Pakabinami loveliai ir vazonai laukia puošmenų

Jau ir Lietuvoje įprasta daugiabučių balkonus paversti mažyte žydinčia oaze. Apsukrios šeimininkės įsigudrina joje ir daržovių užsiauginti, tačiau dažniausiai čia puoselėjamos gėlės. Kuo šiemet siūlo puošti balkonus gėlininkai?

Svarbu – gėlių partnerystė

Daugybę metų gėles auginanti žinoma gėlininkė Nijolė Michelkevičienė primena, kad geriausiai gėlės auga mediniuose loveliuose, tačiau jie nėra ilgaamžiai. Tad dabar paplitę plastmasiniai. Gėlininkė primena tiems, kurių balkonuose tebėra mediniai loveliai, kad išvalius juos, vidų reikėtų apdeginti ar dezinfekuoti verdančiu vandeniu, stipriu kalio permanganato tirpalu, o išorę nudažyti ramia spalva, kuri nekonkuruotų su būsimų gėlių žiedų spalva. Lovelius, medinius ar plastmasinius, galima tvirtinti balkono viduje arba išorėje. Svarbu šį darbą atlikti patikimai.

Žemė loveliuose turi būti derlinga, puri, laidi vandeniui. Tinka parduodami specialūs žemių mišiniai su trąšomis ir mikroelementais. Negalima pridėti žemių iki lovelio viršaus – reikia palikti 3 cm nuo lovelio viršaus. Nebūtina į lovelius berti žemę – galima statyti vazonėlius su gėlėmis.

„Sodinkime į vieną lovelį tokias gėles, kurių augimo sąlygos yra panašios. Būtina parinkti gėles pagal tai, kokioje (šiaurinėje, rytinėje, vakarinėje ar rytinėje) namo pusėje yra balkonas. Nenusiminkime, jei balkonas yra šiaurinėje pusėje – yra nemaža gėlių, augančių pavėsyje“, – sakė gėlininkė.

Balkone gali vasaroti ir kambarinės gėlės

N.Michelkevičienė pataria ankstyvą pavasarį sodinti našlaites, saulutes, raktažoles. Jei rudenį į lovelius buvo pasodintos tulpės ir narcizai, šios gėlės džiugins šeimininkus ir praeivius visą gegužę. Beje, neverta skubėti pirkti balkono puošmenų. Gal tam tikslui tiks kambariuose augančios gėlės? Tad pamėginkime sukurti grožio oazę derindamos agavas, fuksijas, pelargonijas, mirtas, žemaūges rožes, sansevjeras, klivijas, smidrus, gebenes ir kitas gėles, kurios gali vasaroti balkone.

Labai gražiai pavasarį balkone atrodys iš pakabinamų vazonų ar lovelių svyrančios surfinijos (po smarkesnio lietaus ar vasaros pabaigoje petunijos nuskursta, o surfinijos ir fortunijos žydi iki pat šalnų), fuksijos, vaškuolės, kvapieji žirneliai, raudonžiedės pupelės, didžiosios nasturtės, kobėjos lipikės ar svyrančiosios pelargonijos.

Pusiau saulėtoje namo pusėje gerai augs gvaizdūnės, medetkos, puošniosios begonijos, nasturtės, žioveniai, pelargonijos, nemezijos, lobularijos, pelėžirniai, raudonžiedės pupelės.

Pelargonijoms saulė nebūtina

Kauno kolegijos Kraštotvarkos fakulteto Želdinių ir agrotechnologijų katedros docentas Jonas Vaidelys tvirtina, kad bet kurioje namo pusėje, net ir šiaurinėje, puikiai augs svyrančiosios pelargonijos. Jos visai nebijo nei vėjų, nei skersvėjų ar lietaus. Šiaurinėje ir pusiau saulėtoje vietoje gerai augs ir svyrančios begonijos, fuksijos, tagetės, nasturtės.

J.Vaidelys pataria auginti ir balzaminines spriges (jos dažniausiai būna rožinės spalvos), kurios dera prie lobelijų (smulkūs melsvi žiedeliai), sidabrinių (yra ir gelsvos spalvos) šlamučių, melsvųjų eraičinų. Būtina prisiminti suteras (jos neteisingai vadinamos bakopėmis), žydinčias iki šalnų baltais smulkiais žiedais.

Gėlynas po palange

Ne visuose daugiabučiuose namuose yra balkonai. „Tokiu atveju gėles galima auginti ne tik ant palangių, bet ir po jomis, iš lauko pusės pritvirtintuose loveliuose ar kabančiuose krepšeliuose. Praktiškos, mokančios komponuoti augalus šeimininkės įsigudrina kartu derinti gėles ir daržoves, – tvirtina N.Michelkevičienė. – Juk labai originaliai tarp gėlių atrodo atramą apsivijęs agurkėlis ar smulkių raudonšonių pomidorų kekė“.

Gėlininkė pataria tokiu atveju sėti tik savidulkes daržoves, nes jas apdulkinantys vabzdžiai gali jų nerasti, pavyzdžiui, penktame aukšte. Tarp gėlių tiks ir laiškiniai svogūnai, narcizlapiai česnakai, įvairios prieskoninės daržovės.

Pasiūla turguje

Gėlininkas Algirdas Jaruševičius išaugino retą svyrantį augalą – travmažolę. Ji tinka ne tik sodinti krepšeliuose, balkonuose, bet ir pavėsinėms puošti, nes gali užaugti iki 2 m ilgio. „Ją galima ir ant kapo pasodinti – užklotų jį visą. Be to, šis labai dekoratyvus augalas, pasodintas į dirvą, kitąmet atželia. Krepšelyje ar lovelyje jis kitą pavasarį neatauga“, – aiškino gėlininkas, laikydamas rankoje pilkšvai žalsvo atspalvio augalą su baltais lapukų pakraščiais.

Galima įsigyti ir kitų nematytų dekoratyvių augalų, tinkančių balkonams, pavėsinėms papuošti, pakabinti krepšelyje prie namo sienos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Šeima ir namai su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.