Sekmadienį sprogimo nuniokotame rezerviniame daugiabutyje Liepų g. 36a gyvenantys klaipėdiečiai baiminasi, kad namas visai nesugriūtų ir viliasi, jog valdžia juos visus iškeldins į kitą pastatą.
Pas giminaičius ar į valdiškas įstaigas po nelaimės išvežti vaikai sako bijoję naktį miegoti, nes jiems atrodė, jog prasidėjo karas. O tame pačiame aukšte, kur įvyko sprogimas, likusiems mažamečiams tėvai neleidžia lakstyti.
„Apačioje gyvenanti kaimynė perspėjo, kad po sprogimo gerokai įskilo lubos, tad bijome, kad su visais vaikais neįgriūtume į pirmą aukštą”, – pasakojo penkių vaikų mama Jolanta. Ji piktinosi, jog iki vakar dar nebuvo atnaujintas dujų tiekimas, mat nėra kaip vaikams net pieno pašildyti. Kiti kaimynai – atvirkščiai, sakė geriau jau gyvensią be dujų.
Ramindami name likusius gyventojus pirminę pastato apžiūrą atlikę specialistai konstatavo, esą jo stabilumui jokios grėsmės nėra, tačiau galutinė išvada bus pateikta tik sulaukus ekspertų išvadų. Bet kuriuo atveju, kol kas kalbama tik apie labiausiai nukentėjusių šeimų iškeldinimą.
Verkė dėl marčios
Vakar „Vakarų ekspresui” apsilankius rezerviniame daugiabutyje antrasis jo aukštas išties atrodė kaip po karo – koridoriuje buvo pilna išgriuvusios sienos nuolaužų, gulėjo išvirtusios durys.
Įvykio vietos vakar ryte atvyko apžiūrėti ir Svajūno Seiko, kurio bute ir nugriaudėjo sprogimas, mama Angelina. Moteriai sunkiai sekėsi tramdyti emocijas pamačius į ką virto jos vaikų namai. Apgailėjusi sprogimo suniokotą turtą moteris su ašaromis akyse pasakojo apie sunkiai nukentėjusią marčią Lijaną.
„Visą naktį išsėdėjau prie jos lovos Reanimacijos skyriuje. Dabar jai valo plaučius. Gydytojai sako, kad buvo sutrikęs širdies darbas. Visas veidas apibintuotas, smarkiai apdegė ir plaukai. Bet vakar ji man jau ranką paspaudė, paklausiau, ar atpažįsta – galvą palingavo. Ačiū Dievui, sąmonę atgavo. O sūnus Svajūnas – slapstosi. Ir vakar man telefonu melavo, kad viskas gerai ir jam, ir Lijanai, o ši jau buvo išvežta į ligoninę. Matyt, nenorėja, kad aš stresuočiau. Žinau, kad ir jo rankos apdegusios, bet į medikus nesikreipia, tik šaukia, kur mano vaikai…” – verkdama pasakojo Angelina.
Įvykio vietos apžiūrėti atvykusi Vaikų teisių apsaugos tarnybos vedėja Gražina Aurylienė nuramino močiutę, kad visi trys nukentėjusios šeimos nepilnamečiai vaikai yra prižiūrimi Vaiko krizių centre ir jiems joks pavojus negresia.
„Čia gyveno ir antrasis mano sūnus Gintaras su žmona Andžela. Jie mažiau nukentėjo, bet patyrė baisų stresą. Naktį vežė savo mažiausią vaiką į ligoninę, nes nežinia, ar nuo dujų, ar iš išgąsčio, jis pradėjo dusti. Nežinau, ką dabar reikės daryti su jų daiktais. Juk valdžia turėtų pasirūpinti, kur dabar tuos daiktus išvežti. Aš juk negaliu visko pas save sutalpinti, o patys jie nepajėgūs savimi pasirūpinti – visi po šoko tiesiog dreba”, – aimanavo Angelina.
Ji patikino, kad jos vaikai nebuvę girtuokliai, stengėsi kabintis į gyvenimą. Esą neseniai Svajūnas grįžo iš Airijos, buvo nupirkęs vaikams kompiuterį. Stengėsi gražiai susitvarkyti buitį ir tikėjosi greitai gauti naują būstą.
„Kaip ten atsitiko, kad viskas sprogo… Svajūnas man nieko nepasakoja. Kas tas dujas atsuko? Velnias žino”, – rankas grąžė Angelina.
„Namas griūva”
Namo gyventojai taip pat traukė pečiais ir sakė nesuprantantys, kaip galėjo šitaip atsitikti.
„Išgirdau baisų triukšmą. O tada atbėgo mano dukra ir pradėjo šaukti, kad namas griūva. O aš ką tik iš vonios buvau išlipusi. Norėjau pasičiupusi vaikus bėgti į lauką, bet koridoriuje esančios durys nuo smūgio užsitrenkė ir negalėjome jų atidaryti. Kilo panika, žmonės šaukė”, – prisiminė namo gyventoja Jolanta.
Jos kaimynė Janina pasakojo po sprogimo likusi savo kambaryje, nes bijojusi išeiti. Paskui, sužinoję kas įvyko, kaimynai stengėsi padėti arčiausiai sprogimo vietos gyvenusiems žmonėms. Priglaudė brangiausius daiktus, kad jie per sumaištį nedingtų.
Visą naktį ir vakar dieną sprogimo vietoje budėjo policijos pareigūnai, tačiau, pasak jų, norinčiųjų pasipelnyti iš svetimos nelaimės nebuvo.
Žada atlyginti žalą
Po sprogimo Savivaldybės rezervinių butų pastate buvo sudarytos 3 komisijos: dėl gyventojų iškeldinimo ir apgyvendinimo, dėl nuostolių įvertinimo ir žalos atlyginimo bei dėl pastato būklės įvertinimo.
Teigiama, kad nuo sprogimo labiausiai nukentėjo 5 butuose gyvenę 27 asmenys, iš kurių – net 20 nepilnamečių. Dalis nukentėjusiųjų rado laikiną prieglobstį pas giminaičius, kitais pasirūpino Savivaldybė. Du suaugusieji ir trys vaikai apgyvendinti viešbutyje „Jūragis”, daugiavaikė šeima su devyniais vaikais nakvojo Sporto centro viešbutyje.
Pasak Savivaldybės administracijos direktorės Juditos Simonavičiūtės, abejojama, kad greitai pavyks atstatyti sugriautą namo dalį, todėl visiems nukentėjusiems gyventojams bus pasiūlytas kitas laikinas būstas. Šeimą su devyniais vaikais numatyta apgyvendinti 4 kambarių bute, kitiems bus pasiūlyta persikraustyti į Minijos gatvėje esantį bendrabutį. Persikraustymo išlaidas padengs Savivaldybė.
Tačiau, pasak valdininkų, kol kas niekas iš nukentėjusiųjų nesikreipė pagalbos, o juos sugaudyti esą sunku, ypač tuos, kurie apsigyveno pas giminaičius.
Be to, visi gyventojai gali kreiptis į Savivaldybės administracijos Butų ūkio ir energetikos skyrių dėl padarytos žalos atlyginimo. Pageidautina, kad būtų pateikta ir faktinė medžiaga – nuotraukos. Dėl žalos atlyginimo gali kreiptis ir privačius butus tame name turintys klaipėdiečiai. Svarstoma galimybė išmokėti nukentėjusiems asmenims vienkartines kompensacijas.
„Tai vienas iš rimčiausių incidentų, kai vienu metu nukentėjo tiek daug žmonių. Kai ekspertai pateiks tyrimo išvadas, bus aišku, ką reikia daryti su šiuo rezervinių butų namu. Panašu, kad žala bus didelė, bet, jei dėl įvykusio sprogimo būtų kalti gyventojai, vargu ar bus iš ko išieškoti nuostolius”, – sakė J. Simonavičiūtė.
Vakar, kol dar nebuvo aiškios ekspertų išvados, buvo aptariamos dvi įvykio versijos. Žinia, pirminė versija – esą sprogimas įvyko dėl nutekėjusių dujų, mat buvo atsukti visi keturi viryklės čiaupai. Tačiau buvo iškelta ir kita versija, jog buvęs nupjautas dujų vamzdis.
Liepų g. 36a namas yra rezervinis pastatas, kuriame glaudžiasi be gyvenamosios vietos esantys klaipėdiečiai, laukiantys eilėje gauti socialinį būstą. 32 kambariuose iš viso glaudžiasi 82 žmonės. Dar 4 butai yra privatizuoti.