Milijardų dalybos be principų

Lietuvą 2007-2013 metais pasieksiantys Europos Sąjungos pinigai sėja nesutarimus netgi valdančiosios koalicijos partijose

Didžiausioms valdančiosioms partijoms kol kas nepavyksta įveikti nesutarimų dėl europietiškų milijardų skirstymo principų.

Iš anksto neskelbtame susitikime Ministras Pirmininkas, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) vadovas Algirdas Brazauskas ir buvęs ūkio ministras, Darbo partijos (DP) lyderis Viktoras Uspaskichas vakar bandė tartis, kaip bus administruojami 2007-2013 metais planuojami gauti Europos Sąjungos pinigai.

Susitarti dėl to reikia per kelias artimiausias savaites, priešingu atveju vėluos ES lėšų skyrimo grafikų sudarymas ir pinigų išmokėjimas.

Skirtingi požiūriai

LSDP ir premjero nuomone, 2007-2013 metais Lietuvoje gaunamas ES lėšas galėtų kontroliuoti ir administruoti tik Finansų ministerija. Taip daroma ir šiuo metu. Finansų ministras yra socialdemokratas Zigmantas Balčytis.

Bet „darbiečių“ nuomonė kitokia. Jie pageidautų, kad europietiškus milijardus administruotų kelios ministerijos, ne vien Finansų. Užsimenama, kad tarp kitų institucijų, kurios prižiūrėtų ir skirstytų ES lėšas, galėtų būti Ūkio, Vidaus reikalų, Sveikatos apsaugos bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Pirmosioms trims vadovauja DP atstovai. Ūkio ministras yra Kęstutis Daukšys, vidaus reikalų – Gintaras Furmanavičius, sveikatos apsaugos – Žilvinas Padaiga. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai vadovauja socialliberalė Vilija Blinkevičiūtė.

Vyriausybė jau kelis sykius svarstė ir bandė priimti nutarimą, kuriuo būtų nustatyta, kad iš ES gaunamas lėšas administruotų Finansų ministerija. Tačiau kaskart šiuos bandymus blokuodavo DP deleguoti ministrai.

Vakar LSDP ir DP lyderiai susitiko bandydami aptarti iškilusią problemą ir rasti sutarimą. Iš anksto neskelbtas A.Brazausko ir V.Uspaskicho susitikimas užtruko daugiau kaip pusantros valandos. Tačiau neatrodo, kad pažanga būtų pasiekta.

Vyriausybės sprendimas dėl ES lėšų paskirstymą kontroliuojančios institucijos turi būti priimtas iki kovo 1 dienos. Jeigu tai nebus padaryta laiku, iškils grėsmė, kad nebus suspėta iki gegužės mėnesio parengti visus būtinus dokumentus, kurie turėtų būti perduoti atsakingoms ES institucijoms, rengiančioms 2007-2013 metų finansinės perspektyvos planus.

Tikisi suspėti laiku

„Kalbėjome apie ES lėšų panaudojimo principus. Susitarėme, kad ateinančią savaitę aš pakviesiu kai kuriuos ministrus, kurie susiję su europietiškomis lėšomis. Tada dar kartą aptarsime“, – po susitikimo su V.Uspaskichu sakė premjeras A.Brazauskas.

Vyriausybės vadovas atsisakė detalizuoti, kokie yra DP pirmininko siūlymai šiuo klausimu. „Neatsakysiu, nes tai detalės. Palikit jas mums, taip sakant, partinių susitarimų sričiai“, – atkirto A.Brazauskas. „Aš dabar nieko nelinkęs pats siūlyti todėl, kad tai yra sudėtingas, principinis klausimas“, – pridūrė jis.

Vis dėlto premjeras pareiškė tikįs, kad problemas pavyks išspręsti ir pinigų paskirstymo, administravimo ir kontroliavimo būdas bus surastas.

„Tas klausimas kol kas nėra išspręstas, mes dar turim šiek tiek laiko. Aptarsime, išklausysime nuomones, tada ir nuspręsime“, – sakė Ministras Pirmininkas.

Finansų ministras Z.Balčytis irgi tvirtino, kad valdančiosioms partijoms pavyks susitarti laiku. „Nesibaiminkit, viskas bus normaliai“, – tepasakė jis, paklaustas, ar pavyks įveikti nesutarimus dėl ES lėšų dalybų.

Susitiks su Prezidentu

V.Uspaskichas apie susitikimą su premjeru kalbėjo gerokai paslaptingiau. „Aptarėme einamuosius klausimus“, – teigė jis.

Paklaustas, ar buvo kalbėta apie „europietiškus pinigus“, DP lyderis atsakė: „Tai ne mano kompetencija. Bet truputį kalbėjome apie tai, kad kai kas vėluoja. Visa koalicija turi apie tai kalbėti“.

„Darbiečių“ vadovas tvirtino, kad pokalbyje su premjeru nebuvo aptariama padėtis valdančiojoje koalicijoje. „Jokios įtampos ten nėra, todėl jokio reikalo nėra kalbėti apie tai“, – pastebėjo V.Uspaskichas.

Nebuvo nustatyta ir naujo valdančiosios keturių partijų koalicijos tarybos posėdžio data bei darbotvarkė.

Šiandien su Ministru Pirmininku A.Brazausku susitiks tik vakar iš atostogų grįžęs Prezidentas Valdas Adamkus. Prie pietų stalo abu aukščiausi valstybės pareigūnai žada aptarti Lietuvos vidaus ir užsienio politikos aktualijas. Neoficialiomis žiniomis, daugiausiai dėmesio Prezidentas žada skirti ES pinigų dalybų principams ir tiems nesutarimams, kurių valdančiosios partijos kol kas nesugeba įveikti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

1 komentaras į "Milijardų dalybos be principų"

  1. Arturas P

    Administruoti turetu pats Uzspaskychas.Tai butu teisingiausia,nes jis jau ne ministras ir kito darbo neturi.Butu visiem gerai,ne tik Darbo partijai ,liktu ir soclibams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.