Gandrai vaikų nebenešioja

Direktoriaus kabinete, kur pusę devynių ryto prasideda visų gydytojų darbo diena, naujagimių verksmo negirdėti. Ramus ir vadovo balsas: visą parą budėjusieji, pateikę ataskaitą, reziumuoja, kad naktis praėjo gerai, sunkių ligonių nebuvo, operuotieji ir gydomi sveiksta.

Penkminutė tęsėsi dešimt minučių

Beje, kalbant apie Kauno 2-osios klinikinės ligoninės filialo – P.Mažylio gimdymo namų ligonius, reikia vartoti moteriškąją giminę, išskyrus nebent tuos atvejus, kai kalbama apie vyriškosios lyties naujagimius. Bet juk absoliuti dauguma jų – sveiki žmonės, o ne gydytojų pacientai.

„Gimdė šešios moterys, vienai jų atliktas Cezario pjūvis. Dabar gimdykloje – viena gimdyvė, viena rengiama operacijai”, – rytinėje sueigoje, kaip dabar penkminutę vadina medikai, beria skaičius naktį budėjusi gydytoja Giedrė Kapūstienė. Apie moters, kurią netrukus operuos, sveikatos būklę pasakoja lotyniškais terminais.

„Mūsų skyriuje šiuo metu yra šešiolika nėščiųjų. Atvyko šešios, išvyko aštuonios”, – atsiskaito Nėštumo patologijos skyriaus vedėja Halina Indrelienė.

„Dvidešimt vienas naujagimis. Visi sveiki, viskas normalu”, – trumpai konstatuoja Naujagimių skyriaus vedėja Daiva Viršutienė.

Gydytoja anesteziologė Irena Kraujalienė aptaria dviejų ligonių, kurios operuotos vakar, sveikatos būklę. Reziumuoja, kad moterys jaučiasi gerai.

„Ateis dvidešimt moterų. Ar ir toliau tiek daug priimsime?” – klausia Dienos akušerijos stacionaro vedėja Liuda Vingilienė. Gimdymo namų vadovas Eugenijus Valasevičius patenkintas šypsosi: įstaigoje – viskas gerai, gimdyvių netrūksta, o tokiuose gimdymo namų padaliniuose, kaip Moterų konsultacijose, Dienos akušerijos centruose, pacientų – netgi antplūdis.

Pasikeitęs požiūris

Nėštumo patologijos skyriuje tą dieną buvo net dešimt būsimųjų mamyčių, kurioms dar ne laikas gimdyti, bet jos jau čia. Nedideliems gimdymo namams (P.Mažylio gimdymo namuose iš viso nėščiosioms skirta trisdešimt lovų) tai gana daug. Ar tai reiškia, kad šiandieninės jaunos moterys nesveikos?

„Ne, pasikeitęs gimdyvių požiūris į nėštumą. Jos jaučia didžiulę atsakomybę, nori pagimdyti sveikus vaikus, todėl ir rūpinasi sveikata”, – sako skyriaus vyriausioji akušerė Vida Šiaulytytė.

Moterų saugumu rūpinamasi nuo pat pirmojo apsilankymo gimdymo namuose iki visiško pasveikimo. „Reanimacijos ir intensyvios terapijos palatoje bent parą praleidžia visos operuotos pacientės”, – sako Anesteziologijos skyriaus vedėja Regina Starevičienė. Antrosios dukrytės susilaukusi Solveiga Zelionkienė po Cezario pjūvio jautėsi gerai, bet parą ji vis vien buvo nuolat prižiūrima medikų, kaip ir Jūratė Maksvytienė po ginekologinės operacijos.

Moterims rytą vos prabudus kineziterapeutė Jūratė Kapustienė jas mankštino, o medicinos slaugytoja Birutė Bagajevienė džiaugėsi, kad su didžiuliu apetitu gimdyvė sukirto visą košę. Solveiga Zelionkienė juokavo, kad dabar košė daug skanesnė nei tuomet, kai šiuose gimdymo namuose gimdė prieš trejus metus.

Įstaigos vadovas Eugenijus Valasevičius pakomentavo, kad stebuklus daro medicinos pažanga. Geresnė narkozė, modernesnė operacinė technika, išvystyta pooperacinė slauga padeda greičiau atgauti jėgas. Apetitą – taip pat.

Metukų kūdikis perplaukia baseiną

Dabar, kaip ir anksčiau, pasitaiko moterų, kurios bijo gimdyti pačios ir prašo jas operuoti. Gydytojams tenka įtikinėti, kad natūralus gimdymas yra daug sveikiau ir naujagimiui, ir jo mamai. P.Mažylio gimdymo namuose pastaraisiais metais gimsta maždaug po 1100 naujagimių. Per septyniasdešimt metų – tokį jubiliejų šiemet švenčia ši įstaiga – čia gimdė 77 tūkst. 600 moterų. Tuomet, kai čia gimdymo namus įkūrė profesorius Pranas Mažylis, per metus gimdydavo apie 400 moterų, nors gimstamumas Lietuvoje buvo daug didesnis nei dabar. „Ligoninė buvo specializuota patologijų gydymui, be to, gimdymas privačioje klinikoje prižiūrint profesoriui buvo gana brangus”, – pasakoja Ginekologijos skyriaus vedėja gydytoja Irena Tumelionienė.

Šiandien šiuose gimdymo namuose teikiamos privačiai apmokamos paslaugos Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuje, bet pacienčių, net ir dvigubai pakėlus kainą, – apstu. „Čia lankomės du kartus per savaitę. Mokomės plaukioti ir nardyti”, – sako jauna mamytė, kurios dukrelė labiau panaši į mažą lėlę nei plaukikę. „Metukų kūdikis vienas perplaukia baseiną”, – tikina šio skyriaus vedėja Asta Savickienė. Baseino ilgis – penki metrai.

Keturias dienas per savaitę čia karaliauja nėščiosios: mankštinasi, yra masažuojamos, reikalui esant, joms atliekamos kineziterapijos procedūros. Jų prireikė ir jaunai mamytei po gimdymo, krūtyse susikaupus pernelyg daug pieno. „Vanduo daro stebuklus, plaukiojimas baseine ištaiso netaisyklingą vaisiaus padėtį. Žinoma, padedant specialistams, dirbantiems pagal specialią programą”, – sako gydytoja Asta Savickienė. „Anksčiau, gresiant persileidimui, nėščioji turėjo ramiai gulėti, dabar ši patologija gydoma taip pat plaukiojimu baseine”, – priduria Eugenijus Valasevičius. Beje, tokioms ligonėms už fizioterapijos procedūras, kaip ir visą kitą gydymą, pačioms mokėti nereikia.

Atvažiuoja iš Alytaus

„Tėtis jau žino, kas, berniukas ar mergaitė, po dviejų mėnesių gims”, – sako gydytoja Vitalija Rimaitienė, konsultuodama savo pacientę Brigitą Špokienę. Jos vyras Mindaugas su trejų metų sūneliu Domantu ant rankų stovėjo čia pat, gydytojos kabinete. Moterų konsultacijų centro pacientai čia jaučiasi laukiami ir mylimi, todėl pas gydytoją eilėje laukė net penkios moterys ir… vienas vyras. „Net septyniasdešimt penki procentai tėvelių būna kartu, kai žmonos gimdo”, – sako direktorius Eugenijus Valasevičius. Neretai savo moteris vyrai lydi ir į konsultacijas.

Prieš penkerius metus P.Mažylio gimdymo namuose atidarytas Moterų konsultacijų centras tapo labai populiarus. Jame lankosi moterys nuo pat nėštumo pradžios, susipažįsta su medikais ir čia gimdo. Šiam ypatingam įvykiui rengiasi ketvirtajame Gimdymo namų aukšte veikiančiame Dienos akušerijos stacionare, kur klausosi paskaitų apie gimdymą ir naujagimio priežiūrą, mokosi praktinių dalykų, kurie atrodo tokie sudėtingi, kai vienai tenka rengti, maitinti, maudyti savo pirmagimį.

„Susidraugaujam, įsidrąsinam, ir sako moterys: jau norim gimdyti, visai nebebijom”, – pasakoja šio skyriaus vyriausioji akušerė Vida Žilienė.

Palatoje – visa šeima

Rasa Kižienė, jau gulėdama ant operacinio stalo, laukė už kelių minučių prasidėsiančios gimdymo operacijos. Gimdyvė sakė visai nesijaudinanti. Pirmąjį vaikutį, dukrytę, prieš puspenktų metų ji gimdė čia ir dabar vėl pasirinko šiuos gimdymo namus, nepaisant, kad gyvena ne Kaune, o Alytuje.

„Man čia labai patinka”, – paaiškino, kodėl atvyko į Kauną. „Operacija užtruks dvidešimt penkias minutes”, – patikslino gydytoja Zita Jackonienė.

Gydytoja Irena Tumelionienė rodo naujausią endoskopinę operacinę, Dienos chirurgijos stacionaro palatą, kurioje moterys po nedidelių ginekologinių operacijų praleidžia kelias valandas ir eina namo, ir didžiuojasi: tai taip patogu ir efektyvu ligoniams gydytis, medikams – dirbti.

O vienoje palatų kaip namuose jautėsi jauna laiminga šeimynėlė: Jurgita, Laurynas ir dar bevardis jų sūnelis Šulinskai. Ketvirtą valandą nakties gimęs berniukas miegojo prigludęs prie mamos, o tėtis, pasitikęs savo pirmagimį gimdykloje, net nesirengė namo. Jis čia, sakė direktorius, gali būti, kiek nori.

Nuostabu! O juk prieš porą dešimtmečių tėvų prie naujagimių, net jaunųjų mamų nė iš tolo neprileisdavo, gėlių neleisdavo paduoti. Bijota infekcijų. Tačiau juk gimdymas – jokia liga. Tai ypatingas laimingas įvykis žmogaus gyvenime.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

3 atsiliepimai į "Gandrai vaikų nebenešioja"

  1. Laura

    Gydytoja Irena Tumelioniene yra nuostabi gydytoja!!! kiek ieskojau geru ginekologiu daug laiko praejo o dabar per gera drauge suradau Nuostabe gydytoja!!! Linkiu jums sekmes tiek darbe tiek gyvenime!!!

  2. Daiva, skaitau tavo straipsni ir kvieciu i veidaknyge

  3. Daiva, skaitau tavo straipsni ir kvieciu i veidaknyge

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.