A.Kwasniewskio gynybos skydas – ir A.Adamkienės pavardė

Lenkijos Seimo surengtoje istorinėje apklausoje šeštadienį nuskambėjo ir Lietuvos vardas. Pirmą kartą Lenkijos Seimo istorijoje į apklausą iškviesta šalies prezidento žmona kalbėjo ir apie Lietuvos prezidento Valdo Adamkaus žmoną Almą.

Net 6 valandas į naftos kompanijos „Orlen” aferas tiriančios komisijos narių klausimus atsakinėjusi Jolanta Kwasniewska taip ir neatskleidė savo įkurto fondo „Susitarimas be sienų” rėmėjų.

Savo atsisakymą J.Kwasniewska motyvavo įstatymu dėl privačių duomenų slaptumo, įterpdama, jog fondą parėmė ir užsienio šalių vadovų žmonos, tarp kurių paminėjo ir Lietuvos vadovo V.Adamkaus žmoną Almą.

Galėjo daug ką paaiškinti

J.Kwasniewską komisija nusprendė apklausti dėl įtarimų, jog, remdami fondą „Susitarimas be sienų”, įtartinos reputacijos verslininkai ieškodavo prezidento paramos.

Apklausa sukėlė didelį susidomėjimą ne tik Lenkijoje, bet ir kitose šalyse. Mat prieš 3 mėnesius į tokią apklausą Seimo komisija kvietė ir Aleksandrą Kwasniewskį, tačiau šis išvakarėse atsisakė liudyti.

Daug kartų tvirtinęs, kad neturi ko slėpti nuo tautiečių bei teisingumo institucijų, prezidentas staiga piktu tonu pareiškė, jog taip protestuoja prieš kai kurių komisijos narių taikomus melo ir apkalbų metodus.

Tokį prezidento elgesį tada beveik vieningai pasmerkė visi politikai. A.Kwasniewskis seniai žinojo, kokia atmosfera būna apklausose, o protestuoti ėmė po to, kai spauda išvakarėse paskelbė naujus kompromituojančius faktus.

Žurnalas „Wprost” išspausdino nuotrauką, kurioje pirmoji šalies pora buvo kartu nusifotografavusi su areštuotu lobistu Mareku Dochnalu, nors anksčiau prezidentas tvirtino, jog šio žmogaus nepažįsta.

Žiniasklaida demaskavo, kad prieš kelerius metus M.Dochnalas priklausė J.Kwasniewskos fondo tarybai. Per apklausą areštinėje suimtasis pareiškė, kad buvo ne tik įpareigotas ieškoti fondui rėmėjų, bet ir rengė vietos verslininkų susitikimus su Rusijos naftos magnatais.

„Orlen” bylą tirianti komisija, tarp kita ko, aiškinasi ir įtarimus, kad kairieji politikai siekė parduoti šią naftos įmonę Maskvos atstovams.

Apklausa – nevaisinga

Per apklausą prezidentienė elgėsi itin taktiškai, pabrėžtinai ramiu bei paslaugiu tonu atsakinėjo net į priešiškiausius klausimus.

Tuo tarpu komisijos nariai tarpusavyje dažnai apsibardavo.

Trys kairiųjų atstovai pareiškė, jog ši apklausa – vien politinė provokacija, ir atsisakė žeminti šalies vadovą tardydami jo žmoną.

Dešiniųjų partijų atstovai savo ruožtu neslėpė nusivylimo, kad ir toliau J.Kwasniewska atsisako paviešinti individualių rėmėjų pavardes ir kalba nekonkrečiai.

Komisija nutarė kreiptis į generalinį prokurorą, kad šis įpareigotų J.Kwasniewską atskleisti visus rėmėjus. Po to prezidentienė būtų iš naujo apklausta.

Komisija praranda autoritetą

Opozicijos įtarimus kursto kelių areštuotų naftos kontrabandininkų tvirtinimai, kad jie ne tiktai rėmė minėtą fondą, bet ir pervesdavo pinigus į slaptą prezidento sąskaitą Šveicarijoje, kur gyvena A.Kwasniewskio sesuo.

Tačiau per apklausą prezidento žmona teigė nieko nežinanti apie lėšų pervedimus į Šveicariją ir tvirtino vyro niekada nepainiojusi į fondo reikalus.

Prezidentienė buvo prašyta atsakyti ir apie ryšius su Lietuvos garbės konsulu Krokuvoje, buvusiu Lenkijos ambasadoriumi Lietuvoje Janu Widackiu.

J.Kwasniewska pareiškė, kad jie susipažino per viešnagę Lietuvoje, kai ten J.Widackis ėjo ambasadoriaus pareigas, tačiau tvirtino šeimomis nebendraujantys.

Šis teisininkas, dirbęs Vidaus reikalų ministro pavaduotoju, dabar – naftos karaliaus, milijardieriaus Jano Kulczyko advokatas.

Dėl efektyvios gynybos jis tapo savotišku dešiniųjų priešu. Norėdami eliminuoti šį gynėją, dešinieji nesėkmingai bandė J.Widackį apkaltinti net ryšiais su mafija.

Dėl šių ir kitų nepagrįstų kaltinimų komisija iš dalies susikompromitavo. Žiniasklaida atskleidė, jog komisijos vicepirmininkas Romanas Giertychas slaptame susitikime žadėjo milijonieriui J.Kulczykui neliečiamumą, jeigu šis išduos A.Kwasniewskį kompromituojančius faktus.

Dešinieji naftos kontrabandininkams per apklausą irgi žadėjo paramą, jeigu šie atskleis kairiųjų korupcinius ryšius. Todėl dienraštis „Gazeta Wyborcza” ir apibendrino, kad komisija praranda pasitikėjimą. Mat artėjant Seimo rinkimams dešiniuosius labiau domina ne aferos detalių paviešinimas, bet kairiųjų kompromitavimas.
Eldoradas Butrimas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "A.Kwasniewskio gynybos skydas – ir A.Adamkienės pavardė"

  1. Konstantinas

    Jeigu nekalba atvyrai, reiskia kazka slepia.
    O apie Kwasniewski.
    Gal Lietuva bus ne vienitele salis nusalinusi prezidenta nuo pareigu?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.