Besibaiminantieji terorizmo ir paukščių gripo atostogauja netoli namų, tačiau daugelis renkasi ir tolimus kraštus
Kelionių alkis ir noras pažinti tolimas šalis gena keliautojus į pasaulio kraštą. Atrodo, jų nesustabdys nei paukščių gripas, nei teroristų atakos ar cunamiai. Tai liudija jau kelerius metus iš eilės besitęsiantis turizmo pakilimas.
Pernai turistų skaičius pasaulyje pirmą kartą viršijo 800 milijonų ribą. Pakilimas jaučiamas ir Europoje. Tam įtakos turėjo Europos Sąjungos plėtra. Lietuva taip pat sulaukė 20 proc. daugiau turistų.
Išleido milijardus
Apie turizmo raidą išsiplėtusioje Europoje, pasaulines turizmo tendencijas diskutuota vakar Vilniuje prasidėjusioje tarptautinėje Pasaulio turizmo organizacijos konferencijoje „ES plėtros poveikis turizmo raidai Europoje”.
Į konferenciją atvyko 28 šalių atstovai. Ji vyks dvi dienas, o nemaža dalis svečių dalyvaus ir rytoj prasidedančioje tarptautinėje turizmo parodoje „Vivattur”.
Pernai pasaulį sudrebino teroristų atakos turistų gausiai lankomose vietose – Dohoje, Kaire, Londone, Šarm al Šeiche. Tęsiasi karinis konfliktas Irake. O kur dar cunamiai, uraganai, siaubę įvairius kraštus. Kilo kuro kainos. Vis labiau gąsdino paukščių gripas.
„Nors 2005-ieji buvo tikrai neramūs, tarptautiniam turizmui sekėsi neįtikimai gerai. 2004 metais prasidėjęs pakilimas tęsėsi. Turistų skaičius visame pasaulyje išaugo 5,5 proc. ir pirmą kartą viršijo 800 mln. ribą”, – aiškina Pasaulio turizmo organizacijos (PTO) generalinis sekretorius Frančeskas Frandžialis. Turistai kelionėms išleido milijardus eurų.
Turizmo sektoriuje pirmavo Afrika, ypač Kenija ir Mozambikas. Didžiausias nuosmukis užregistruotas 2004 gruodį cunamio nusiaubtose šalyse: Maldyvų salose, Indonezijoje, Šri Lankoje, Tailande. Atsitraukus SARS infekcijai, atsigavo turizmas Azijoje, Ramiojo vandenyno regione. Ne tik JAV tęsėsi pakilimas, bet ir Meksikoje bei Kuboje, kur turizmui žalos padarė siautę uraganai.
Europoje – regioninis turizmas
Europa turistų trūkumu taip pat nesiskundė: augimas siekė apie 4 proc. Nors šis procentas atrodo ir nedidelis, tai net 400 mln. turistų, 18 mln. daugiau, nei užpernai. Lyderiai turizmo srityje yra Jungtinė Karalystė, kuriai nepakenkė nė sprogimai Londone. Pietų Europos bei Viduržemio regione sužibėjo Turkija, užregistravusi 20 proc. išaugusius turistų srautus. Tiesa, šiemet jie gali sumažėti dėl paukščių gripo.
Centrinėje ir Rytų Europoje išsiskiria Baltijos šalys, ypač Lietuva ir Latvija, kur turizmas išaugo penktadaliu. „Europos Sąjungos šalių gyventojai labiausiai lanko savo kaimynus. Ypač jaučiamas susidomėjimas naujomis narėmis, tarp jų ir Baltijos regionu bei Lietuva”, – akcentuoja PTO generalinis sekretorius.
PTO atstovas Europai Luidžis Kabrinis pastebi, kad Europos turizmas yra regioninis – per 80 proc. turistų, atvykstančių į ES šalis, yra iš kitų Europos šalių. Išsiplėtus Europai, gerėja susisiekimas tarp ES narių, mažiau formalumų, keliautojai Europoje jaučiasi saugesni. Jiems užtikrinta medicininė pagalba, be to, nereikia baimintis teroristų išpuolių, stichijų. Ypač populiarėja savaitgalinės kelionės. PTO atstovai tikina, kad Baltijos regionas taip pat laikomas pakankamai saugiu.
F.Frandžialio nuomone, ateityje keliauti po Europą bus dar paprasčiau. Pagerinus Šengeno sutarties sąlygas, keliauti bus galima visiškai laisvai, nevaržomiems jokių formalumų, o įvedus eurą tai bus galima daryti su viena valiuta kišenėje. Jei bus harmonizuoti mokesčiai turizmo paslaugų srityje, o tai suvienodins konkurencijos sąlygas, turizmas dar labiau suklestės.
Panika – bloga patarėja
„Prognozuojame, kad turistų srautas 2006 metais padidės 4-5 proc. Tai lems gerėjanti ekonominė padėtis daugelyje pasaulio šalių, pagerėjusios perspektyvos euro zonos ekonomikai, ypač Vokietijos”, – prognozuoja L.Kabrinis.
Vis dėlto pasaulinio turizmo ekspertai atkreipia dėmesį į keletą nepalankių turizmui faktorių. Panašu, kad terorizmo taip lengvai nepavyks pažaboti. Vis dėlto patirtis rodo, kad jo poveikis yra trumpalaikis. Keliautojai prisiima šią riziką ir jų neatbaido išorinė grėsmė. Tačiau augančios energetinių išteklių kainos, didėjanti infliacija gali pakeisti ekonomikos scenarijų. Jei tai paveiks ekonominį Azijos augimą, turizmo pramonė pajus neigiamą poveikį.
Tolesnis paukščių gripo plitimas taip pat gali kelti grėsmę turizmo sektoriui. Laimė, jis kol kas nusinešė nedaug žmonių gyvybių, kol kas virusas neplinta tarp žmonių, tačiau jo mutacija galima. „Kol kas keisti kelionių planus dėl paukščių gripo grėsmės nėra pagrindo”, – sako F.Frandžialis.
Jo įsitikinimu, panika – bloga patarėja. Reikia atidžiai sekti situaciją ir rengtis tam, kas gali įvykti. Tačiau PTO generalinis sekretorius išlieka optimistas: „Esu tikras, kad pasaulio turizmas atlaikys šią audrą, jei ji užklups”.
Žada didinti finansavimą
Vakar F.Frandžialis, L.Kabrinis bei Europos Komisijos Įmonių direktorato Turizmo skyriaus vadovas Frančeskas Ijanielas susitiko su Ministru Pirmininku Algirdu Brazausku. Pasak Ūkio ministerijos valstybės sekretoriaus Gedimino Miškinio, premjeras žadėjo, kad turizmo sektoriaus finansavimas bus ir toliau didinamas. Turizmo infrastruktūros plėtrai atiteks ir nemaža dalis 2007-2013 metams skirtos ES struktūrinių fondų paramos.
„Mums turizmo srityje pavyko pasiekti tikrai gerų rezultatų. Pernai į Lietuvą atvykstančių turistų skaičius išaugo net 20 proc. Pastebime, kad mažėja sezoniškumas, atsiranda ką veikti ne vien šiltuoju metų periodu. Ir kiti rodikliai labai džiuginantys – viešbučių apgyvendinimo procentas 2005 metais pasiekė 50,4 proc.”, – sakė G.Miškinis.
Turizmo departamento direktorius Alvitis Lukoševičius mano, kad šie rezultatai lėmė PTO pasiūlymą konferenciją surengti Vilniuje. „Europoje turizmas vis mažiau reglamentuojamas, ši sritis tampa liberalesnė. Tačiau kyla problemų dėl mokesčių. Pavyzdžiui, viešbučių paslaugoms taikomas 5 proc. PVM, o restoranų – 18 proc.”, – teigė departamento vadovas.
Nemažu laimėjimu jis laiko konferencijos metu užsimezgusią diskusiją su PTO atstovais, kaip Lietuva bus toliau skatinama kaip naujas turizmo regionas Europoje. Sulaukta pažadų, kad į mūsų šalį bus siunčiamos užsienio žurnalistų grupės. „Jau dabar akivaizdu, kad įstojus į ES ypač išaugo turistų srautai iš Vakarų Europos valstybių”, – tikino A.Lukoševičius.
Šioms tendencijoms gali turėti neigiamos įtakos ES šiuo metu svarstomas vizų kainų kėlimo klausimas. Prancūzija pasiūlė jas padidinti beveik dvigubai, nuo 35 iki 60 eurų. Pasak G.Miškinio, tai Lietuvai ypač aktualus klausimas dėl kaimynystės su Rusija, Baltarusija, Ukraina. Pabrangus vizoms, turistų iš jų tikrai sumažėtų, todėl siekiama tartis, kad būtų leista šalims kaimynėms išlaikyti senas vizų kainas.
😀 🙂 🙁 😛 😥 😮 😐 💡 😯 😡 😕 🙄 8) 😳