Sloga – ne priežastis adenoidų operacijai

Tėvai kartais nerimauja, ar būtina vaikui šalinti adenoidus. Tuo labiau, kad šeimos gydytojų ar pediatrų nuomonės šiuo klausimu skiriasi.

Vaikų ir suaugusiųjų LOR specialistės gydytojos Saulės Dubosienės aiškinimu, adenoidai yra limfinio audinio sankaupa nosiaryklės skliaute. Visi vaikai gimsta jį turėdami, tačiau vieniems laikui bėgant tai pradeda trukdyti, o kitas užauga, pasensta ir apie tokį reiškinio egzistavimą net nesusimąsto.

Vaikui augant šis audinys dažniausiai nyksta, atrofuojasi, kaip šnekama liaudyje, iš to išaugama. Pažiūrėję suaugusiojo ir vaiko gerklę matysime, kad pastarojo adenoidai gerokai didesni.

Vienareikšmiškos nuomonės nėra, tačiau šalinti adenoidus patariama, kai vaikas nekvėpuoja per nosį, net jei nėra uždegiminių procesų bei karščiavimo. Išvešėję adenoidai trukdo kvėpuoti, tad vaiko kvėpavimo takai normaliai nedirba ir smegenys nuolat gauna per mažai deguonies.

Tuomet vaikui per pamokas sunku išsėdėti, susikaupti, stringa mokymosi procesas. Gydytoja įspėja, kad labai griežtai šito vertinti nereikėtų, nes tai – dar diskusijų klausimas.

Gali pakisti veido forma

Tėvams dažnai sunku apsispręsti, ar leisti vaikui šalinti adenoidus. Anot medikės, vienąkart ilgai užtrukusi sloga – dar ne priežastis operacijai.

Jei adenoidai netrukdo gyventi, jų operuoti nereikia. Susirūpinti turėtų tų atžalų tėvai, kurių vaikas dažnai sloguoja, serga ausų uždegimu, bronchitu, plaučių ligomis, alergine sloga, nekvėpuoja per nosį ir vaikšto bei miega išsižiojęs.

Tokiais atvejais adenoidus rekomenduojama šalinti kaip lėtinės infekcijos židinį. Juk negydoma skylutė dantyje ateityje taip pat gresia kur kas didesniais nemalonumais.

Beje, nepašalinti adenoidai gali būti ir viena iš priežasčių, kodėl vaikas naktį šlapinasi į lovą.

Dėl trukdančių ir nešalinamų adenoidų gali sutrikti veido kaulų vystymasis ir to pasekoje pakisti veido forma. Žvilgtelėjusi į veidą gydytoja šitai gali diagnozuoti, tačiau žodžiais esą tai sunku apibūdinti.

S. Dubosienė prisiminė pirmąją Lietuvoje LOR paskaitą lietuvių kalba, kur adenoidiko veidas, išvertus iš lotynų kalbos, buvo pavadintas kaip turintis „žioplą išraišką”.

Tėvai teiraujasi, ar…

Mamos dažnai teiraujasi, ar vaikas gali išaugti iš adenoidų sukeliamų problemų. Anot medikės, konkrečiai atsakyti sudėtinga: kartais išaugama , o kartais su tuo tenka susidurti ir suaugus. Pasikartojantys galvos skausmai ar sinusitas suaugusiam kartais būna nepašalintų adenoidų pasekmė.

Tėvai taip pat baiminasi, kad išoperuoti adenoidai po kurio laiko gali ataugti. Būtent dėl šios priežasties jie atsisako operacijos. Gydytoja adenoidus vaizdžiai pavadino „burbuliukų kalnu”, tad nenuostabu, kad juos šalinant vienas kitas lieka.

Kuo didesniam vaikui operuojama, tuo mažesnė tikimybė, kad adenoidai ataugs. Tačiau jei dvejų metų vaikui kyla problemų, nereikėtų laukti, kol jis ūgtelės.

Mamos dažnai teiraujasi, kokio dydžio yra vaiko adenoidai. Gydytojos nuomone, esmė slypi ne dydyje, o kiek tai trukdo gyventi.

„Ar vaikas ne per mažas šalinti adenoidus?” – dar vienas tėvų dažnai pateikiamas klausimas. Amžiaus cenzo čia nėra. Jei būtina, galima operuoti ir kūdikius. Jauniausias gydytojos pacientas, kuriam buvo pašalinti adenoidai, buvo 8 mėnesių kūdikis.

Kokiu metų laiku geriau operuoti, anot gydytojos, taip pat nėra svarbu. Daug svarbiau, kad vaikas tuomet būtų sveikas, nes pooperacinio laikotarpio rezultas bus geresnis. Ne visada tai pavyksta, nes kai kuriuos mažuosius pacientus sloga kamuoja nuolat.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.