„Urmo” bazėje pabrangus patalpų nuomai prekiautojams išlaidų daugiau nei pelno
Akcinės bendrovės-prekybos bazės (AB – PB) „Urmas” patalpose prekiaujantys smulkieji verslininkai nuo kovo 1 dienos moka gerokai didesnį nuomos mokestį. Nesutikusieji su administracija pasirašyti naujas nuomos sutartis buvo priversti prekybos vietas palikti. Smulkieji verslininkai dar tebesidera su bazės vadovybe dėl sutarties sąlygų ir nori, kad jos būtų peržiūrėtos.
Prekyba tapo nuostolinga
Reikalavimas už vieną kvadratinį patalpų metrą vietoje 101 lito mokėti po 162 litus daugelį prekeivių papiktino, jie bazės vadovybei reiškė nepasitenkinimą ir yra pasiryžę savo teises ginti įvairiose teisinėse institucijose. Tai, kad 9 kvadratinių metrų patalpų ploto nuoma dabar per mėnesį kainuoja po pusantro tūkstančio litų, daugeliui atrodo panašu į bankrotą. Be to, kiekvieną mėnesį dar tenka mokėti po 84 litus už verslo liudijimus ir po kelis šimtus litų „Urmui” už komunalinius patarnavimus. Smulkieji verslininkai, individualių įmonių ar bendrovių savininkai bijo, kad jų verslas gali žlugti.
Pasak Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos Kauno skyriaus pirmininkės Nijolės Šidlauskienės, daugiausia nepatenkintųjų 10-ajame prekybos sandėlyje – net 89 prekeiviai įteikė „Urmo” vadovybei nepasitenkinimo raštą. Jie prašė ne tik sumažinti nuomos mokestį, bet ir netaikyti per daug griežtų nuobaudų, jei bus nesilaikoma darbo valandų ir pan. Už tai, kad iš karto nesutiko su administracija pasirašyti naujos sutarties, AB-PB „Urmas” vadovybė 110-čiai prekiautojų buvo įteikusi įspėjimo lapelius.
„Nors ir piktindamiesi, dauguma prekeivių buvo priversti susitaikyti su sutarties sąlygomis. Mat buvo prisipirkę daug prekių, tad, nustoję prekiauti, visai sužlugdytų savo biznį. Prekybos vietas iškart paliko apie dešimt žmonių, – sako N.Šidlauskienė. – Tačiau praėjus mėnesiui paaiškėjo, kad prekyba nuostolinga daugeliui, jie nemato perspektyvų bazėje prekiauti ir užsidirbti. Todėl rankų nenuleidžiame, sieksime, kad sutarties sąlygos būtų peržiūrėtos”.
„Daugiau prekiaujame tik šeštadieniais, kitomis dienomis bazėje būna tuščia. Kaip mums surinkti norimą pinigų sumą – juk niekas konteineriais neperka, čia ne Gariūnai”, – rašoma „Kauno dienai” atsiųstame „Urmo” prekeivių laiške.
Parengė naują sutartį
N.Šidlauskienės teigimu, prekeivių teises gina Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos vadovai, kurie, pasitelkę juristus, parengė naują sutarties variantą ir bandys jį siūlyti bazės administracijai. „Tikimės, kad ji vis dėlto atsižvelgs į mūsų pageidavimus ir jų neignoruos”, – teigė N.Šidlauskienė.
Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininko pavaduotoja Zita Sorokienė „Kauno dienai” sakė, kad naujas sutarties sąlygas „Urmo” administracijai įteiks artimiausiu metu. „Apie susidariusią situaciją gavome teisininkų išvadas, jomis vadovaudamiesi ir parengėme sutarties projektą. Žinoma, privačią struktūrą daryti sprendimus mes priversti negalime, bet stengsimės įtikinti, kad smulkiųjų verslininkų prašymai teisėti, – sakė L.Sorokienė. – Norėtume, kad bendru susitarimu būtų sudaryta darbo grupė iš patalpas nuomojančių asmenų, su kuriais bazės administracija derintų savo sprendimus, o ne juos nuleistų iš viršaus”.
Z.Sorokienės teigimu, patalpų nuomos kaina „Urme” iš tiesų per didelė, taip nėra nė vienoje Lietuvos panašaus pobūdžio prekyvietėje. „Gerai, kad prekybos miestelis dirba nustatytu laiku, tačiau prekeiviams vieningos darbo valandos neturėtų būti nurodomos – juk tai nėra administracijos samdomi asmenys. Juolab niekas neturi teisės už tai skirti baudų. Prekeiviai privalo turėti ir laisvą dieną, nenormalu, kad jie priversti dirbti kasdien”, – įsitikinusi asociacijos pirmininko pavaduotoja. Pasak jos, asociacijos vadovai žada susitikti su Kauno savivaldybės administracijos atstovais ir išsiaiškinti jos poziciją dėl AB – PB „Urmas” veiklos.
Nuolaidų daryti nenori
AB-PB „Urmas” rinkodaros projektų vadovas Jonas Plenta išsakė administracijos poziciją: nuomos kainos nežadama mažinti. Esą bus stengiamasi sudaryti geresnes darbo sąlygas, užtikrinti apsaugą. „Urmas” – ne turgus ir ne bazė, tai – prekybos miestelis, kuriame esančios kai kurios salės, pasak J.Plentos, prilygsta didžiųjų prekybos centrų darbo vietoms. „Sausio – vasario mėnesiais prekyba visur buvo sumažėjusi, dabar ji pagyvėjo. Tad manome, sėkmingesnė ji bus ir „Urmo” prekeiviams. Su jais nenorime konfliktuoti ir nesame suinteresuoti, kad jie paliktų prekybos vietas. Stengsimės įrodyti, kad prekeiviai paisytų mūsų reikalavimų ir nepažeidinėtų nustatytos tvarkos”, – sakė pašnekovas.
„Urmo” atstovo teigimu, nesirengiama nuolaidžiauti tiems, kurie nesilaikys nustatytų darbo valandų. „Kaip konkrečiai bus taikomos baudos, dar nėra numatyta, bet šio sutarties punkto neatsisakysime. Manome, kad reikalavimas dirbti ne nuo 10 iki 19 val., bet nuo 9 iki 18 val. yra nepagrįstas. Prekybos miestelyje apsilankiusiems pirkėjams tai būtų nepatogu”, – teigė J.Plenta. Jis sakė, kad AB-PB administracija sutinka išklausyti prekeivių reikalavimus, bet ar juos patenkins, abejojama.