Kasos uždegimo daugelis linkę nesureikšminti. Manoma, jog tai nieko rimta.
Pakanka pavartoti medikamentų ir liga greitai praeis. Tačiau medikai įspėja, kad į šią ligą reikia žiūrėti itin atsakingai. Kartą persirgtas kasos uždegimas dėl nesikeičiančio žalingo gyvenimo būdo linkęs kartotis.
Dėl to kasa gali nustoti gaminusi organizmui reikalingą insuliną ir ligonis suserga diabetu. Neretai besikartojantys kasos uždegimai baigiasi kasos vėžiu.
Kodėl mūsų organizmui svarbi kasa ir kaip išvengti bei gydyti jos ligas, pasakoja Klaipėdos ligoninės Pilvo ir endokrininės chirurgijos skyriaus vedėjas Algirdas Šlepavičius:
– Kasa – minkšta, pailga liauka, esanti viršutinėje pilvo dalyje už skrandžio.
Ji susideda iš galvutės, pro kurią į dvylikapirštę žarną praeina kasos latakas, kūno, kuris guli skersai stuburo ir uodegos, kuri siekia blužnį.
Kasa yra nedidelis, tačiau labai svarbus organas.
Ji gamina ir į plonąją žarną išskiria kasos sultis, kurios padeda virškinti suvalgytą maistą.
Kasa yra viena aktyviausių virškinimo liaukų. Sverdama šiek tiek mažiau nei 100 gramų, ji išskiria apie litrą virškinimo sulčių.
Kasa taip pat gamina ir į kraują išskiria hormonus. Svarbiausias iš jų – insulinas. Sutrikus insulino gamybai vystosi cukraligė.
– Kokios yra dažniausios kasos ligos?
– Kasos ligomis serga įvairaus amžiaus abiejų lyčių atstovai, bet dažniausiai – 40-60 metų vyrai.
Dažniausiai sergama kasos uždegimu – ūmiu arba chroniniu pankreatitu.
Lėtinis kasos uždegimas atsiranda dažnai kartojantis ūmiam pankreatitui.
Uždegimo metu kasos fermentai pradeda virškinti pačią kasą ir supančius ją audinius.
Kasa sustandėja, perauga jungiamuoju audiniu. Joje pradeda nykti ląstelės, gaminančios fermentus ir insuliną.
– Kas dažniausiai sukelia lėtinį pankreatitą?
– Dažniausia priežastis – alkoholio vartojimas.
Tačiau pankreatitą gali sukelti ir tulžies pūslės bei jos latakų akmenligė, aukštas kalcio kiekis kraujyje, kuris būdingas prieskydinių liaukų ligoms.
Kasai gali pakenkti ir kai kurių vaistų vartojimas, gausus riebaus maisto vartojimas.
Kai kuriais atvejais aiškios pankreatito priežasties nustatyti nepavyksta.
– Kokie šios ligos požymiai?
– Ligoniai kenčia skausmą viršutinėje pilvo dalyje, kuris dažnai paūmėja po valgio. Todėl ligoniai bijo valgyti.
Skausmas gali būti įvairaus intensyvumo ir trukmės. Ypač vargina naktį.
Dėl kasos ląstelių, kurios gamina virškinimo fermentus, pažeidimo vystosi chroninis viduriavimas. Ypač suvalgius riebesnio maisto. Dėl šių priežasčių krenta ligonio svoris.
Nuolatinis skausmas ir virškinimo sutrikimai gali tapti depresijos priežastimi.
Kai dėl uždegimo randėjančioje kasos galvutėje užspaudžiamas bendrasis tulžies latakas, išsivysto mechaninė gelta. Ligonis pagelsta.
– Ar lėtinis pankreatitas pavojinga liga?
– Nuolatinis skausmas, baimė valgyti labai išsekina žmones. Tik apie 50 proc. pacientų, kuriems nustatyta chroninio pankreatito diagnozė, išgyvena ilgiau nei 7 metus.
Maždaug pusei ligonių, sergančių chroniniu pankreatitu, išsivysto diabetas.
Operuojant ligonius dėl lėtinio pankreatito 6 procentams randamas kasos vėžys.
– Kaip diagnozuojamas lėtinis pankreatitas?
– Liga nustatoma remiantis aprašytais simptomais, ligos eiga ir tyrimais. Kasos ultragarsinis tyrimas gali parodyti būdingus šiam susirgimui pakitimus. Bet galutinė diagnozė patvirtinama atlikus pilvo organų tyrimą kompiuteriniu tomografu ir branduoliniu magnetiniu rezonansu.
Ypač vertingas tyrimas diagnozuojant lėtinį pankreatitą yra endoskopinė retrogradinė pankreatografija.
Šis tyrimas atliekamas rentgeno kontrolėje, įvedus endoskopą pro burną į dvylikapirštę žarną ir juo į kasos latakus suleidus rentgenokontrastinių medžiagų.
Šio tyrimo metu galima ne tik gerai matyti visus smulkius kasos pakitimus, bet ir pašalinti akmenis iš kasos latakų be operacijos, įvesti stentus – specialius vamzdelius, palengvinančius kasos sulčių nutekėjimą į dvylikapirštę žarną.
– Kaip gydomas lėtinis pankreatitas?
– Chroninio pankreatito visiškai išgydyti negalima.
Sergančiam šia liga žmogui galima padėti išvengti naujų kasos uždegimo paūmėjimų, lengvinti skausmą, skirti sintetinius kasos fermentų pakaitalus virškinimui pagerinti, gydyti atsiradusį diabetą.
Tačiau yra atvejų, kai chroninis pankreatitas gali būti gydomas ir chirurgiškai.
– Kada reikalinga operacija?
– Operacija paprastai atliekama tada, kai ligoniui paprasti nuskausminamieji mažai padeda, o jis negali kentėti skausmų. Operacija atliekama ir tada, kai pagrindinis kasos latakas būna užkimštas akmenimis ir jų negalima pašalinti endoskopiniu būdu. Trečias atvejis, kai prireikia skalpelio – kada dėl randėjimo proceso kasoje išsivysto mechaninė gelta arba sutrinka maisto slinkimas pro dvylikapirštę žarną.
Kasa operuojama ir tada, kai įtariama vėžio pradžia.
– Koks chirurginio gydymo privalumas?
– Pastaruoju metu mokslinėje medicininėje literatūroje pasirodė straipsnių, kad, laiku atlikus tinkamos apimties operacijas, daugeliui ligonių ne tik išnyksta skausmai, bet ir pagerėja pačios kasos funkcijos. Ji pradeda gaminti daugiau fermentų, palengvėja diabeto liga.
Prieš 10 metų Klaipėdos ligoninės Pilvo chirurgijos skyriaus buvusio ilgamečio skyriaus vedėjo A.Montvido pastangomis buvo pradėtos sudėtingos kasos operacijos sergant chroniniu pankreatitu.
Skyriuje sukauptas didelis patyrimas šioje srityje ir operacijų rezultatai – ne blogesni nei Vilniaus Santariškių ar Kauno klinikose.
Pernai vieni pirmųjų Lietuvoje perėmėme ir pradėjome taikyti naujausią metodiką operuojant chroninį pankreatitą pagal Berno metodiką.
Šios operacijos esmė – dėl lėtinio uždegimo labai sukietėjęs ir išvešėjęs kasos galvutės audinys yra pašalinamas paliekant tik ploną užpakalinį kasos galvutės sluoksnį.
Jame yra padaroma anga tulžiai patekti iš bendrojo tulžies latako į žarnas aplenkiant didyjį dvylikapirkštės žarnos spenelį. Kasos galvutės likutis yra sujungiama su tuščiaja žarna. Tuom yra panaikinama kliūtis kasos sultims ir tulžiai laisvai nutekėti.
Operacijų rezultatai mūsų nenuvylė.
Klaipėdos ligoninės Konsultaciniame ambulatoriniame skyriuje su gydytoju A. Montvidu nemokamai konsultuojame visus, turinčius problemų dėl kasos.
– Kaip išvengti kasos uždegimo ir gydytojų konsultacijos?
– Kasos uždegimų išvengti galima tik saikingai ir reguliariai maitinantis, nevartojant alkoholio. Jis ypač toksiškai veikia kasos ląsteles ir trikdo kasos sulčių išsiskyrimą.
Uždegimą gali sukelti ir dėžutė šokoladinių saldainių, kilogramas apelsinų ar po gausių vaišių išgertas alkoholis.
😀
Manau Slovakijos saugumo tarnyba labai apsaugota, kazin kaip su LT saugumu a 🙄 ?
Sekmes saugumieciai, bukite budrus ne tik skaitydami forumo zinutes, bet ir realiai dirbdami, be poilsio dieneliu 😛 .
man yra hroninis pankretitas ligoninej gulejau jau trecia karta,gyditojai mane tyre visokiausiais aparatais ir nieko nerado tik pasake kad man hrononis kasos uzdegimas.Ar tai labai pavojinga
Man yra hrononis pankretitas ligoninej gulejau jau trecia karta,gyditojai mane tyre visokiausiais aparatais ir nieko nerado tik pasake, kad man hroninis kasos uzdegimas. Ar tai labai pavojinga. ir ka man patartumet daryti.