Speciali komisija ragina Dž.V.Bušą santykiuose su Rusija laikytis griežtesnio kurso
JAV administracija turi liautis apsimetinėjusi, kad Rusija vis dar yra strateginė Jungtinių Valstijų partnerė, ir pradėti vykdyti naują – „pasirinktinio bendradarbiavimo” politiką autoritariškai valdančio prezidento Vladimiro Putino atžvilgiu.
Tokią išvadą padarė speciali abiejų partijų – respublikonų ir demokratų – komisija, vadinama Tarptautinių santykių taryba.
Siūlo pažvelgti realybei į akis
Komisija konstatavo, kad Rusijos demokratija yra nuosmukyje, korupcija dar labiau įsigalėjo, o Kremlius vis dažniau griebiasi veiksmų, kurie kertasi su JAV interesais. Bičiuliški ryšiai, užsimezgę tarp Dž.V.Bušo ir V.Putino, ypač po rugsėjo 11-osios tragedijos, visiškai sužlugdyti.
JAV ir Rusijos santykiai plėtojasi Amerikai nepalankia kryptimi, prieštaravimai išstumia sutarimus, o pati „strateginė partnerystės” idėja jau nėra realistiška, nurodo Tarptautinių santykių taryba. Vienas jos pirmininkų, buvęs senatorius Džonas Edvardsas, pareiškė, kad JAV administracija iki šiol vengė komentuoti Rusijos prezidento vidaus ir užsienio politikos kursą. „Administracijos vadovai išryškina tik pozityvius bendradarbiavimo su Rusija niuansus, bet vengia kalbėti apie vis aštriau iškylančias dvišalių santykių problemas, – duodamas interviu laikraščiui „Washington Post”, pareiškė Dž.Edvardsas. – Mes privalome priversti administraciją pažvelgti realybei į akis”.
Didėjantis nepasitenkinimas
Tarptautinių santykių tarybos pranešimas atspindi Amerikos politikos sluoksniuose didėjantį nepasitenkinimą Rusijos prezidento vykdoma politika, praėjus penkeriems metams po Dž.V.Bušo ir V.Putino susitikimo, kai Amerikos prezidentas pareiškė, jog „pažvelgė į jo sielą”. Užuot skatinęs demokratiją ir artėjęs prie Vakarų puoselėjamų vertybių, Rusijos prezidentas ėmė autoritariškai kontroliuoti savo šalies visuomenę ir beveik visiškai likvidavo opoziciją, nurodo „Washington Post”. JAV politikos elitas liko labai nepatenkintas ir kitais Rusijos žingsniais, kai Maskva iš kai kurių Vidurinės Azijos valstybių išstūmė Amerikos karines bazes, o prieš kaimynines šalis energetinių išteklių eksportą naudojo kaip ekonominį ginklą.
Tačiau bene didžiausią įtūžį Vašingtone sukėlė Kremliaus flirtas su „Hamas” – radikalia palestiniečių grupuote, neseniai laimėjusia parlamento rinkimus. Šios grupuotės atstovus V.Putinas buvo pasikvietęs į Maskvą deryboms.
Įtarimai dvigubu žaidimu
„Hamas”, nuo 2000 metų Izraelyje įvykdžiusi daugiau kaip 60 mirtininkų išpuolių, ir toliau savo pagrindiniu tikslu laiko žydų valstybės sunaikinimą.
Pakviesdamas „Hamas” į Maskvą, prezidentas V.Putinas tikriausiai siekė padidinti Rusijos diplomatinę įtaką Artimuosiuose Rytuose, kuri mažėjo nuo pat Sovietų Sąjungos žlugimo.
Grupuotę „Hamas” remiantis ir į atominę bombą ranką tiesiantis Iranas, kurio prezidentas ne kartą ragino „ištrinti Izraelį nuo pasaulio žemėlapio”, stojo į atvirą konfliktą pirmiausiai su Amerika, kuri yra žydų valstybės egzistavimo garantė.
Amerikos administracijai V.Putinas padarė įspūdį, kai apsiėmė priversti Teheraną atsisakyti atominių ambicijų. Bet dalis politikų Vašingtone pradeda įtarinėti, ar čia Kremlius nežaidžia dvigubo žaidimo.
Boikotuoti neragina
Liepą V.Putinas Sankt Peterburge pirmininkaus „didžiojo aštuoneto” posėdžiams. Rusijos prezidento kritikai Vašingtone ragina JAV administraciją boikotuoti būsimąjį susitikimą protestuojant prieš Kremliaus vykdomą autoritarinį kursą. Tačiau kitas Tarptautinių santykių tarybos pirmininkas – buvęs statybos ministras Džekas Kempas – interviu „Amerikos balsui” sakė, kad taryba nepritaria būsimojo susitikimo boikotui, bet ragina „vertinti ir negatyvią JAV ir Rusijos santykių pusę”.
„Washington Post” nurodo, kad ir pačioje Vašingtono administracijoje vyksta aštri diskusija tarp griežtosios linijos šalinininkų ir tų, kurie pasisako už „konstruktyvų bendradarbiavimą su Rusija”. Pirmųjų grupuotei priklauso viceprezidentas Dikas Čeinis.
Tačiau JAV valstybės sekretorė Kondoliza Rais ne kartą pareiškė, jog rusai tebėra svarbūs partneriai visose srityse. Šią savo poziciją dar sykį ji išdėstė šiomis dienomis. Kaip žinoma, K.Rais yra tokios pat nuomonės, kaip ir JAV prezidentas.
Vis dėlto, kaip nurodo JAV žiniasklaida, Dž.V.Bušas kai kada pradeda abejoti, ar Rusijos prezidentas tebėra jo partneris.