Kovo – balandžio mėnesiais pats laikas keisti kambarinių augalų dirvožemį, persodinti juos
į didesnius gėliapuodžius.
Jaunus ir greit augančius augalus reikia persodinti kasmet. Dideliems augalams pakanka pakeisti tik paviršinį dirvožemį. Atsargiai, kad nepažeistumėte šaknų, šaukštu iškabinkite paviršiaus žemes ir pripilkite naujų.
Jei augalas gėliapuodį išaugo, jį reikia persodinti. Seną vazoną išplaukite, kalkes nušveiskite acto tirpalu. Naują vazoną nakčiai pamerkite į vandenį.
Beveik visiems augalams tinka įprasti gėliapuodžiai. Jų sienelės porėtos, todėl dirvožemis gali laisvai kvėpuoti. Vandens perteklius išteka pro skylutę apačioje, antra vertus, pro tą pačią skylutę augalas gali siurbti vandenį iš lėkštutės po gėliapuodžiu. Tai labai svarbu augalams, kurių negalima tiesiogiai laistyti.
Uždenkite vazono dugno skylutę šuke arba užberkite stambiu žvyru. Jis neišbyrės, jei dugną išklosite nailoninės kojinės skiaute. Jei gėliapuodis be skylutės, prieš pildami dirvožemį įpilkite šiek tiek smėlio.
Jei rudenį nusipirkote augalą, pasodintą mažame indelyje į durpes, jį reikia persodinti. Atsargiai išimkite visą indo turinį ir perkelkite į didesnį gėliapuodį su nauja žeme.
Prieš persodindami augalą palaistykite ir aštriu peiliu atskirkite žemes nuo vazono kraštų. Jei vazonas senas, o šaknys labai suvešėjusios, indą geriau sudaužyti – šukėmis bus galima iškloti naujo gėliapuodžio dugną.
Auginimas vandenyje
Kambarinius augalus, išskyrus kaktusus, ciklamenus, chrizantemas bei orchidėjas, galima auginti vandeniniuose gėliapuodžiuose.
Augalas sodinamas į dirvožemį. Gėliapuodžio apačioje yra vandens saugykla, iš kurios augalas pasiima reikalingą vandens kiekį. Kadangi į dirvožemį vandens patenka tik tiek, kiek reikia, augalas nekenčia nuo drėgmės pertekliaus. Vanduo ir trąšos pilamos per specialų vamzdelį, o vandens kiekis kontroliuojamas matuokliu. Taip geriau išsilaiko vertingos dirvožemio medžiagos – vanduo jų neišplauna.
Iš pradžių nuplaukite augalo šaknis ir įdėkite į tinklinį vazoną. Šaknis užpilkite lengvu žvyru ar pūsto molio granulėmis. Tinklinį vazoną statykite į vandeniui ir šviesai nelaidų gėliapuodį. Ant šio dugno paberkite sluoksnį žvyro. Į tarpus tarp indų priberkite žvyro ar molio granulių. Pabarstykite trąšų, geriausia hidroponinių, ir gausiai palaistykite.
Į žvyrą pasodintas augalas greitai pasisavina vandenį ir jame ištirpusias mineralines medžiagas. Taip auginami augalai geriau valo kambarių orą, nes vyksta geresnė medžiagų apykaita tarp lapų ir šaknų. Žvyras gėliapuodyje visada būna drėgnas, augalus rečiau puola ligos ir kenkėjai, reikia mažiau trąšų.
Dirvožemio paruošimas
Jei augalą drėkinsite iš apačios, reikės dirvožemio, kuriame būtų lėtai tirpstančių mineralinių medžiagų. Tokiuose vazonuose žemės keičiamos tik kas 4 metai.
Įprastuose vazonuose augantiems augalams tinka paprastas dirvožemis. Kaktusams ir sukulentams reikia specialaus dirvožemio su daugiau smėlio.
Dirvožemį galima praturtinti kompostu, kuriame labai aktyvi bakterijų veikla, nes daug pjuvenų. Įmaišykite į kompostą žvyro ir durpių. Geras dirvožemis gaunamas sumaišius 1/3 perpuvusio komposto, 1/3 stambių durpių arba lapų komposto ir 1/3 švaraus smėlio.
Rūgščią dirvą mėgstantiems augalams ruošiamas specialus dirvožemio mišinys: 3/8 stambių durpių, 3/8 gerai perpuvusio karvės mėšlo komposto ir 2/8 švaraus smėlio, pridėkite trintų medžio anglių.
Kenkėjai
Parneštą į namus augalą 2-3 savaites laikykite atskirai nuo kitų, kol įsitikinsite, kad kartu su juo neatkeliavo ir kenkėjai.
Kaip atskirti, kad augalas nesveikas?
Jo lapai susisuko ar yra pūslėti.
Ant stiebo yra voratinklių.
Lapų apačioje yra juodų taškelių.
Aplink augalą skraido maži vabzdžiai.
Augalo lapai pagelto ir nukrito.
Augalas skursta ir žūsta.
Parduotuvėse galima nusipirkti preparatų kambarinių augalų kenkėjams naikinti. Bet verta išbandyti ir namines priemones. Dažnai pakanka tik nuplauti augalą po šaltu dušu. Naudokite skystą pušų muilą arba aliejaus ir muilo mišinį. Apipurkškite augalą tirpalu arba nušluostykite jame suvilgyta kempinėle. Po savaitės procedūrą pakartokite. Tękite, kol augalas pasveiks.
Skystą pušų muilą skieskite vandeniu. Aliejaus ir muilo mišinį pasigaminsite sumaišę 2 šaukštelius aliejaus, 1/8 šaukštelio skysto ūkinio muilo ir 250 ml šilto vandens.