Kaunietės, dirbusios „Progreso kryptyse”, sunkiai atgauna uždirbtus pinigus
Užsidirbti panorusieji paaugliai neretai rizikuoja. Atėjus laikui mokėti atlyginimą, darbdaviai gali rasti šimtus pasiteisinimų ir vietoj pinigų siūlyti dar padirbėti. Tačiau tuo klaipėdiečių ir kauniečių kaltinama firma „Progreso kryptys” teisme atsidūrė įtarta nelegaliu įdarbinimu.
Degustatorės prekybos centruose
„Vasarą nenorėjau leisti laiko veltui, todėl kartu su drauge ieškojau darbo. Gavome pasiūlymą dirbti degustatorėmis firmoje „Progreso kryptys”. Pateikėme visus reikalingus dokumentus: nuotraukas, pasų kopijas, tėvų leidimus ir taip toliau. Tada firma dingo lyg į vandenį. Rudenį iš jų sulaukėme skambučio su pasiūlymu padirbėti”, – pasakojo Kauno „Saulės” gimnazijos dešimtokė Žemyna Mačiukaitė.
Paauglės ilgai nesvarstė. „Darbas netrukdė mokslams, buvo nesunkus. Dirbti reikėjo po porą valandų penktadienio popietėmis, savaitgaliais. Prekybos centre duodavo prekes, lankstinukus”, – kalbėjo gimnazistė, turėjusi pirkėjams teikti informaciją, siūlyti paragauti gaminių.
Pasirašiusi sutartį Ž.Mačiukaitė pradėjo dirbti. Tiesa, dokumento egzempliorius, atitekęs jai, liko be firmos atstovų parašų.
Kartu su Žemyna dirbti pradėjo ir Kauno „Ąžuolo” katalikiškos gimnazijos devintokė Kristina Gliožaitytė. Ši paauglė net sutarties nebuvo pasirašiusi. „Man vis žadėjo ją atsiųsti”, – pasakojo K.Gliožaitytė. Ji tikėjo pažadais, nes firma įtarimų nekėlė ir tėvams.
Gimnazistės teigė, kad dirbo tikėdamos, jog pinigus sumokės, apie kitokius variantus net nepagalvojo. Žemynos sutartyje buvo nurodyta, kad uždirbti pinigai bus išmokėti per 30 dienų.
Prašė dar padirbti
„Dirbau rugsėjį, spalį, lapkritį ir truputį gruodžio. Jie man liko skolingi apie šimtą litų. Iš pradžių sakė, kad vėluos pinigai. Po dviejų mėnesių darbo pradėjau klausinėti, kada sumokės. Iš pradžių mus atakavo pasiūlymais dar truputį padirbti”, – pasakojo Ž.Mačiukaitė. Kristina suskaičiavo, kad firma jai skolinga taip pat apie šimtą litų.
„Kai paskambiname, jie tik suirzta: „Bus pinigai, visoms merginoms jau pervesta. Gal jūsų duomenys neteisingi?” Sutartyje buvo nurodytas sąskaitos numeris, į kurią man turėjo pervesti pinigus”, – aiškino Ž.Mačiukaitė.
Abi moksleivės nelabai tikėjosi, kad atgaus pinigus. „Būtų gerai, jei sumokėtų, bet labiausiai norim, kad tokios firmos daugiau nebeapgaudinėtų nepilnamečių”, – kalbėjo paauglės.
Nemaloni staigmena
„Progreso kryptimis” skundžiasi ne tik nepilnamečiai. Viena studentė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasakojo: firmos skelbimą, kad ieško darbuotojų prezentacijoms, ji rado ne tik internete, bet ir jaunimo įdarbinimo centre. „Pats pokalbis dėl darbo vyko tiesiog Laisvės alėjoje. Atėjusi mergina, prisistačiusi vyr. prezentatore, sakė, kad Kaune firma dar neturi filialo. Buvo labai keista ir net įtartina. Mergina tikino, kad viskas legalu, bet darbas – pagal autorines sutartis, kurios pasirašomos tik atlikus darbą, taigi garantijų kaip ir nebuvo, bet nusprendžiau rizikuoti”, – pasakojo studentė.
Be jos, į pokalbį dėl darbo tuomet buvo atėję ir daugiau jaunimo, bet jokios atrankos nebuvo, susirinkusieji tiesiog pasiskirstė darbo grafiką. „Dirbau su „Off” produktais. Už pusantros valandos turėjo mokėti po dešimt litų. Dirbau šešis kartus po pusantros valandos, taigi teoriškai užsidirbau šešiasdešimt litų. Sutarčių laukiau mėnesį. Skambinau ir jų reikalavau daugybę kartų. Paaiškėjo, kad vietoj žadėtų šešiasdešimties litų, atskaičiavus PVM ir dar šiek tiek, nes kiti savo darbą netinkamai atliko ir užsakovas sumažino biudžetą, liko tik dvidešimt aštuoni litai, kurių neatgaunu iki šiol”, – teigė mergina.
Klaipėdietis Vytautas Pudinskas, kurio podukra, kaip ir minėtos kaunietės, ilgokai laukė žadėtų pinigų, kreipėsi į Vaiko teisių apsaugos tarnybą, o šios atstovai – į Valstybinę darbo inspekciją (VDI).
VDI Vilniaus skyriaus vedėjas Viktoras Cininas teigė, kad su moksleiviais turėjo būti sudarytos darbo, o ne autorinės sutartys. Surinkta medžiaga buvo perduota Vilniaus 2-ąjam apylinkės teismui. Jau įvyko pirmasis posėdis.
Kaltina darbuotojus
„Progreso krypčių” direktorė Loreta Kėvišienė-Saltonienė buvo nešneki. „Nekomentuosiu. Visiems, kurie yra susitvarkę visus dokumentus, yra sumokėta. Tiems, kurie nesusitvarko dokumentų, pinigų tenka laukti ilgai ir nuobodžiai. Pirmiausiai reikia susitvarkyti visus dokumentus. Mane visos šitos nesąmonės jau yra pribaigusios”, – teigė L.Kėvišienė-Saltonienė. Tačiau nesutvarkyti dokumentai netrukdė paaugliams duoti darbo.
„Progreso kryptimis” ėmus domėtis Valstybinei darbo inspekcijai, Ž.Mačiukaitė pinigus atgavo. K.Gliožaitytei jau irgi žadėjo sumokėti, tik tai kiek užtruko, nes kilo nesklandumų dėl dokumentų. „Bet viskas turėtų būti gerai”, – tiki moksleivė.