Paskutinė storulių viltis

Dalį skrandžio užveržus juosta apgaunamas organizmas: sotumo jausmas atsiranda suvalgius kur kas mažiau maisto

Dalis nutukusių žmonių pasmerkti pralaimėti kovą su per dideliu svoriu. Jiems nepadeda nei dietos, nei mitybos ir gyvenimo įpročių keitimas, nei medikamentinis gydymas. Paskutinė storulių viltis – sumažinti skrandį.

Lietuvoje jau taikomas naujas, efektyvus turinčiųjų patologinį antsvorį gydymo metodas – operacijos, kurių metu skrandis apjuosiamas reguliuojama juosta. Tai padėjo sėkmingai atsikratyti nereikalingų kilogramų beveik pusšimčiui žmonių.

Keturis kartus pigiau

„Sveiki, jaučiuosi puikiai, bet greitai tikiuosi jaustis dar geriau”, – nusikvatoja gerai nusiteikęs Džefris Harvėjus. Jis dėl šios skrandžio operacijos į Lietuvą atvyko iš Didžiosios Britanijos. Operacija buvo atlikta Vilniaus universitetinės Santariškių klinikos Pilvo chirurgijos klinikoje.

„Draugai iš Lietuvos man papasakojo, kad jūsų šalyje geri specialistai, be to, tokios operacijos kaina keturis kartus mažesnė, nei tektų mokėti Didžiojoje Britanijoje”, – paaiškino Braitono mieste gyvenantis D.Harvėjus.

Už laparoskopinę skrandžio apjuosimo operaciją jam teko pakloti apie 9 tūkst. litų – 6 tūkst. kainuoja juosta, o dar apie 2,5 tūkst. litų priskaičiuota už gulėjimą ligoninėje ir gydytojų paslaugas. Gimtojoje šalyje jam tai atsieitų panašią sumą, tik svarais.

Santariškių klinikoje pacientas iš Didžiosios Britanijos prieš operaciją ir po jos gulėjo vienvietėje palatoje, jaukioje, su patogiais baldais, dailia gėlėta lovos patalyne. Anglas tikino čia besijaučiąs labai gerai ir nė kiek nebijojęs operacijos: „Prie gydymo įstaigų esu įpratęs, galima sakyti, jose gyvenu. Jau 15 metų, kaip dirbu slaugos specialistu Didžiosios Britanijos ligoninėse”.

46 metų amžiaus anglas tikino, kad sveria apie 160 kilogramų. Didelis antsvoris jį kamuoja nuo pat vaikystės. Šeimoje yra ir daugiau storulių – tai brolis. „Gydytojams nepavyko nustatyti pernelyg didelio svorio priežasties. Matyt, ši problema užkoduota mūsų genuose”, – svarsto D.Harvėjus.

Jis tikina, kad valgo visai nedaug. Visiškai nemėgsta saldumynų. „Nei saldainiai, nei pyragėliai, nei tortai manęs nevilioja. Gal vieną kitą gardėsį kartą per mėnesį suvalgau, bet ne daugiau”, – tikina vyriškis. Paprastai jis maitinasi tradiciniais anglų patiekalais – mėsa, bulvėmis, makaronais, daržovėmis. Tačiau yra įpratęs valgyti labai greitai.

D.Harvėjus sako, kad jokie rimtesni sveikatos sutrikimai, susiję su per dideliu svoriu, kol kas jo nekamuoja. Bet kas nenorės sublogti? „Esu išbandęs tikriausiai viską, kas įmanoma – dietas, gydymą vaistais. Niekas nepadėjo: jei svoris ir sumažėdavo, tai tik trumpam. Matyt, mano medžiagų apykaita sulėtėjusi”, – skundžiasi pašnekovas.

Padeda apgauti organizmą

Operacijos metu ligonio skrandis viršutinėje jo dalyje apjuosiamas specialia juosta, dalijančia skrandį į dvi dalis. Viršutinė paliekama labai nedidelė. Čia patekęs maistas ją užpildo, ištempia skrandžio sieneles. Tuomet sužadinamas natūralus sotumo jausmas.

Šiaip norėdami pajusti sotumą turime užpildyti visą skrandį, kad išsitemptų jo sienelės, o apjuosimas leidžia tarsi apgauti organizmą, nebereikia didelio maisto kiekio, kad jaustumės sotūs, aiškina gydytojas.

Viršutinėje, atskirtoje skrandžio dalyje maistas palaipsniui virškinamas ir pro angą, esančią tarp viršutinės ir apatinės dalių, patenka į apatinę skrandžio dalį. Šios operacijos privalumas – virškinamas maistas pereina visas virškinimo sistemos dalis, kaip ir sukurta gamtos.

Išsaugomas fiziologinis maisto judėjimo mechanizmas, todėl vienodai gerai įsisavinamos visos reikalingos medžiagos, po operacijos nebereikia vartoti jokių vitaminų ar maisto papildų.

Pilvo chirurgijos klinikos docentas Gintautas Brimas akcentuoja, kad reguliuojama juosta suteikia galimybę konkrečiam žmogui nustatyti skirtingo skersmens sąsmauką, jos skersmenį koreguoti. Juosta yra pagaminta iš silikono, o jos vidinėje dalyje yra pailgas rezervuaras, arba balionėlis, vamzdeliu sujungtas su kitu, iš titano pagamintu rezervuaru.

Jis įsiuvamas į poodį. Šis rezervuaras matomas rentgenu ir tuomet į jo silikoninę membraną galima įsmeigti adatą ir ja ištraukti arba suleisti skysčio, priklausomai nuo to, ar norime, kad jis stipriau apjuostų skrandžio dalį, ar atsilaisvintų, o angos skersmuo padidėtų.

Po operacijos beveik niekas nesikeičia. Žmogus tik negali valgyti greitai, dideliais kąsniais, nekramtydamas, nors kaip tik taip valgyti ir yra įpratę nutukę asmenys. Kartais sunkiau toleruojami sausesni ar daugiau skaidulų turintys maisto produktai – kai kurie vaisiai, kalakutiena, žvėriena. Juos galima valgyti, tačiau reikėtų susmulkinti ar sumalti.

Pasak G.Brimo, ši operacija nebūtų efektyvi nebent tiems, kurie mėgsta valgyti dažnai, nedaug ir ypač gerti labai saldžius gėrimus, nes, kad ir koks būtų siauras žiedas, jis nesulaiko skysčių. Jei jie bus kaloringi, tokie, kaip kokakola, alus, skystas šokoladas, gaus daug kalorijų ir paciento svoris nenukris.

Kaip tik dėl to šios operacijos nepopuliarios JAV, nes amerikiečiai neįsivaizduoja nė dienos be kokakolos ir panašių saldžių gaiviųjų gėrimų.

Griežtai laikosi rekomendacijų

Gydytojas G.Brimas tikina, kad šios operacijos daromos toli gražu ne visiems, kurie to pageidautų. Nuolaidos nedaromos niekam, nei įžymybėms ar turtuoliams, nepatenkintiems kūno linijomis, net jei jie būtų pasirengę sumokėti ne tik už juostą, bet ir už gydymąsi ligoninėje ir operaciją.

„Mes operuojame tik patologiškai nutukusius žmones, kurių kūno masės indeksas (KMI) ne mažesnis nei 40. Tokie ligoniai serga trečiojo laipsnio arba labai sunkiu nutukimu. Išimtis taikoma tiems, kurių KMI siekia 35, tačiau kai jie serga sunkiomis ligomis, kurias sukėlė antsvoris”, – teigia gydytojas.

Tokios yra Pasaulinės Sveikatos Organizacijos rekomendacijos ir jų griežtai laikomasi daugelyje šalių. Gydytojo žiniomis, tik Italijoje galima tokią operaciją pasidaryti antsvoriui dar nepasiekus 35 KMI, tačiau tokiu atveju už ją reikia susimokėti patiems.

Dar vienas principas – šis gydymo metodas netaikomas žmonėms, kurie iki tol nebandė svorio sumažinti kitais medicininiais būdais: dietomis, naudodami vaistus, psichoterapija. Jie taip pat gali būti efektyvūs, kai antsvoris yra mažesnis. Tačiau daliai ligonių tai padeda tik laikinai. Pastebėta, kad kai kuriems, sureguliavus svorį ir nuėmus skrandį juosiančią juostą, jis vėl padidėja. Tai gali būti susiję su endokrininės, centrinės nervų sistemos sutrikimais, socialiniais bei mitybos įpročiais, genetiniais faktoriais.

Deja, mūsų visuomenėje dar vyrauja nuomonė, kad nutukimas – ne liga, o apsileidimas. Ir jei esi storas, tai pats kaltas, nes ryji be saiko, nejudi. „Labai gaila, bet taip galvoja ir dalis medikų. Net į alkoholizmą žiūrima rimčiau, kaip į ligą, ir ji gydoma. Ne tokio didelio laipsnio nutukimą galima įveikti specialiais fiziniais pratimais, efektyvi elgsenos modifikacija (psichoterapinis gydymas), tačiau tai Lietuvoje yra ligonio reikalas. Už tai jis turi pats mokėti. O taip tikrai neturėtų būti, sveikatos organizatoriai tuo turi pasirūpinti”, – piktinasi gydytojas.

Prieinama tik pasiturintiems

Lietuvoje skrandžio apjuosimo operacijos atliktos daugiau kaip 40 ligonių. Tarp jų yra ir gerai žinomų visuomenei žmonių, kuriuos vargino patologinis antsvoris. Tačiau apie jiems sublogti padėjusį metodą daugelis linkę nutylėti.

Viešai pasipasakojęs apie tai, kad jam buvo apjuostas skrandis, yra tik vienas iš bendrovės „VP Market” vadovų ir akcininkų Žilvinas Marcinkevičius, ne vienerius metus kenčiantis nuo antsvorio ir niekaip nepajėgęs jo atsikratyti. Po operacijos jam jau pavyko numesti daugiau kaip 10 kilogramų.

Praradę viltį sulieknėti kitais būdais žmonės ryžtasi skrandžio apjuosimo operacijai, nepaisant, kad patiems tenka nusipirkti juostą. Jos kainos ligonių kasos nekompensuoja, tik sumoka už operaciją bei gulėjimą ligoninėje, kuris užtrunka apie dvi paras.

Dėl aukštos kainos šis efektyvus gydymo metodas Lietuvoje kol kas yra tik turtingųjų privilegija. Docentas G.Brimas mano, kad ligonių kasos turėtų kompensuoti šias išlaidas bent tiems žmonėms, kurie dėl didžiulio antsvorio serga dažnai net keliomis kitomis lėtinėmis ligomis – diabetu, širdies ir kraujagyslių susirgimais, sąnarių, stuburo ligomis, moterys kenčia nuo nevaisingumo, o vyrai – nuo impotencijos ir kt.

Specialistai yra apskaičiavę, kad valstybei tai apsimokėtų – ligonių kasų ir pačių ligonių išlaidos nutukimo sukeltų ligų gydymui atsipirktų per dvejus metus. Jei žmogus visai ir nepasveiktų, tikrai jaustųsi daug geriau, reikėtų vartoti mažiau vaistų.

Pasak G.Brimo, šiuo metu susidariusi eilė operacijoms net iki balandžio mėnesio. Jas atlieka vienintelė gydymo įstaiga – Santariškių klinikos. Kauno medicinos universiteto klinikose atliekamos chirurginės skrandžio apylankos operacijos, kurių metu dalis skrandžio nupjaunama.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Paskutinė storulių viltis"

  1. alvidas

    😉 😉 😉 nereikia istampyti tai nereiks mazinti,

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.