Šiandien sostinės kino teatre „Forum Cinemas Vingis” prasideda „Kino pavasaris 2006”, truksiantis iki balandžio 6 dienos. Bus parodyta 50 vaidybinių ir dokumentinių filmų, tarp jų gausu įvairių konkursų ir festivalių nugalėtojų.
Kaip informavo festivalio rengėjai, praėjusį savaitgalį pasibaigusiame Sofijos tarptautiniame kino festivalyje triumfavo rusų režisieriaus Aleksejaus Germano jaunesniojo drama „Harpastum” („Garpastum”) ir slovėnų režisieriaus Jano Cvitkovičiaus juodoji komedija „Nuo grabo prie grabo” („Odgrobadogroba”). Šie filmai bus rodomi per „Kino pavasarį”.
Išskirtiniu vizualiu stiliumi išsiskiriantis filmas „Harpastum” buvo apdovanotas jubiliejinio X Sofijos tarptautinio kino festivalio Didžiuoju prizu. Vertinimo komisijai vadovavęs garsus rusų kino kritikas Andrejus Plachovas savo sprendimą motyvavo tuo, kad filmas išsamiai atskleidžia jaunų žmonių problemas ir galimybes. Jis taip pat neslėpė susižavėjimo įspūdingu jauno režisieriaus gebėjimu išlaikyti sudėtingą filmo struktūrą nuo pirmos iki paskutinės minutės. Būtent šį aspektą pabrėžė ir Rusijos nacionalinė kino akademija, ji apdovanojo kūrinį prestižine „Nikos” premija už geriausią režisūrą.
2005-ųjų Venecijos kino festivalio konkursinėje programoje dalyvavusioje rusų kino klasiko Aleksejaus Germano sūnaus dramoje „Harpastum” pasakojama apie futbolą, seksą ir karą. Jos pagrindiniai herojai yra talentingų jaunosios kartos aktorių Jevgenijaus Pronino ir Danilos Kozlovskio vaidinami broliai, rodantys neįtikimą aistrą futbolui, moteriško kūno grožiui ir naujausiems technikos išradimams. Jie nuostabiai leidžia laiką madingame Peterburgo salone kartu su žymiais rusų poetais, aktoriais, dailininkais ir intelektualais, mėgaujasi jaunyste ir stengiasi išbandyti visus gyvenimo malonumus, bet nesuvokia tikrosios ką tik prasidėjusio Pirmojo pasaulinio karo grėsmės.
Slovėnijai atstovaujanti juodoji komedija „Nuo grabo prie grabo” Sofijoje buvo pripažinta geriausiu Balkanų regiono filmu. Šis apdovanojimas dar kartą patvirtina, kad režisierius Janas Cvitkovičius ne veltui vadinamas 2005-ųjų atradimu. Po pirmo triumfo San Sebastjano kino festivalyje ir „Geriausio naujo režisieriaus” prizo filmas apkeliavo daugybę tarptautinių kino festivalių. Kovo pradžioje „Nuo grabo prie grabo” nusipelnė Sibire vykusio Chanty Mansijsko tarptautinio kino festivalio „Sidabrinės taigos” premijos ir specialaus vertinimo komisijos prizo už įspūdingiausią filmo sceną. 20 tūkst. žiūrovų Slovėnijoje sudominusi juodoji komedija apie profesionalų laidotuvių kalbų skaitovą artimiausiomis dienomis bus rodoma ne tik Vilniuje, bet Bradforde, Kopenhagoje, Belfaste ir Bangladeše.
Šiame filme labai drąsiai kalbama apie meilę, vienatvę, baimę ir mirtį. Visi jo herojai stengiasi rasti šilumos ir laimės absurdiško gyvenimo chaose, bet dažniausiai labai skaudžiai nusivilia. Janas Cvitkovičius talentingai kuria komiškas situacijas, pateikia daug smagių dialogų, pasitelkia linksmą muziką, atskleidžia personažų tamsiąją charakterio pusę, bet galiausiai pribloškia žiūrovus netikėta ir neprognozuojama pabaiga.
Kovo 12-ąją Londone baigėsi tradicinis Australijos kino festivalis, kiekvienais metais sulaukiantis vis daugiau dėmesio. Jau 12 kartą surengtame kino forume apsilankė 5 tūkst. žiūrovų, jie specialiu balsavimu išrinko geriausią filmą, kuriuo visai neatsitiktinai tapo režisierės debiutantės Sarah Watts juosta „Saugokis” („Look Both Ways”). Puikiais vaidmenimis, originaliu scenarijumi, gyvenimišku humoru ir animacijos intarpais paįvairintas kūrinys 2005-ųjų Toronto kino festivalyje dalyvavusių žurnalistų sprendimu laimėjo „Metų atradimo” prizą už geriausią debiutą, buvo nominuotas Europos kino meno akademijos apdovanojimui už geriausią užsienio filmą ir užtikrintai triumfavo gimtosios Australijos kino meno akademijos premijų teikimo ceremonijoje (geriausias filmas, režisūra, scenarijus ir antro plano aktorius). Savo debiutiniame kūrinyje režisierė Sarah Watt nestokoja ironijos ir kviečia žiūrovus pasijuokti iš labai stiprių žmogiškų baimių.