V.Uspaskichas perrinktas, V.Muntianas išstumtas iš vadovybės

Vilniuje įvykusiame Darbo partijos suvažiavime Viktoras Uspaskichas sumanė pasitikrinti, ar partija juo pasitiki, ir atsistatydinęs iš vadovo posto, vėl iš naujo kandidatavo. Partijos pirmininku jis buvo perrinktas balsų dauguma. Už jį balsavo 1367 nariai, 140 pasisakė prieš, 25 balsavimo biuleteniai rasti sugadinti.

Išrinkti ir nauji partijos pirmininko pavaduotojai – Loreta Graužinienė, Žilvinas Padaiga, Vytautas Gabšys, Antanas Bosas ir Jonas Jagminas. Tarp pavaduotojų, kurių kandidatūras teikia partijos pirmininkas, vietos nebeatsirado V. Uspaskicho kritikui, Seimo pirmininkui Viktorui Muntianui.

V.Uspaskichas paklaustas, kodėl tarp pavaduotojų nėra V.Muntiano, atsakė: „Teikiu tą komandą, kuria pasitikiu”.

Jis patikino, kad kritiško požiūrio nevengia, tačiau, pasak jo, kritikuoti reikia už uždarų durų, o ne viešai, renkant politinius dividendus.

Žurnalistų pasiteiravus, kodėl tada V.Muntianas buvo paskirtas Seimo pirmininku, V.Uspaskichas atsakė: „Aš tikėjausi kitokio rezultato. Tikėjausi, jad bus dirbama valstybės ir partijos labui, vengiant politinių intrigų. Gaila, bet žmogus pasirinko kitą kelią”.

Apie V.Muntiano galimybes likti Seimo pirmininku partijos lyderis kalbėjo aptakiai. „Aš pasakiau, jeigu būsiu išrinktas partijos pirmininku, elgsiuosi griežtai. Todėl ir reikalavimai bus griežti”, – pareiškė V.Uspaskichas ir pridūrė, kad viskas priklausys ir nuo paties V.Muntiano.

Po balsavimo Darbo partijos vadovas teigė, kad niekas negalės spekuliuoti, ar jis turįs partijoje pasitikėjimą ar ne. „Pasitikėjimą gavau ir tą darbą tęsiu dar energingiau”, – suvažiavimo delegatams sakė V.Uspaskichas.

Suvažiavimo pradžioje V.Uspaskichas nusprendė pasitikrinti, ar partija juo pasitiki, ir pareiškė, kad atsistatydina iš Darbo partijos pirmininko posto ir kandidatuoja naujuose partijos pirmininko rinkimuose. Kiti du pasiūlyti kandidatai – darbiečiai V.Muntianas ir Ž.Padaiga partijos pirmininko rinkimuose savo kandidatūras atsiėmė.

Imtis tokio žingsnio V.Uspaskichą paskatino kitų darbiečių kritika. V.Muntianas prieštaravo ketinimams sustiprinti partijos pirmininko galias.

„Aš neįsivaizduoju, kaip priėmus tokius pakeitimus, normaliai dirbs partija. Komandinis žaidimas virto žaidimu vienam žmogui. Sprendimai gims viršuje ir bus nuleidžiami į apačią. Mes netekome paskutinio sverto”, – taip Seimo pirmininkas įvertino mažėjančią demokratiją partijoje.

Partijos suvažiavimui buvo pasiūlyta priimti statuto pataisas, kurių viena numato, kad partijos pirmininkas – „vienasmenis valdymo organas”, taip pat įtvirtinamos kur kas didesnės partijos prezidiumo galios. Suvažiavimo dalyviai statuto pakeitimams galiausiai pritarė.

„Tas, kuris galėjo įsigilinti į tą statuto pataisų projektą, negali vertinti jų niekaip kitaip, nei partijos „uabizacija”, – sakė V.Muntianas. Darbietis siekė užkirsti kelią tokiems ketinimams, todėl pareiškė, kad jeigu nebus atsižvelgta į jo siūlomas statuto pataisas, jis nemato galimybių toliau dalyvauti partijos veikloje.

„Jeigu nebus atsižvelgta į mano pasiūlymus dėl statuto pakeitimo, be jokios abejonės, nedalyvausiu partijos žlugdyme”, – sakė V.Muntianas.

Darbiečių lyderis V.Uspaskichas susilaukė ir daugiau kritikos. V.Muntianas ir kai kurie kiti partijos nariai prisiminė P.Baguškos pašalinimą iš partijos, teigdami, kad jis buvo neteisėtas.

Darbietis Juozas Jaruševičius taip pat paprašė V.Uspaskicho atsakyti į iškeltus teiginius, kad jis susijęs su kitų valstybių slaptosiomis tarnybomis. Salė šiuos žodžius pasitiko švilpimu.

Partijos lyderis V.Uspaskichas savo kritikams atšovė: „Kiek per pusantrų metų sukūrėte įstatymų? O partijos labui kiek nuveikėte?”. Po šių žodžių salėje įsivyravo mirtina tyla.

Anot jo, Darbo partijos ministrai iki šiol nėra parengę savo veiklos programų ir veiksmų priemonių, kurios būtų suderintos su partijos taryba.

„Pastebiu šurmulį kai kurių ministerijų viduje, kai kas kuria savo viziją, savo ratą, tik saviems, toli gražu ne partijos ir ne valstybės tikslams. Jei kas nors galvoja, kad partijos pirmininkas ir kiti nariai to nemato – labai klysta”, – sakė V.Uspaskichas.

Be to, jis ironiškai komentavo kilusį skandalą dėl ryšių su Andželika Filipovič.

„Šiandien labai lengva tapti žvaigžde, kritikuojant V.Uspaskichą. Pasakyk, su kuo miega V.Uspaskichas, ir tapsi žvaigžde”, – ironizavo darbiečių lyderis. Skandalą dėl ryšių su A. Filipovič jis susiejo su ištikimybe partijai: „Jei Darbo partiją vadinu savo šeima, aš jai ištikimas. Nenoriu įžeisti savo šeimos. Labai myliu savo šeimą, savo žmoną, savo vaikus”.

Suvažiavime taip pat buvo prisimintas aukštojo mokslo diplomo skandalas. V.Uspaskichas pareiškė, kad jeigu jo diplomo niekaip negali pripažinti Lietuvos institucijos, tai jį pripažins užsienyje.

„Aš įstosiu į kokią aukštąją mokyklą Vokietijoje ar Prancūzijoje ir diplomas bus pripažintas. Pareiškimą jau parašiau”, – sakė jis.

Iki pusės aštuonių vakaro trukęs suvažiavimas kai kuriuos dalyvius nuvylė. Svarstant paskutinius suvažiavimo klausimus, salėje skambėjo klausimas: „O koncerto nebus?”. Todėl pačiam Darbo partijos lyderiui teko patvirtinti, jog suvažiavimas baigėsi, tačiau tikino greitu metu surengsiąs kokį nors pasilinksminimą.

Šįkart darbiečiai turėjo pasitekinti tik vaišėmis nukrautais švediškais stalais per pietus. Tačiau ne visi laukė pietų pertraukos. Neištvėrę partijos statuto pakeitimo svarstymo rutinos, prie stalų rikiavosi minios darbiečių, kurie gardžiavosi vaišėmis ir ieškojo gėrimų. Kai kuriems atvykusiems svečiams suvažiavimas pasirodė ypač varginantis ir jie sukniubę bei užsidengę veidą ant suoliuko sėdėjo jau nuo pietų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.