„Vakarų ekspresui” pavyko sužinoti, kad Švedijos, Danijos ir Vokietijos pareigūnų dėl nelegalios žvejybos į juodąjį sąrašą įtraukti ir ieškomi laivai slepiasi Klaipėdos jūrų uoste.
Baltijos jūroje giluminės žūklės „piratinių” žvejybinių laivų paieška prasidėjo, kai Vokietija prisipažino leidusi penkiems laivams išplaukti iš Rostoko uosto, nors šie laivai už nelegalią žvejybą buvo įtraukti į Europos Sąjungos (ES) juodąjį sąrašą.
„Vakarų ekspresas” sužinojo, jog keturi iš ieškomų laivų – „Eva”, „Rosita”, „Isabella” ir „Juanita” šiuo metu stovi AB „Laivitė” teritorijoje. Neoficialiais duomenimis, laivai čia buvo remontuojami. Jie planavo artimiausiu metu išplaukti.
Priglaudė „piratus”
Užvakar šiuos laivus patikrino Žuvininkystės departamento Žvejybos kontrolės skyriaus darbuotojai. Anot šio skyriaus vyriausiojo specialisto Erlando Lendzbergio, apie į juodąjį sąrašą įtrauktus laivus jau pranešta Europos Komisijos (EK) Žuvininkystės direktoratui.
Jo teigimu, lietuviai neturi pagrindo sulaikyti šių laivų, nes jų triumuose nerasta ne tik nelegaliai pagautos žuvies, bet žvejybos įrenginių.
Į juodąjį sąrašą įtrauktiems laivams negalima teikti paslaugų, užpilti kuro. Kol kas neaišku, kaip lietuvių globą įvertins EK Žuvininkystės direktoratas, dar nežinoma.
Žuvininkystės departamento Žvejybos Atlanto vandenyne kontrolės ir stebėjimo skyriaus vedėjas Genadijus Babčionis akcentavo, jog pagal ES Tarybos reglamentą kiekviena ES valstybė įsipareigoja atplaukus juodajame sąraše esančiam laivui jį iš karto patikrinti, o įgulai neleisti kontaktuoti su kitų laivų įgulomis.
Toks laivas turėtų būti izoliuojamas siekiant, kad jo tariamai atsivežtas nelegalus krovinys nebūtų perkrautas į kitą laivą.
Anot G. Babčionio, minėti keturi laivai buvo patikrinti ne pirmadienį, vos jiems atvykus, o tik užvakar. Lietuvius neva suklaidino pasikeitę jų pavadinimai. Juodajame sąraše jie minimi kaip plaukiojantys su Dominikos Respublikos vėliava, o mūsų šalį pasiekė jau kaip registruoti Gruzijoje. Manoma, jog laivai buvo perregistruoti prieš mėnesį.
„Piratai” buvo pastebėti per vėlai, tačiau kalti esame ne tik mes, bet jiems leidę išplaukti vokiečiai. Šiandien Saugios laivybos administracijoje dėl šios problemos rengiamas pasitarimas”, – sakė G. Babčionis.
Visi kratosi atsakomybės
Laivus agentavusios bendrovės atstovas tikino, jog atsakomybę dėl „piratinių” žvejybinių laivų patekimo į uostą turėtų prisiimti Klaipėdos jūrų uosto direkcija bei Saugios laivybos administracija.
Pastarosios įstaigos atstovai aiškino atsakantys už komercinius ir prekinius laivus, o žvejybinius kontroliuojantis Žuvininkystės departamentas bei Jūrų uosto direkcija.
„Laivus, įplaukiančius į uostą, kontroliuoja Jūrų uosto direkcija, tad kreipkitės į kapitoną”, – siūlė Saugios laivybos administracijos atstovas, nepanorėjęs minėti savo pavardės.
Tačiau Klaipėdos jūrų uosto direkcijos kapitonas Viktoras Lukoševičius atsisakė komentuoti situaciją. Jis pasiūlė kreiptis į direkcijos spaudos atstovę. Ši lakoniškai paaiškino, kad pagrindo neleisti laivų į uostą nebuvo.
Kapitonai neslėpė juodos praeities
Vakar buvo žinoma, jog penktasis ieškomas laivas, kuriuo plaukiojo Rusijos įgula, buvo aptiktas Lenkijos Svinouscės uoste.
Paieška prasidėjo aplinkos apsaugos grupei „Greenpeace” paskelbus, jog penkiems laivams buvo suteiktas leidimas išplaukti iš prieplaukos Rostoke ir pirmadienį patraukti į jūrą.
„Greenpeace” atstovai tvirtino, kad keturi laivai paskutinį kartą buvo pastebėti netoli Danijos Bornholmo salos Baltijos jūroje. Manyta, jog jie pasuks į Lenkiją, tačiau, kaip paaiškėjo, jie atplaukė į Klaipėdą.
Anot E. Lendzbergio, šiuo metu prie „Laivitės” krantinių stovinčių laivų kapitonai nuo Žuvininkystės departamento pareigūnų neslėpė, kad anksčiau jų laivai buvę įtraukti į juodusius sąrašus dėl nelegalios žvejybos.
Jūrininkai tikino, jog pasikeitus laivų savininkams nelegalia veikla nebeužsiimama.
„Vakarų ekspreso” žiniomis, visi penki giluminės žvejybos traleriai iš pradžių buvo užregistruoti Rusijoje, tačiau prasidėjus protestams prieš nelegalią žvejybą jiems teko persiregistruoti Belize, Dominikos Respublikoje, ir galiausiai – Gruzijoje.