Gegužės penktąją Rusija su Kinijos pagalba Jungtinėse Tautose sužlugdė Vakarų šalių pateiktą rezoliuciją dėl sankcijų Iranui, atsisakiusiam paklusti tarptautinei branduolinių technologijų įsisavinimo tvarkai ir tuo sukėlusiam grėsmę žmonijai. Žiniasklaida tai pavadino Irano pergalės diena.
Retrospektyva
1468 metais rusų pirklys Afanasijus Nikitinas iš Tverės miesto Volgos upe ir Kaspijos jūra nuplaukė daugiau nei 4000 km iki Irano ir perėjo jį iki pat Persų įlankos, o grįždamas – aprašė.
Vėliau ne kartą vyko permainingi karai tarp Rusijos ir Irano (Persijos) dėl Dagestano ir Užkaukazės.
XIX amžiaus antrojoje pusėje šiaurinis Iranas tapo Rusijos pusiau kolonija. Irane įkurta rusų karininkų vadovaujama kazokų brigada buvo svarbiausioji šalies karinė jėga, kuria rėmėsi Irano šachas. Po Spalio perversmo Rusija išvedė savo kariuomenę iš Irano, bet 1941 metų rugpjūtį Sovietų sąjunga vėl okupavo šiaurinę Irano dalį. 1943 metais Irano sostinėje Teherane apsilankė J.Stalinas, kur įvyko istorinis jo susitikimas su Didžiosios Britanijos lyderiu W.Curchilliu ir JAV prezidentu F.D.Rooseveltu.
Atitraukdami savo kariuomenę iš Irano 1946 m. sovietai bandė primesti jam „socialistinę” santvarką, net buvo paskelbę Irano Azerbaidžano sovietų respubliką, bet nesėkmingai. Vėliau Sovietų sąjunga turėjo problemų su Iranu tiek tarptautinėje plotmėje, tiek dėl pasienio upės Arakso užtvankų.
Šiais laikais, pirmą kartą per pastaruosius 500 metų, Rusija ir Iranas neturi bendros sausumos sienos, bet siejasi per Kaspijos jūrą. Ne tik teritorine prasme.
Nūdiena
„Irano urano” krizės karštymečiu (2006 metų pradžioje), Rusija stato atominę elektrinę Irane, Bušere (tam sukūrė uždarą miestelį su buitine infrastruktūra, mokykla). Pasiūlė Iranui urano perdirbimo paslaugas savo teritorijoje. Esant JAV antpuolio grėsmei, pranešė apie gynybos priemonių nuo oro atakų (Top – M1) pardavimą Iranui. Paskelbė apie vieno seniausių ir įtakingiausių karinių mašinų gamybos komplekso Urale „Motovilicha” bendradarbiavimą su Iranu. Izraelio žvalgyba aptiko Irane 12 sovietinės gamybos sparnuotųjų raketų.
Perspektyva
Rusija rengia skrydžiui į kosmosą (2007 metų pavasarį) Irano kosmonautą, kas jau dabar iki padebesių kelia nacionalinę euforiją Irane. Rusija paskelbė, kad niekada neprisidės prie karinių veiksmų prieš Iraną.
Tiesa, dar apie „perspektyvą”: vienas Rusijos Dūmos vadovų V.Žirinovskis samprotauja, kad Iranas Rusijai pravartus tik tuo, kad „Rusijos kareivis nusiplautų aulinius batus Indijos vandenyne”.
Manau, kad šio aukšto sporto srities svečio atvykimas yra didelis Lietuvos sportui įvykis. Malonu, kad jis apsilankė ir sporto specialistų kalvėje LKKA, kurioje mokosi ir mano buvę auklėtiniai. Man brangi ši aukštoji mokykla, nes joje sukauptas tikras SPORTO MOKSLO potencialas – daromi nuostabiausi atradimai. Malonu, kad savo kalboje J.Rogge akcentavo sporto svarbą sveikatai: „Šiandien jaunimas itin daug laiko praleidžia prie televizorių ir kompiuterių ekranų, todėl visų mūsų tikslas – paskatinti vaikus kuo daugiau judėti”. Tikėkimės, kad po šio vizito iškils daugiau motyvacijų atsakingiau puosėlėti šią atsakingą mūsų gyvenimo sferą ir jo mokslą.
😉 😕 😡 👿 😯 💡 😐 😮 🙁