Netekę postų patarėjai gali likti ir be stogo

Įsisiūbavus Turniškių kotedžų skandalui, politikai ėmė svarstyti galimybę nacionalizuoti privatiems asmenims išparduotus pastatus prestižiniame sostinės rajone, kur įsikūrę šalies vadovai.
Jei šie užmojai būtų įgyvendinti, iš savo prabangių kotedžų turėtų išsikraustyti ir buvę prezidento Valdo Adamkaus patarėjai 42 metų Edminas Bagdonas bei 35 metų Rytis Muraška.
Dėl skandalo, kurį sukėlė galimai neskaidrios būstų Turniškėse statybos ir jų įsigijimas, šie du valdininkai savo noru užvakar nutarė trauktis iš prezidento V.Adamkaus komandos.
Seimo Audito komiteto vadovas Artūras Skardžius vakar „Lietuvos rytui” patvirtino, kad apie tai bus kalbama trečiadienį rengiamame pasitarime dėl valstybės turto panaudojimo Turniškėse.
E.Bagdonas – paklusnus pilietis
Buvęs patarėjas užsienio politikai E.Bagdonas nesutriko, iš „Lietuvos ryto” išgirdęs apie politikų pasvarstymus nacionalizuoti jo įsigytą būstą.
„Aš esu įstatymams paklusnus Lietuvos pilietis. Jeigu toks sprendimas bus priimtas, aš jį vykdysiu”, – pareiškė buvęs patarėjas.
E.Bagdonas pritarė, jog būtų atliekamas išsamus statybų Turniškėse tyrimas: „Aš tikrai nebūčiau stabdys atliekant tokį tyrimą”.

Turėjo būti svečių namai

A.Skardžiaus nuomone, kotedžų nacionalizavimas yra visiškai realus: „Jei valstybė gali iš užsienio investuotojų išpirkti gamyklas, gali nacionalizuoti ir viešbutį”.
Komiteto vadovas pabrėžė, kad Turniškės yra valstybinės reikšmės objektas, turintis specialų statusą, kur draudžiama gyvenamųjų namų statyba. Detaliajame plane numatyta, kad žemė, ant kurios išdygo kotedžai, gali būti naudojama tik visuomeninei paskirčiai.
Vyriausybės kanceliarijai priklausanti akcinė komunalinių paslaugų bendrovė buvo gavusi leidimą Turniškėse rekonstruoti pastatus, kurių pobūdis labai aiškus. Tai turėjo būti Vyriausybės viešbutis-svečių namai.

Reikėtų išlaikyti statusą

Politikai aiškinsis, kiek privačių viešbučių atsiradimas Turniškėse gali pakenkti specialiajam šios teritorijos statusui ir kaip toliau ši teritorija bus eksploatuojama.
„Gal būtų paprasčiau dėl abejotinų kai kurių valdininkų sprendimų prarastą turtą vėl susigrąžinti valstybei ir išlaikyti iki šiol buvusį Turniškių statusą. Valstybė turi būti suinteresuota ištaisyti valdininkų klaidas”, – kalbėjo socialliberalas.
A.Skardžius vakar taip pat svarstė, kad jeigu viešbutį rekonstravusiai bendrovei reikėjo pinigų, ji galėjo realizuoti nebūtinai Turniškėse turimą turtą.
„Kam reikėjo sujaukti bendrą visuomenės paskirties objektų sistemą, kur gyvena aukščiausi valstybės pareigūnai? Mums tai nesuprantama ir komitete mes bandysime tai išsiaiškinti”, – „Lietuvos rytui” sakė Audito komiteto vadovas.

Socialliberalas atsižegnojo

Beje, kilus triukšmui dėl Turniškių, politikos užkulisiuose ėmė klaidžioti ir dabar revoliucingai nusiteikusio A.Skardžiaus pavardė.
Kai kurių šaltinių teigimu, šis parlamentaras apie sandorius Turniškėse esą žinojo jau prieš metus.
„Anekdotas”, – vakar BNS į tai trumpai atsakė A.Skardžius. Jis ti-kino įtariąs, kad tokias žinias skleidžia iš postų buvę priversti atsistatydinti prezidento patarėjai.
Tačiau A.Skardžius pripažino, kad skundų dėl statybų Turniškėse ir dėl naujai pastatytuose namuose apsigyvenančių valstybės pareigūnų jis sulaukė dar šių metų pradžioje: „Tačiau tuomet tikrai nieko nežinojome apie bankui įkeistą prezidento rezidenciją”.

Bendrovė gali būti likviduota

Galimybės nacionalizuoti šalia aukščiausių valstybės pareigūnų iškilusius ir į privačias rankas perėjusius statinius vakar neatmetė ir Vyriausybės kancleris Antanas Kaminskas. Jo vadovaujama kanceliarija yra kotedžus Turniškėse pastačiusios bendrovės steigėja.
Šio pareigūno teigimu, tokią galimybę įstatymai numato: „Tiktai klausimas, ar realu gauti pinigus. Jei iš biudžeto bus tam numatyta pinigų, kodėl gi ne?”
Kancleris vakar taip pat užsiminė, kad gali būti siūloma Vyriausybei išpirkti smulkiesiems akcininkams priklausančias bendrovės akcijas: „Tuomet turėsime šimtą procentų akcijų ir galėsime svarstyti galimybė likviduoti bendrovę.
Likęs jos turtas liktų akcininko nuosavybė ir jis spręstų, ką su juo daryti”.

Sujudo įvairios institucijos

Po Prezidentūros skandalo į Vyriausybės kanceliarijos valdomą akcinę komunalinių paslaugų bendrovę žvilgsnius nukreipė įvairios institucijos.
Valstybinės įmonės, kuri bankui buvo užstačiusi prezidento rezidenciją, veiklą ketina ištirti Valstybės kontrolės auditoriai.
Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas Povilas Malakauskas savo pavaldiniams jau nurodė išsaiškinti valstybės turtą Turniškėse valdančios bendrovės veiklą ir atlikti kai kurių teisės aktų antikorupcinę analizę.
Tuo tarpu Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Petras Baguška vakar nusiuntė laišką generaliniam prokurorui Algimantui Valantinui, prašydamas pradėti tyrimą dėl abejotinų sandorių prestižiniame Turniškių mikrorajone.

Ir apgailestavo, ir reikalavo

Netekęs dviejų savo komandos narių susidariusią situaciją vakar įvertino ir prezidentas V.Adamkus.
„Du mano patarėjai, dėl kurių įsigyto nekilnojamojo turto visuomenei kilo abejonių, įteikė atsistatydinimo pareiškimus.
Apgailestaudamas, kad netenku profesionalų, jų prašymus patenkinau”, – vakar pareiškė prezidentas. Jo kreipimąsi transliavo televizijos kanalai ir radijo stotys.
Pabrėžęs, jog patarėjai apsisprendė pasitraukti, kad nekiltų jokių abejonių dėl prezidento institucijos skaidrumo ir vykdomos politikos, V.Adamkus tvirtino, jog tai dar kartą patvirtina, kad valstybės tarnyboje galioja ne tik įstatymai.
„Esu tvirtai įsitikinęs – mano komandos nariai pademonstravo demokratinėse visuomenėse įprastą laikyseną ir sektiną pavyzdį Lietuvos politikams, kaip privalo elgtis valstybės pareigūnai, kurių veiklos skaidrumu imama abejoti”, – kalbėjo prezidentas.
Anot šalies vadovo, principingas politikų ir valstybės tarnautojų veiklos įvertinimas privalo tapti įprasta norma.
„Tik elgdamiesi skaidriai ir be kompromisų su savo sąžine gebėsime sugrąžinti piliečių pasitikėjimą valstybe ir valstybės institucijomis. Todėl turi būti ištirtos visų Turniškėse vykdytų statybų ir sudarytų sandorių aplinkybės”, – kalbėjo V.Adamkus.
Prezidentas reikalavo, kad būtų pradėtas išsamus tyrimas, kaip Turniškes administruojanti akcinė bendrovė bankams užstatė du trečdalius viso valdomo nekilnojamojo turto ir pradėjo galimai nelegalias statybas.
V.Adamkus tvirtino sieksiantis, kad būtų atliekamas ne tik parlamentinis tyrimas, bet ir nedelsiant būtų pasitelktos kitos institucijos – Specialiųjų tyrimų tarnyba, Generalinė prokuratūra, Valstybės kontrolė.
Prezidento įsitikinimu, be atskiro paraginimo turi būti įvertintas šios ir panašių bendrovių vaidmuo naudojantis valstybei priklausančiu turtu ir valstybės žeme.
Pabrėžęs, jog pasitiki Prezidentūros darbuotojais, V.Adamkus sakė, kad jo komandos žmonės yra „susitelkę ir pasiryžę tęsti pradėtus darbus bei mano vykdomą politiką, kurios pagrindiniai principai – skaidrumas, atsakomybė ir moralumas”.

Žarstė patarimus prezidentui

Kilus šiam Prezidentūros skandalui, nepraleido progos pasirodyti ir Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas, kuris būtent dėl skandalų anksčiau buvo priverstas atsistatydinti iš ūkio ministro posto bei pasitraukti iš Seimo.
Šio politiko teigimu, „į nekilnojamojo turto skandalą įsivėlusi Prezidentūra gerokai pakenkė paties valstybės vadovo moraliniam autoritetui”. V.Uspaskichas ragino prezidentą V.Adamkų atidžiau rinktis patarėjus.
„Tai, kas nutiko, teisinėje valstybėje turėtų būti neįmanoma. Negaliu suvokti, kaip prisidengiant šalies vadovu galima vykdyti panašias aferas.
Juk tai padarė tie, kurie yra atrenkami tam, kad jiems būtų patikėta itin konfidenciali informacija”, – įgėlė V.Uspaskichas.
Darbo partijos vedlys teigia turįs pagrindo įtarti, kad šalies vadovu yra bandoma pasinaudoti tam tikrose situacijose, o prisidengiant Prezidentūros vardu galima vykdyti akivaizdžiai neskaidrią veiklą, prieštaraujančią net ir įstatymams.
V.Uspaskichas taip pat priminė, kad prezidentu antrą kartą tapęs V.Adamkus žadėjo dėti visas pastangas sugrąžinant visuomenės pasitikėjimą Prezidentūra: „Valstybės vadovo žodžiu tuomet patikėjome, išsakydami jam paramą rinkimuose. Nesinori nusivilti ir dėl to”.

Ateities planų dar neatskleidė

Atsistatydinę patarėjai E.Bagdonas ir R.Muraška vakar dar kaip paprastai buvo atėję į darbą. Jie kitiems prezidento komandos nariams perdavinėjo savo nebaigtus darbus ir krovėsi daiktus. „Sutinku, kad, kaip politikas, aš pasielgiau neišmintingai ir buvau netoliaregis.
Todėl ir atsistatydinau. Tačiau man labai apmaudu, jog dabar esu lyginamas su nusikaltėliais, kurių atžvilgiu pradėti ikiteisminiai tyrimai arba bylos”, – guodėsi R.Muraška. Ar vėl sugrįš į buvusią darbovietę Valstybės saugumo departamente, jis teigė nežinąs. Karjeros diplomatas E.Bagdonas į Prezidentūrą šalies vadovo prašymu buvo deleguotas iš Užsienio reikalų ministerijos.
„Todėl aš tikiuosi, jog netrukus man ministerijoje vėl bus pasiūlyta kokia nors tarnyba. Juk mano, kaip diplomato, darbo sutartis tebegalioja”, – kalbėjo buvęs patarėjas.
Nei R.Muraška, nei E.Bagdonas buvusiems savo bendradarbiams Prezidentūroje atsisveikinimo vakarėlio dar nesurengė.

Išeitinių pašalpų negaus

Kadangi prezidento patarėjai atsistatydino patys, jiems bus sumokėta tik už tas dienas, kurias jie dirbo kovo mėnesį.
Buvę valdininkai taip pat gaus atlygį už nepanaudotas šių metų atostogas.
Tačiau daugiau jokių piniginių išmokų jie tikėtis negali.
Išeitines vieno mėnesio pašalpas šalies vadovo komandos nariai gauna tik pasibaigus penkerių metų kadencijai.

Minimos diplomatų pavardės

Kas pakeis du atsistatydinusius V.Adamkaus patarėjus, vakar Prezidentūroje oficialiai nebuvo pranešta. Kai kurie Prezidentūros senbuviai užsiminė, kad patarėjo užsienio politikos klausimais postas galbūt bus pasiūlytas šiuo metu ambasadoriumi Danijoje dirbančiam Deividui Matulioniui, ambasadoriui Suomijoje Audriui Brūzgai arba ambasadoriui Švedijoje Petrui Zapolskui. Kaip galimas kandidatas į prezidento patarėjus nacionalinio saugumo klausimais vakar buvo įvardytas ir Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas, anksčiau Užsienio reikalų ministerijoje dirbęs Darius Jurgelevičius.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.