Ukrainos prezidentą remianti partija pritarė sąjungai su J.Timošenko bloku ir socialistais
Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka verčiamas forsuoti įvykius – formuoti „oranžinę” koaliciją. Po prezidento rinkimų praėjus trims dienoms, valstybės vadovo spaudos tarnyba išplatino pareiškimą, kuriame buvo nurodyta, kad „apie kokias nors realias koalicijas bus galima kalbėti tik balandžio pabaigoje arba net gegužės pradžioje”.
Tačiau trečiadienio vakare iki išnaktų posėdžiavusi proprezidentinės partijos „Mūsų Ukraina” politinė taryba nusprendė, kad nėra kitos išeities, kaip visoms „oranžinėms” jėgoms veikti išvien.
Bet svarbiausias klausimas liko atviras: kas vadovaus vyriausybei – dabartinis premjeras Jurijus Jechanurovas ar ekspremjerė Julija Timošenko?
Nugalėtojas – į opoziciją
Proprezidentinė partija trečiadienį vėlai vakare politinės tarybos posėdyje nutarė formuoti koaliciją su kitomis liberaliomis „oranžinės” revoliucijos partijomis, šitaip atsisakydama sandėrio su promaskvietiškąja Regionų partija. V.Juščenkos išpuoselėta „Mūsų Ukraina” savo sprendimu Viktorą Janukovičių ir jo partiją automatiškai nustūmė į opoziciją, nors ši politinė jėga laimėjo kovo 26-osios rinkimus.
Maskvos laikraščio „Izvestija” duomenimis, V.Juščenka su V.Janukovičiumi mėgino tartis, bet Regionų partijos vadovo apetitas buvo labai didelis. Jis norėjo, kad jo partija gautų ne tik premjero, bet ir dviejų vicepremjerų postus.
Daugiau šansų turi J.Jechanurovas
Politinės tarybos priimtame protokole nurodoma, kad trys jėgos – „Mūsų Ukraina”, J.Timošenko blokas ir Socialistų partija, vadovaujama Aleksandro Morozo, sudaro „demokratinių jėgų koaliciją prezidento V.Juščenkos programai” įgyvendinti.
Kas bus „oranžinės” koalicijos vyriausybės premjeras, kol kas nežinoma. J.Timošenko vis spaudžia, jog šis postas tektų jai, o tai vėl didina įtampą jos santykiuose su V.Juščenka, kuris jau kartą, pernai rugsėjį, atleido ją iš premjero pareigų.
Analitikai mano, kad daugiau šansų išlikti premjeru turi dabartinis vyriausybės vadovas J.Jechanurovas, V.Juščenkai labiau priimtinas negu buvusi premjerė.
Tuoj pat pasigirdo kritika
Pirmasis politinės tarybos priimtą protokolą vakar rytą sukritikavo socialistų vadovas A.Morozas. „Protokolas reiškia atsitraukimą nuo ankstesnių susitarimų, kurie buvo užfiksuoti priešrinkiminiame memorandume, todėl trečiadienio vakarą priimto dokumento socialistai paremti negali”, – Kijeve agentūros „Reuters” korespondentui sakė A.Morozas. Su socialistų lyderiu solidarizavosi J.Timošenko.
Memorandume buvo pabrėžta, kad premjero postas atitenka tai politinei jėgai, kuri per rinkimus gauna daugiausiai balsų. J.Timošenko blokas surinko maždaug 8 proc. balsų daugiau nei „Mūsų Ukraina”, kurios garbės pirmininkas yra V.Juščenka.
„Mūsų Ukraina” atstovas Romanas Zvaričius radijo stoties „Svoboda” korespondentui aiškino, kad „trečiadienį priimtas protokolas nebūtinai turi dubliuoti memorandumą, o galutinė koalicijos sutartis gali būti pasirašyta tik tada, kai naujai išrinkto parlamento nariai priims priesaiką”.
Ukrainos žiniasklaidoje vakar dominavo nuomonė, kad naujo premjero pavardė bus žinoma tik maždaug po mėnesio. „Vyriausybei sudaryti turime dar daug laiko, tad nėra ko skubėti, – laikraščiui „Vremia novostej” sakė „Mūsų Ukraina” centrinio vykdomojo komiteto vadovas Mykola Katerinčukas. – Iš pradžių patvirtinsime koalicijos programą, po to susitarsime dėl principų, kuriais ji vadovausis. Ir tik tada pradėsime spręsti, kas kokį postą užims. Per tą laiką politinės emocijos aprims…”
Briuselio reakcija – teigiama
Europos Sąjunga (ES), atidžiai stebinti įvykius Ukrainoje, vakar teigė, kad „Bendrija bendradarbiaus su koalicija, siekiančia Ukrainos integravimosi į europines struktūras”. Tai pareiškė tarptautinių reikalų eurokomisarė Benita Ferero-Valdner per Europarlamento debatus Strasbūre.
Komisarė sakė, kad ES jau dabar pasirengusi su Ukraina sudaryti laisvosios prekybos sutartį, ir tai bus padaryta iš karto po to, kai Ukraina įstos į Tarptautinę prekybos organizaciją. „Ar mes norime su Ukraina tęsti bendradarbiavimą, šiai šaliai judant Europos Sąjungos kryptimi? Atsakymas yra tik vienas: taip”, – pareiškė B.Ferero-Valdner. Ukrainos pareigūnai priekaištauja Briuseliui, kad šis, užuot sudaręs konkrečius Ukrainos integravimosi į ES planus, apsiriboja bendro pobūdžio deklaracijomis. ES atstovai atmeta tokius priekaištus, sakydami, kad Ukraina be pabaigos blaškosi tarp Vakarų Europos ir Rusijos.