Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus
M. Žilinsko dailės galerijoje, Nepriklausomybės a. 12
Vilniaus Goethe’s institutas pristatys XX a. antrosios pusės garsaus vokiečių kultūros atstovo – Rainerio Wernerio Fassbinderio – filmų retrospektyvą ir dokumentinę parodą apie šį kūrėją.
Parodos atidarymas įvyks kovo 14 d. 17.30 val.
Rainerio Wernerio Fassbinderio filmų retrospektyva:
Kovo 14 d. 18 val.
„Raineris Werneris Fassbinderis”, 1995 m., 29 min., dokumentinis filmas apie aktorių ir režisierių R.W.Fassbinderį, pagrįstas pokalbiais su juo bei filmų ištraukomis.
Kovo 15 d. 18 val.
„Baimė valgyti sielą” , 1973 m., 91 min., vaidybinis, spalvotas.
Šešiasdešimtmetė valytoja Emmi Kurowski užeina į užsieniečių užeigą pasislėpti nuo lietaus. Čia ji susipažįsta su dvidešimt metų jaunesniu marokiečiu Ali. Jie pašoka, pradeda šnekučiuotis, Ali palydi Emmi namo. Po to Ali persikrausto pas Emmi. Pagaliau jie veda. Trys suaugę Emmi vaikai labai prieštarauja vedyboms. Visa aplinka labai smerkia tokį Emmi poelgį. Tačiau, kai sykį Emmi ir Ali grįžta iš atostogų, juos visi sutinka gana draugiškai…
Kovo 16 d. 18 val.
„Marijos Braun vedybinis gyvenimas”, 1978 m., 120 min., vaidybinis, spalvotas.
Tarptautinį pripažinimą režisieriui pelnęs filmas. Antrojo pasaulinio karo metai. Į civilinės metrikacijos pastatą, kur tuokiasi Hermannas ir Marija Braun pataiko bomba. Pasibaigus karui Marija Braun dirba amerikiečių bare ir laukia iš karo sugrįžtančio vyro. Vienas pažįstamas praneša, kad Hermannas žuvo. Marija pradeda draugauti su tamsiaodžiu amerikiečių kareiviu Billiu. Vieną vakarą jiems einant miegoti, tarpduryje pasirodo Hermannas.
Kovo 17 d. 18 val.
„Lilli Marlen” , 1980 m., 120 min., vaidybinis, spalvotas.
Filme pasakojama apie nacių laikų Vokietiją iš dainininkės karjeros siekiančios moters perspektyvos. 1938 metai: jauna, sėkminga vokiečių dainininkė Willie įsimyli talentingą muziką Robertą iš Šveicarijos, kuris savo tėvo vadovaujamos firmos pavedimu dažnai lankosi Vokietijoje ir bando padėti į pavojų patekusiems žydams. Per karo sūkurius nutrūksta ryšys tarp įsimylėjėlių. Willie išgarsėja savo daina „Lilli Marlen”. Robertas toliau dirba pagalbos organizacijoje. Vienos kelionės į Vokietiją metu jis suimamas…
Kovo 18 d. 18 val.
„Veronikos Foss ilgesys”, 1981 m., 104 min., vaidybinis, nespalvotas.
Sporto korespondentas Robertas Krohlis tramvajų stotelėje sutinka visiškai sutrikusią moterį. Tai buvusi kino žvaigždė Veronika Foss. Jis palydi ją į miestą, kitą dieną susitinka prabangioje kavinėje. Tarp jų užsimezga gana keistas ryšys, kuris yra daugiau nei žmogiška užuojauta nublėsusiai žvaigždei. Robertas sužino, kad Veronika Foss iš gydytojos Katz nuolat gauna morfijaus…
Raineris Werneris Fassbinderis (gimė 1945 m. gegužės 31 d. – mirė 1982 m. birželio 10 d.) buvo svarbiausias Naujosios vokiečių kino bangos režisierius. Jo dėka vokiečių kinas išgarsėjo tarptautiniu mastu.
R.W.Fassbinderis buvo labai produktyvus režisierius: per 14 metų (nuo 1969 iki 1982 m.) sukūrė 45 filmus, įskaitant daugiaserijinius filmus televizijai. 26 filmus prodiusavo pats arba buvo jų koprodiuseris. Vaidino 21 kitų režisierių ir 19 savo filmų. R.W.Fassbinderis parašė 14 pjesių teatrui, 6 kitų autorių pjeses perrašė bei pastatė 25 pjeses teatro scenoje. R.W.Fassbinderis parašė 4 radijo pjeses, 37 scenarijus bei buvo 13 scenarijų bendraautorius.
R.W.Fassbinderio filmai yra tarsi visuomenės raidos dokumentai. Jis buvo tarptautiniu mastu daugiausiai statomas pokario vokiečių dramaturgas. Dėl savo kūrybos bei asmeninių savybių jis daugiausiai diskutuojamas Vokietijos menininkas.
R.W.Fassbinderio asmenybės ir filmų negalima priskirti kokiai nors ideologinei krypčiai. Vaizduodamas žmones kritiškai, bet tuo pat metu ir su simpatija, jis neskirstė jų į visuomenės sluoksnius.
Šio režisieriaus darbai nepraranda gyvybingumo bei aktualumo ir šiandienos kontekste.