato šeimos gydytoja dirbanti J. Asadauskienė pabrėžė, jog eilės poliklinikose – ne priežastis dėl menko sveikatos sutrikimo mediką kviestis į namus.

„Daktare, aš karščiuoju, man bloga, – vieną iš savo pacientų žodžius perpasakojo valdininkė. – Nuvykusi sužinau, kad jo temperatūra tik 37,2 laipsnio. O tuo metu manęs laukia rimtai sergantys žmonės.”

Bus mokami priedai

Tiesa, Savivaldybės gydytoja pabrėžė, kad L. Labanauskas perdeda sakydamas, jog šeimos gydytojai dirba naktimis ir dar už dyką.

„Kol kas šeimos gydytojų atlyginimas priklauso nuo pas jį prisirašiusių pacientų skaičiaus, – aiškino J. Asadauskienė.

– Tačiau nuo 2007-ųjų jiems uždarbis bus mokamas ne vien pagal „galvas”, bet ir atsižvelgiant į teikiamų paslaugų apimtį, o ypač jų kokybę. Sukurta speciali sistema, pagal kurią šeimos gydytojams, ypač dirbantiems viršvalandžius, bus mokami vadinamieji priedai.”

Beje, šeimos gydytojus žadama premijuoti ir už neįgaliųjų priežiūrą namuose, profilaktinę vaikų sveikatos priežiūrą ir kt.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.