Lietuvos laukia ir dujų, ir šildymo kainų šuolis

Gamtines dujas vartojantys gyventojai gali ruoštis mokėti daugiau už šį kurą.

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija nuo liepos padidina viršutinę dujų kainų ribą reguliuojamiesiems vartotojams nuo 516 iki 606,5 lito už 1000 kubinių metrų (be pridėtinės vertės mokesčio).

Tai atriš bendrovei „Lietuvos dujos” rankas didinti dujų tiekimo tarifus vartotojams maždaug 26 procentais. Konkretūs tarifai bus paskelbti po mėnesio.

„Lietuvos dujų” vadovas Viktoras Valentukevičius sakė, kad dar bus svarstoma, ar vartotojams taikyti maksimalius leistinus tarifus.

Jau skelbta, kad Rusijos koncerno „Gazprom” dujos „Lietuvos dujoms” nuo liepos brangs net 55 JAV doleriais už 1000 kubinių metrų – iki 160 dolerių (443 litų).

„Gazprom” pasirengęs Lietuvai smogti iš peties – koncernas yra sukūręs trimetę programą, pagal kurią bus branginamos dujos.

Neseniai mūsų šalyje lankęsis „Gazprom” valdybos pirmininko pavaduotojas Aleksandras Riazanovas, kuris yra ir naftos bendrovės „Sibneft” vadovas, paskelbė, kad 2008 metais Lietuvai parduodamų dujų kainos pasieks europinį lygį. Tačiau dėl mažesnių gabenimo išlaidų jos bus mažesnės negu, pavyzdžiui, Vokietijoje.

Vokietija dabar už dujas moka net apie 250 JAV dolerių (692 litai) už 1000 kubinių metrų.

Brangs ir būsto šildymas

Akivaizdu, kad brangstant dujoms kils ir karšto vandens bei šildymo kainos. Manoma, kad rudenį kainos gali šoktelėti net 15-25 procentus.

Sostinę šiluma aprūpinančios bendrovės „Vilniaus energija” komercijos direktorius Rimantas Germanas tikino, kad Lietuvoje per daug dėmesio skiriama dujų kainai ir visai mažai – taupymui bei efektyviam energijos vartojimui.

Jo teigimu, jeigu gyventojai apšiltintų būstą, nebaisūs būtų ir dujų kainų pokyčiai. Tuo tarpu dabar Vilniuje kai kurių naujų namų ir senų statinių šildymo išlaidos skiriasi net 7 kartus.

Pasak R.Germano, šilumos kainos kitą šildymo sezoną priklausys nuo to, kiek brangs gamtinės dujos: „Kiek brangsta dujos, tiek brangs šiluma. Viskas bus aišku vasarą”. Tuo tarpu premjeras Algirdas Brazauskas aiškino, kad šilumininkų noras maždaug trečdaliu didinti šilumos kainas yra nepagrįstas.

Kainos nebus reguliuojamos

„Gazprom” atstovas A.Riazanovas pažėrė pastabų dėl dujų kainų reguliavimo didiesiems vartotojams Lietuvoje.

Jis kritikavo Darbo partijos iniciatyvą įstatymu imti reguliuoti dujų kainas didiesiems (nereguliuojamiesiems) vartotojams, paminėdamas, kad tada jau kitąmet dujas Lietuva pirks europinėmis kainomis.

Seimo Ekonomikos komiteto vadovas Vytas Navickas teigė, kad iki 2008 metų reguliavimas neturėtų būti taikomas: „Kam dabar erzinti „Gazprom”, jeigu iki 2008 metų jis taikys mažesnes nei europinės kainas?”

Pasak jo, dabar reguliuoti kainas reikėtų tik tuo atveju, jei dujų pardavėjai taikytų tokias kainas, kurios prilygtų europinėms.

Kol dujų pirkimo kaina su antkainiu yra mažesnė už europinę, reguliavimo neturi būti.

Beje, rusai jau seniai reikalauja, kad laisvųjų vartotojų statusą Lietuvoje gautų vartotojai, per metus vartojantys 1 mln. kubinių metrų dujų. Tai buvo investuotojams pažadėta ir „Lietuvos dujų” privatizavimo sutartyje.

Be to, norima, kad dujų perdavimo ir skirstymo kainos būtų skirtingos, priklausomai nuo jų gabenimo atstumo.

„Lietuvos ryto” duomenimis, A.Riazanovui buvo pažadėta šiuos norus išpildyti.

Beje, dujoms, parduodamoms vartotojams, kurie per metus vartoja nuo 1 iki 15 mln. kubinių metrų dujų, bus galima taikyti tiktai maždaug 8 proc. antkainį.

Pataisos – korupcinės?

Seime svarstomos įstatymo pataisos dėl dujų kainų reguliavimo sudomino ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT).

STT kritikuoja Seimo nario Jurgio Razmos pateiktą pataisą, kurioje siūloma, kad kainų komisija, atsižvelgdama į konkurencijos lygį dujų sektoriuje, turi teisę nustatyti viršutinę dujų tiekimo kainų ribą, kai kainos nepagrįstai didinamos ar iškraipomos.

Pasak STT vadovo Povilo Malakausko, neaišku, kokius kriterijus turi atitikti konkurencijos lygis ir kuo pagrindžiami nepagrįstai didinamų arba iškraipomų kainų faktai. Toks neapibrėžtumas komisijai sudarytų sąlygas nepagrįstai veikti savo nuožiūra.

Be dujų kainų reguliavimo įteisinimo, Seime taip pat svarstomos nuostatos leisti vartotojams, per metus padidinantiems vartojimą daugiau nei 25 milijonais kubinių metrų (ar naujiems vartotojams), savo lėšomis prisijungti prie dujotiekių.

STT nuomone, ši nuostata antikorupciniu požiūriu sudaro sąlygas vartotojų diskriminavimui bei nevienareikšmiškam jų taikymui.

Premjeras A.Brazauskas prognozuoja, kad nuo liepos pabrangsiančios dujos infliacijos smarkiai nepadidins.

„Sunku šiuo metu pasakyti, kaip bus, bet nemanau, kad dujų pabrangimas darytų labai didelę įtaką infliacijai. Tam tikrą darys, be abejo, bet tik ne tokią, kaip kas galvoja”, – sakė A.Brazauskas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.