Policijai jau nebereikės mokėti už neblaivių vairuotojų tikrinimą medicinos įstaigose. Nuo šiol tokios įstaigos gaus papildomus asignavimus neblaivumo tyrimams atlikti. Su alkoholio matuoklio rodmenimis nesutinkantys vairuotojai privalės už papildomus tyrimus susimokėti iš savo kišenės.
Kasmet po keliasdešimt tūkstančių litų medicinos įstaigoms mokantys policijos komisariatai galės lengviau atsipūsti: Vyriausybė pagaliau patvirtino transporto priemones vairuojančių asmenų neblaivumo ir apsvaigimo nustatymo taisykles. Dabar į policijos alkoholio matuoklį pūsti nesutinkantys neblaivūs vairuotojai turės vykti pas medikus ir patys mokėti už tyrimus.
Sumažės ne tik išlaidų
Miesto Vyriausiojo policijos komisariato Viešosios policijos Eismo priežiūros skyriaus viršininkas Virginijus Mačėnas PB sakė, kad įvedus naujas taisykles policijai pirmiausia sumažės išlaidų.
„Medicinos įstaigose vienam vairuotojui surašyti girtumo aktą tekdavo mokėti 25 litus. Tai pats mažiausias įkainis, – pasakojo V.Mačėnas. – Gerokai daugiau tekdavo pervesti pinigų, jei iš vairuotojo tyrimams dar būdavo imamas kraujas ir siunčiamas į sostinėje esančią laboratoriją tyrimams. Tuomet vien kraujo paėmimas kainuodavo 5 litus, dar 10 buvo įkainotas nuvežimas ir 25 litai – už kraujo pavyzdžio ištyrimą laboratorijoje. Taigi surašius girtumo aktą ir dar tam pačiam žmogui paėmus kraujo mėginį, policijai už tokius tikrinimus tekdavo sumokėti 65 litus. Tai yra daug”.
Pasak viršininko, nauja tvarka sumažins ir matuoklių rodmenimis abejojančiųjų.
V.Mačėno teigimu, dauguma vairuotojų sutinka su alkoholio tikrintuvo rodmenimis. Į medicinos įstaigas vežami tik į avarijas patekę vairuotojai. Atsisakančiųjų tikrintis alkoholio matuokliu, viršininko tikinimu, būna labai nedaug. Tačiau kuriozų pasitaiko.
„Jei vairuotojas atsisakydavo pūsti į alkoholio matuoklį, pareigūnai privalėdavo tokį asmenį nuvežti tikrinti į ligoninę. Dabar, kai vairuotojai pats privalės mokėti už tikrinimą, galbūt mažiau išsisukinės. Pasitaikydavo atvejų, kai atsisakiusį tikrintis alkoholio tikrintuvu vairuotoją pareigūnai veždavo į ligoninę. Čia jis staiga persigalvodavo ir jau sutikdavo pūsti į alkoholio matuoklį. Vėl su užgaidžiu vairuotoju pareigūnai vykdavo į komisariatą. O ten pastarasis vėl apsigalvodavo. Taip bevažinėjant praeidavo ne viena valandą ir kartais vairuotojui pavykdavo išsisukti – t.y. alkoholio matuoklio rodmenys jau neviršydavo leistinos ribos”, – pasakojo V.Mačėnas.
Susimokės pats vairuotojas
Kol kas naujos neblaivumo nustatymo taisyklės Vyriausybės dar tik patvirtintos trečiadienį vykusiame posėdyje. Jose numatyta, kad asmuo, nesutikęs būti patikrintas alkoholio matuokliu, galės kreiptis į gydymo įstaigą. Tačiau už šią paslaugą asmuo privalės sumokėti pats 20 litų.
Jei vairuotojas apskritai atsisakys atlikti neblaivumo nustatymo procedūrą, policijos pareigūnas, kaip ir iki šiol, tokiam asmeniui privalės surašyti administracinės teisės pažeidimo protokolą už tikrinimo vengimą.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, jei tikrinamas asmuo nesutinka su alkoholio matuoklio rodmenimis, policijos pareigūnai privalo jį vežti į gydymo įstaigą, kur atliekamas kraujo tyrimas ir konstatuojama, ar vairuotojas yra išgėręs ir kokia alkoholio koncentracija kraujyje.
Už avarijų kaltininkų tikrinimą mokės valstybė
Įsigaliojus naujoms taisyklėms, policija mokės už gydymo įstaigų paslaugas tik tais atvejais, jei dėl kokių nors priežasčių pareigūnai negalės atlikti alkoholio nustatymo procedūros alkoholio matuoklių.
Kaip ir anksčiau, neblaivumo lygiui nustatyti į gydymo įstaigas bus vežami visi eismo įvykių kaltininkai, įtariami padarę nusikalstamą veiką (kai yra sužalotų asmenų ar kitų sunkių pasekmių, numatytų Baudžiamajame kodekse) ar kitą nusikalstamą veiką padarę asmenys.
Tačiau nuo šiol šios medicinos paslaugos bus apmokėtos ne iš policijos biudžeto lėšų, o įstaigos gaus papildomus asignavimus neblaivumo tyrimams atlikti.