VDU prorektoriai atlyginimais lenkia prezidentą

Žymaus intelektualo ir populiaraus visuomenės veikėjo Leonido Donskio ir Vytauto Didžiojo universiteto rektoriaus Vytauto Kaminsko priešprieša netikėtai apnuogino šešėlinę universiteto pusę, rašo dienraštis „Laikinoji sostinė”.

Paaiškėjo, jog kai kurie rektorato darbuotojai per metus uždirba daugiau nei ketvirtį milijono litų, o įvairūs piniginiai priedai kartais mokami nusižengiant galiojančioms normoms.

Su šiais faktais „Laikinąją sostinę” supažindino Seimo pirmininko pavaduotojas Gintaras Steponavičius.

Jį ir kitus Seimo Liberalų frakcijos narius sudomino „Laikinojoje sostinėje” paskelbta publikacija „Universitetų vadovai jaučiasi kaip dvarponiai”. Publikacijoje buvo cituojamas L.Donskis, kuris teigė: „Vytauto Didžiojo universitete turime feodalinį modelį: rektoriai – dvarponiai, dėstytojai – baudžiauninkai”.

Po šios publikacijos VDU rektorius V.Kaminskas L.Donskiui pasiūlė atsistatydinti iš Politikos mokslų ir diplomatijos instituto direktoriaus pareigų, o šį straipsnį paskelbusi „Laikinoji sostinė” tą pačią dieną buvo išimta iš visų universitete esančių „Lietuvos ryto” komplektų.

Tačiau dabar paaiškėjo, kad teiginius apie feodalizmą galima paremti ir skaičiais.

Antai, VDU dirbančio profesoriaus atlyginimas yra apie 3 tūkst. litų, docento – apie 2 tūkst. litų, o rektorato korpuso darbuotojas per mėnesį gali uždirbti apie 20 tūkst. litų.

Tai užfiksuota Seimo pirmininko pavaduotojui G.Steponavičiui įteiktame LR valstybės kontrolės finansinio audito 8-ojo departamento išvadose.

Išvadose teigiama: „Audito metu nustatėme, kad universitete priedas už papildomus darbus, vienkartinės piniginės išmokos kai kuriems darbuotojams buvo skaičiuojami nuo tarnybinio atlyginimo ir priedo už vadovaujančias pareigas sumos, o ne nuo tarnybinio atlyginimo, kaip nurodoma LR Vyriausybės nutarime „Dėl mokslo studijų ir institucijų mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų darbo apmokėjimo” (…).

Todėl universitete per 2004 metus 15 vadovaujančių darbuotojų neteisingai priskaičiuota ir išmokėta 61,6 tūkst. Lt. Be to, priedas už mokslinį organizacinį aktyvumą rektoriui, vienkartinės piniginės išmokos Kalėdų proga rektoriui ir prorektoriams viršijo prieš tai minėtų nutarimų (…) nustatytas priemokų ir vienkartinių piniginių išmokų ribas, ko pasėkoje neteisingai priskaičiuota ir išmokėta 17 407,58 Lt.”

„Sužinojęs, kiek gali uždirbti VDU rektorių korpusas, buvau priblokštas.

Per metus uždirbti ketvirtį milijono – tikrai įspūdinga. Be to, tie uždarbiai neatrodo suprantamai pagrįsti, o išmokant kai kuriuos priedus akivaizdžiai buvo prasilenkta su normomis”, – audito išvadas „Laikinosios sostinės” žurnalistui komentavo Seimo pirmininko pavaduotojas.

Remiantis audito išvadomis, VDU tarptautinių ryšių prorektorius Kęstutis Pukelis 2004 metais uždirbo 255 tūkst. litų, studijų prorektorius Povilas Zakarevičius – 252 tūkst. litų, rektorius Vytautas Kaminskas – 158 tūkst. litų, mokslo prorektorius Liudvikas Pranevičius – 126 tūkst. litų.

Pasiekti tokias uždarbio aukštumas padėjo įvairūs priedai ir vienkartinės išmokos prie pagrindinių atlyginimų.

„Pažiūrėjus ataskaitą, susidaro įspūdis, jog kai kurie vadovai darbavosi viršydami žmogaus galimybių ribas.

Pavyzdžiui, studijų prorektoriaus pagrindinis atlyginimas per metus sudarė beveik 33 tūkst. litų, o už papildomas pedagoginio darbo valandas gauta daugiau nei dvigubai didesnė suma, sudaranti per 73 tūkst. litų”, – stebėjosi Seimo pirmininko pavaduotojas.

G.Steponavičiaus įsitikinimu, L.Donskis gana taikliai VDU įsigaliojusią tvarką įvardijo kaip feodalinę. Dėl universitete taikomos darbo apmokėjimo sistemos dėstytojams jau seniai kyla negerų įtarimų.

„Ataskaitose skelbiama, kad vidutinis dėstytojo atlyginimas – 3 tūkst. litų.

Žinau, kad aukščiausią karjeros laiptelį universitete pasiekę dėstytojai į rankas gauna 2 tūkst. litų. Todėl niekam neaišku, kaip gali susidaryti toks vidurkis”, – stebėjosi VDU profsąjungos vadovas Rūstis Kamuntavičius.

255 tūkst. litų 2004 metais uždirbęs VDU tarptautinių ryšių prorektorius, profesorius Kęstutis Pukelis teigė manantis, kad toks jo uždarbis – normalus.

„Sėkmingai dalyvauju tarptautiniuose projektuose. Ir jei Europa nusprendžia, kad mūsų parengti projektai verti pinigų, negi aš sakysiu, kad jie nėra verti?” – retoriškai klausė tarptautinių ryšių prorektorius.

Kaip profesorius vertina tokius didelius atlyginimų skirtumus, dauguma dėstytojų per mėnesį vidutiniškai uždirba apie du tūkstančius, o jis pats – apie 20 tūkst. litų?

„Visi dėstytojai gali pasireikšti. Reikia rodyti iniciatyvą, išnaudoti savo išsilavinimo teikiamas galimybes”, – tvirtino daugiausia pinigų VDU uždirbantis žmogus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.