Profesorės darbe – plagiato uodega

Kolegos mintys – kaip savos

Pastaruoju metu kelionėmis po egzotiškas šalis, dokumentų klastojimais bei įdarbintomis mirusiomis sielomis garsėjančiame Šiaulių universitete – naujas skandalas.
„Lietuvos rytas” išsiaiškino, kad praėjusią savaitę profesoriaus pareigoms atestuotos Šiaulių universiteto Tęstinių studijų instituto vadovės 55 metų Lidijos Ušeckienės monografijoje „XX a. pedagogikos kryptys ir švietimo sistemos” apstu plagiato pėdsakų.
Sugretinus L.Ušeckienės darbo ir garsaus profesoriaus Bronislovo Bitino vadovėlio aukštųjų mokyklų studentams „Ugdymo filosofija” atsitiktine tvarka paimtus kelis skyrius, pavyko aptikti neginčijamų nusirašymo įrodymų.

Darbų tekstai – identiški

„Viena iš progresyvistinės ugdymo koncepcijos atmainų – integruotas ugdymas.
Jo šūkis – kuo mažiau išorinio ir kuo daugiau vidinio diferencijavimo, tai yra siekiama didesnės mokymo proceso organizavimo, mokymo turinio įvairovės, atsisakoma vieningų mokymo rezultatyvumo reikalavimų.
Integruota mokykla yra heterogeniška, joje mokosi skirtingų išmokimo galimybių, skirtingų socialinių sluoksnių, skirtingos etninės priklausomybės ir rasės moksleiviai.
Kad ši integruoto ugdymo idėja supriešinama su mokyklų skirstymu į skirtingus tipus pagal moksleivių gebėjimus, mokymo turinį, moksleivių tolesnio mokymosi galimybes”.
Šis tekstas kartojasi ir 2000 metais išleistame profesoriaus B.Bitino vadovėlyje (160 p.), ir po trejų metų pasirodžiusioje L.Ušeckienės monografijoje (46 p.).
Perskaičius dar kelis monografijos puslapius (nuo 41 iki 48 p. – Red.), galima surasti dar šešias didesnes ar mažesnes identiško teksto atkarpas iš B.Bitino vadovėlio (153-163 p.).

Autorė paaiškinimo nerado

Kolegos mintis kaip savo pateikusi L.Ušeckienė vadovėlio autoriaus B.Bitino neįtraukė net į monografijoje pateiktą pavardžių rodyklę. Tiesa, literatūros sąraše šis profesorius ir trys jo darbai įrašyti.
Instituto direktorė negalėjo atsakyti, kaip B.Bitino mintys žodis žodin atsidūrė jos monografijoje: „Profesorius skaitė mano darbą. Gal jis įrašė taisydamas?”
Paklausus, galbūt B.Bitinas yra monografijos bendraautoris, išraudusi L.Ušeckienė paneigė: „Tai – mano trejų metų darbas. Profesorius B.Bitinas žiūrėjo… Galite paklausti… Taip, neetiška, reikėjo citatas įrašyti…”
Mokslininkė įtikinėjo, kad šią monografiją ji vėliau taisė, o habilitacijos procedūrą Vilniaus pedagoginiame universitete ėjo su visiškai kitu darbu.

Profesorius bylinėtis neketina

„Tegul nurašinėja, jei patinka. Vadinasi, mano mintys yra teisingos”, – tepasakė B.Bitinas, iš „Lietuvos ryto” sužinojęs apie L.Ušeckienės pateiktus tekstus. Jis to nevadino plagiatu bei neketino kelti triukšmo ar kreiptis į teismą.
Profesorius, kuris yra anksčiau dirbęs su L.Ušeckiene, pripažino, kad skandalas nėra naudingas niekam – dėmė liks ir Vilniaus pedagoginiam, ir Šiaulių universitetui.

Kolegos neslėpė nuostabos

Šiaulių universiteto prorektorius mokslui profesorius Vaclovas Tričys „Lietuvos rytui” teigė, kad plagijavimas – netoleruotinas reiškinys, su kuriuo darbe jam dar neteko susidurti: „Nuomonė apie šį reiškinį – pati neigiamiausia. Mes laikomės itin griežtos pozicijos”.
Bet profesorius nemaloniai nustebo ir sunkiai rinko žodžius, išvydęs, kad sutampa tekstai B.Bitino vadovėlyje ir L.Ušeckienės monografijoje.
„Čia – ne savarankiškas tekstas”, – galiausiai pripažino žurnalisto pažymėtas teksto dalis sulyginęs vienas universiteto vadovų.
Kruopščiai kolegės darbą apžiūrėjęs V.Tričys dar labiau nustebo, kad B.Bitino pavardės nėra netgi monografijos pavardžių rodyklėje: „Tai – mokslininko sąžinės reikalas. Nurašoma ir tikimasi, kad niekas nepastebės”.
Ir V.Tričys, ir termino „plagiatas” vengęs prorektorius Donatas Jurgaitis negalėjo paaiškinti, kaip bus reaguojama į skandalą: „Žiūrėsime, tarsimės…”

Tyrimai dar nebaigti

Pirmas skandalas Šiaulių universitete kilo sausio pabaigoje, kai „Lietuvos rytas” paskelbė apie universiteto vadovų kelionę į egzotišką Tailandą.
Prisidengę dažniau užsienyje nei Lietuvoje koncertuojančiu folkloro ansambliu „Dagilis”, į Tailandą su rektoriumi Vincu Lauručiu priešakyje išvyko 13 daugiausia vadovaujamas pareigas užimančių asmenų grupė.
Dviejų savaičių koncertinė iškyla universiteto kasą patuštino beveik 55 tūkstančiais litų.
Antras skandalas kilo, kai „Lietuvos rytas” aprašė netvarką Šiaulių universiteto Tęstinių studijų institute.
Tarp lektorių įrašyta vilnietė bakalaurė Raimonda Plytnikienė tvirtino, kad niekada šioje aukštojoje mokykloje nedirbo, sutarčių nepasirašė ir honoraro negavo.
Dokumentuose įrašyta, kad už 33 paskaitų ciklą vilnietei išmokėtas net 3300 litų honoraras. Apie R.Plytnikienei taikytą įkainį išgirdę Šiaulių universiteto mokslininkai neslėpė, kad jiems mokamas keturis kartus menkesnis atlygis.
Iš Mokesčių inspekcijos apie esą gautus pinigus sužinojusi R.Plytnikienė kreipėsi į prokuratūrą, kuri pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl dokumentų klastojimo.
Dėl universiteto vadovų kelionės į Tailandą ikiteisminį tyrimą pradėjo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.

Kilę skandalai – nė motais

Šiaulių universiteto Tęstinių studijų instituto vadovės L.Ušeckienės pavardė figūruoja abiejuose ikiteisminiuose tyrimuose – ji vyko į Tailandą, ji parašu patvirtino įtarimų sukėlęs honorarų žiniaraštis.
Tačiau pareigūnų dar neišsklaidytos abejonės nesukliudė Šiaulių universiteto atestacijos komisijos nariams atestuoti L.Ušeckienę profesoriaus pareigoms.
Anot šaltinių, pateiktai L.Ušeckienės kandidatūrai atestuoti prireikė vos kelių minučių.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.